Marsze dla życia i rodziny w całej Polsce

KAI |

publikacja 07.05.2014 12:18

Marsze dla Życia i Rodziny przejdą 11 maja, w dniu urodzin Karola Wojtyły 18 maja oraz 1 czerwca w wielu miastach Polski. Radosne pochody w intencji obrony życia będą w tym roku także okazją do dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II.

Marsze dla życia i rodziny w całej Polsce Jakub Syzmczuk/GN Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie; 03.06.2012

Marsz dla Życia ma na celu zamanifestowanie uznania wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Przejście ulicami miasta jest zarazem złożeniem świadectwa zaangażowania uczestników Marszu w walkę o prawo do życia dla osób najsłabszych i najbardziej bezbronnych.

XIII Szczeciński Marsz dla Życia pod hasłem "Święty człowiek! Święte życie!" rozpocznie się tradycyjnie na Jasnych Błoniach, pod pomnikiem Jana Pawła II, w pobliżu Urzędu Miasta. Poprzedzony będzie czuwaniem oraz Mszą św. dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II, celebrowaną przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę. Podczas Eucharystii będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Marsz wyruszy po Mszy św. o godz. 15.30 w kierunku bazyliki archikatedralnej trasą, jaką Jan Paweł II przebył podczas wizyty w Szczecinie w 1987 r. Na placu Orła Białego przed szczecińską archikatedrą na uczestników manifestacji czekać będzie Miasteczko Życia. Będzie w nim można m.in. oddać krew, zapoznać z regionalnymi inicjatywami pro-life oraz za dobrowolną ofiarą skorzystać ze słodkiego poczęstunku i ugasić pragnienie.

Organizatorem szczecińskiej manifestacji jest tamtejsze Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Do udziału w manifestacji zaprasza m.in. teledysk dostępny na stronie marsz.weebly.com. Można też przekazywać tę zachętę samemu dalej - organizatorzy rozdają m.in. nalepki na samochód ze skróconym programem wydarzenia.

Tego samego dnia ulicami Gdańska przejdzie V Archidiecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się o godz. 15.00 na Placu Solidarności, przed Trzema Krzyżami. Marsz przejdzie pod hasłem „Jan Paweł II promotor godności życia i rodziny”. Inspiracją do świadectw uczestników będą słowa JP II: „…Bóg uczynił wielkim i niezastąpionym darem mężczyznę „dla” kobiety i kobietę „dla” mężczyzny oraz zadaniem w życiu małżeńskim…”. Zakończenie manifestacji planowane jest na Długim Targu.

Organizatorami gdańskiego marszu są Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Stowarzyszenia Rodzinne wraz z innymi duszpasterstwami działającymi na terenie archidiecezji oraz Wydział Katechetyczny i Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Marsz dla życia przejdzie także tydzień wcześniej, 11 maja, ulicami Poznania. Towarzyszyć mu będzie hasło "Zrób krok!". Ma ono symbolizować, iż "każdy najmniejszy gest, każdy krok w intencji życia podejmowany przez konkretne osoby ma niewyobrażalnie wielką wartość. Tylko poprzez wspólne działanie na rzecz życia możemy pokazać, że każde dziecko jest integralną częścią każdej rodziny" - nawołują organizatorzy poznańskiego marszu.

Koordynatorem przygotowań do poznańskiej manifestacji jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Patronat nad tegorocznym Marszem objęli: metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny. W ubiegłym roku Marsz zgromadził w Poznaniu ponad 5 tys. osób.

To jednak nie wszystkie inicjatywy pro-life na przełomie maja i czerwca. Już 17 maja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny organizuje II Kongres Polskiej Rodziny. Odbędzie się on na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Aula Jana Pawła II, ul. Dewajtis 5).

Spotkaniu towarzyszyć będzie hasło „Rodzina obywatelska. Rodzina – Wspólnota – Samorząd”.

"Uważamy, że podstawowym warunkiem efektywnego wypełniania funkcji przez rodzinę jest stworzenie otoczenia – kulturowego, prawnego i ekonomicznego – w którym mogłaby ona swobodnie realizować swoje potrzeby oraz rozwijać talenty osób ją tworzących" - wyjaśniają organizatorzy.

Najbliższym otoczeniem rodziny jest wspólnota lokalna zorganizowana w samorząd terytorialny. Dlatego tegoroczny kongres skoncentrowany będzie na relacjach rodziny z samorządem i jego instytucjami. Zagadnienie to jest szczególnie ważne ze względu na wyznaczone na jesień br. wybory do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, w trakcie których wybierzemy naszych przedstawicieli do władz lokalnych. To nie bezosobowy samorząd, a konkretni ludzie w zarządach i radach miast i gmin będą podejmowali ważne dla całej wspólnoty lokalnej decyzje - przypominają organizatorzy kongresu.

Zagadnienia dotyczące rodziny rozpatrywane będą podczas obrad Kongresu na trzech płaszczyznach. Pierwszą ma być prezentacja rzeczywistych możliwości wsparcia rodziny przez instytucje samorządu terytorialnego. Drugą - zastanowienie się, co jest podstawą trwałych więzi między rodziną a wspólnotą lokalną. Trzecim punktem będzie prezentacja najlepszych rozwiązań wypracowanych do tej pory przez polskie samorządy na rzecz rodziny.

Dopełnieniem obrad II Kongresu Polskiej Rodziny mają być Marsze dla Życia i Rodziny, które przejdą ulicami wielu miast 1 czerwca. Do tej pory ich organizację potwierdziło blisko 130 miast.