Sekrety oczywiste?

Joanna Kociszewska

publikacja 09.03.2012 06:00

Córka potrzebuje pomocy, ochrony, odwagi i mądrości swojego ojca. Bez tego będzie jej bardzo trudno.

Sekrety oczywiste? Wydawnictwo M Meg Meeker: Mocni ojcowie, mocne córki

„Mocni ojcowie, mocne córki” – 10 sekretów ojcostwa to książka napisana przez lekarkę-pediatrę – żonę i matkę czworga dzieci. Jak być ojcem nastolatki? Czego potrzebuje ta mała kobieta? Jakiego ojca potrzebuje? Co zrobić, by była szczęśliwa, mocna i bezpieczna? Czy w ogóle w dzisiejszym świecie rodzice mają jakiś wpływ na dziecko? Czy mogą wygrać z rówieśnikami, mediami, kulturą…?

Meg Meeker jest zdecydowana: mogą bardzo wiele i nie powinni z tych możliwości rezygnować. Co więcej: nie jest to wcale takie trudne, jakby się wydawało. Bycie wspaniałym ojcem nie jest nieosiągalne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wymaga mądrości i walki, miłości i odwagi. Tylko tyle. Aż tyle.

Autorka rozbija wiele współczesnych mitów, a swoje komentarze ilustruje licznymi przykładami z życia i statystykami. Oczywiście, liczby odnoszą się do Stanów Zjednoczonych, jednak nie należy się łudzić, że w Polsce jest inaczej. Córka potrzebuje pomocy, ochrony, odwagi i mądrości swojego ojca. Bez tego będzie jej bardzo trudno.

Niech ostatnim słowem tego komentarza będzie wołanie autorki:

Mężczyźni. Dobrzy mężczyźni. Potrzebujemy was. My wszystkie - matki, córki i siostry - potrzebujemy waszej pomocy w wychowywaniu zdrowych kobiet. Potrzebujemy waszej męskiej odwagi i mądrości, ponieważ wy - ojcowie - bardziej niż ktokolwiek inny macie wpływ na Życie waszych córek. Twoja córka wymaga od ciebie twojej najlepszej cząstki: twojej siły, inteligencji i wytrzymałości. Dopomina się o twoją uwagę, zrozumienie i pewność siebie. Potrzebuje ciebie. Młode dziewczęta nie powinny wzrastać bez waszego wsparcia, ojcowie. Jeśli jesteś gotów być przewodnikiem swojej córki i stanąć pomiędzy nią a współczesną kulturą, która ją zatruwa, jeżeli zapewnisz swojemu dziecku bezpieczne miejsce w życiu, zasłużysz na hojną nagrodę. Doświadczysz miłości i szacunku swojego dziecka. Będziesz czuł dumę, satysfakcję i radość, których nigdzie indziej nie zaznasz.

Meg Meeker: „Mocni ojcowie, mocne córki”; wydawnictwo M, 2012.

 

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Podaj imię ojca z Ewangelii, którego córkę wskrzesił Jezus?

Oczywiście był to JAIR, jeden z przełożonych synagogi (Mk 5, 21-43)