Misja w Limpopo

GN 28/2012 Wrocław

publikacja 31.07.2012 06:35

W myśl tej zasady Tobiasz i Adela realizują swoje marzenie, które na pewno będzie miało dodatkowe owoce. Będą nieść pomoc niewidomym i niedowidzącym w Republice Południowej Afryki.

Misja w Limpopo Karol Białkowski/ GN Tobiasz i Adela cieszą się, że będą mogli służyć potrzebującym.

Tobiasz pochodzi z Wrocławia, Adela z Poznania. Poznali się podczas jednego z wyjazdów do Taizé. Wakacyjne spotkanie była początkiem ich wspólnej drogi, którą od roku kontynuują jako małżeństwo. Jednym z pomysłów „na dobry początek” był... wyjazd na misje. – Z tą myślą żyjemy już kilka lat. Chodzimy na spotkania akademickiego koła misyjnego, czytamy książki napisane przez misjonarzy, oglądamy filmy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dopóki sami tego nie doświadczymy, nie będziemy mieć o tym pojęcia – opowiada Tobiasz. Zaznacza przy tym, że o wyjeździe pierwsza wspomniała Adela. – Gdy moi rodzice poznali Tobiasza, mieli nadzieję, że wybije mi z głowy te misje. Tymczasem pomysł wyjazdu przypadł mojemu mężowi do gustu – mówi ze śmiechem.

W ostatnich miesiącach wyjazdowe plany nabierają coraz bardziej realnego kształtu. – Mamy jeszcze do załatwienia sporo formalności, ale już wiemy, że wczesną jesienią wyjeżdżamy na dwa lata do Limpopo – prowincji w północnej części RPA – mówi Tobiasz. Polskie siostry franciszkanki służebnice Krzyża prowadzą tam szkoły – podstawową i średnią – dla niewidomych i niedowidzących, w których uczy się łącznie kilkaset dzieci. – Mówiąc najogólniej: jedziemy im pomóc. Będziemy prowadzić zajęcia, dzięki którym nabędą takich umiejętności, by żyło im się prościej – dodaje.

Młode małżeństwo zwraca uwagę, że realizacja misyjnych planów nie byłaby możliwa bez odpowiedniego wsparcia. – Jedziemy dzięki organizacji, która powstała ponad 30 lat temu. Fidesco było odpowiedzią Kościoła w Europie na apel Kościoła afrykańskiego w latach 80. ubiegłego wieku o lekarzy, nauczycieli i inżynierów, którzy byliby jednocześnie praktykującymi katolikami. Jako organizacja non profit swoją działalność – wspieranie wolontariuszy oraz pomaganie społecznościom w krajach Trzeciego Świata – może prowadzić dzięki dobrowolnym ofiarom darczyńców – tłumaczy Tobiasz. Zachęca jednocześnie do wspierania finansowego działalności misyjnej. Wszelkie informacje na ten temat dostępne są w zakładce „wesprzyj nas” na stronie www.fidesco-international.org/pl

Będą pisać

Tobiasz i Adela co trzy miesiące planują przygotowywać raport, w którym chcą opisywać afrykańską rzeczywistość i swoje doświadczenia. Wszyscy, którzy chcieliby poczytać o pracy wolontariuszy, a przy okazji wesprzeć dowolną kwotą ich misję, proszeni są o przesłanie swojego adresu pocztowego (nie e-mail) na adres misje@fidesco.pl.