Kraków: Centrum Dzieła Pomocy rozbudowane

KAI |

publikacja 10.06.2013 12:58

Ubodzy skorzystają z niego od lutego.

Kraków: Centrum Dzieła Pomocy rozbudowane Henryk Przondziono /GN

Już od lipca ubodzy i bezdomni będą mogli korzystać z powstającej w Krakowie, drugiej części Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Potrzebującym w pierwszej kolejności zostanie udostępniona łaźnia i pralnia samoobsługowa. Koszt budowy obiektu wraz z wyposażeniem wynosi ok. 16 mln zł i w całości finansowana jest przez Dzieło św. Ojca Pio, ze środków pochodzących z 1 proc. podatku.

Głównym założeniem Dzieła Pomocy, prowadzonego przez ojców kapucynów jest wspieranie i towarzyszenie najuboższym w ich osobistej drodze ku samodzielności. - Nie chcemy nikogo wyręczać, ale – wzorem miłosiernego samarytanina – być blisko tych, którzy dzisiaj nie są w stanie poradzić sobie z własnymi problemami - mówi o. Henryk Cisowski OFM Cap, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Prace nad drugą częścią Centrum Dzieła Pomocy, który powstaje przy ul. Smoleńsk, rozpoczęły się w lipcu 2011 r. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 2800 m kw. Obecnie trwają prace wykończeniowe we wnętrzu budynku. Jest to obiekt pięciokondygnacyjny. W piwnicach znajduje się łaźnia i pralnia samoobsługowa. Na parterze będzie jadłodajnia wraz z zapleczem kuchennym i recepcja. Na pierwszym piętrze osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z podstawowej opieki medycznej. W Ambulatorium będą gabinety: stomatologiczny, ginekologiczny i dermatologiczny. Dodatkowo osoby bezdomne będą mogły wykonać tam bezpłatnie badania EKG, USG oraz opatrzyć rany.

Drugie piętro poświęcone zostanie aktywizacji zawodowej. Osoby ubogie będą mogły skorzystać z sali komputerowej, a także z pomocą wolontariusza napisać CV czy list motywacyjny. Dodatkowo zostaną organizowane szkolenia i warsztaty przysposabiające do podjęcia danego zawodu. Na ostatnim piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne.

- Pomoc świadczona w Centrum Dzieła Pomocy św. o. Pio będzie darmowa, ale głównym warunkiem jest chęć podjęcia współpracy. Naszym celem jest towarzyszenie ubogim w wychodzeniu z bezdomności, które jest trudnym i długim procesem - mówi Justyna Borkowska z Centrum Dzieła Pomocy św. o Pio.

Pomoc udzielana przy ul. Smoleńsk będzie dopełnieniem wsparcia, z którego osoby ubogie i bezdomne korzystają w pierwszej części Centrum, przy ul. Loretańskiej. Tam od 2010 r. działa Punkt Konsultacyjny i Poradnia Psychiatryczno-Psychologiczna świadcząca pomoc socjalną, prawną, zawodową, psychologiczną i duchową.

Uroczyste otwarcie drugiej części Centrum Dzieła Pomocy zaplanowano na wrzesień 2013 r. Jednak już od lipca sukcesywnie będą uruchamiane poszczególne działy. W pierwszej kolejności osoby ubogie będą mogły skorzystać z łaźni i pralni.

Działalność Centrum będzie realizowana we współpracy z siostrami felicjankami i Stowarzyszeniem Lekarze Nadziei oraz innymi instytucjami, które są zaangażowane w pomoc najbiedniejszym.