Co masz pod maską?

Roman Tomczak

publikacja 07.05.2016 06:00

Rzemieślników jest na Dolnym Śląsku kilka tysięcy. Józefów – mniej więcej tyle samo. A Józefów rzemieślników – takich, którzy swój zawód wykonują z sercem – coraz mniej.

Józef Igras należy do najstarszego pokolenia dolnośląskich rzemieślników. Swój warsztat prowadzi tak, jak nauczył go ojciec: solidnie i bez pośpiechu. Roman Tomczak /Foto Gość Józef Igras należy do najstarszego pokolenia dolnośląskich rzemieślników. Swój warsztat prowadzi tak, jak nauczył go ojciec: solidnie i bez pośpiechu.

Józef Igras urodził się tuż po wojnie. Jako dziecko osadników z byłej Jugosławii był jednym z wielu tysięcy potomków tych, którzy przed stu laty powędrowali z Małopolski na Bałkany, aby po wojnie znaleźć się na (polskim już) Dolnym Śląsku. Bolesławiec i okoliczne wsie pamiętają pełno takich historii...

Nawet „Rudego” spawałem

Podstawówkę pan Józef skończył w Bolesławcu. Szkołę zawodową też. Górniczą. Kilka kilometrów stąd były przecież Iwiny. Gigantyczny, jak na owe czasy, miedziowy kompleks kopalniany dawał zajęcie tysiącom robotników. Tu były pieniądze i sztygarska przyszłość dla wielu. Myślał, że także dla niego. Wyszło inaczej.

– Rok tylko wytrzymałem. Jak się okazało, że tam, na dole, nie ma okien, powiedziałem sobie: „O nie!” – wspomina ze śmiechem. Wrócił na powierzchnię. Najpierw do ojca, do kowalskiej kuźni. Był rok 1965.

– Ojciec był kowalem jeszcze sprzed wojny. Od 1952 r. aż do śmierci był członkiem cechu rzemieślników, tego samego, co ja dzisiaj – mówi pan Józef. Pojechał w tych latach na wakacje do Jugosławii, kraju przodków. Ale zamiast leżeć na słońcu, naprawiał miejscowym motocykle. Umiał to, nie wiedzieć skąd, kowalski syn.

Z warsztatu-kuźni ojca, gdzie równie często jak podkowy prostowano pogięte blachy warszaw i moskwiczów, poszedł pan Józef do wojska. Ale i tam nie uwolnił się od mechaniki. Dziś mówi, że na szczęście.

– Do naszej armii właśnie wchodził nowy cud techniki, transporter opancerzony SKOT. W jednostce wiedzieli, że umiem spawać i znam się na mechanice. Od razu wzięli mnie do warsztatu, do tych skotów – opowiada. – Robiliśmy tam wszystko: spawanie, naprawy, diagnostykę. Przy czołgach też. Nawet „Rudego” spawałem – śmieje się. Wspomina to z rozrzewnieniem, bo już wtedy wiedział, że lubi tę swoją mechanikę. Z roku na rok właściwie coraz bardziej.

Gdy wrócił z wojska, gdzie poszedł w czasach siermiężnego Gomułki, Polska była już inna. Gierek otworzył kraj na świat. Były wycieczki na dowód osobisty do Czechosłowacji i NRD, były towary na półkach, a na ulicach – coraz więcej kolorowych samochodów. Prywatnych.

Królestwo motocykli

Zrobił egzamin czeladniczy, potem mistrzowski. Namówił ojca i razem otworzyli warsztat samochodowy w Bolesławcu. Najpierw przy Armii Czerwonej, później przy Kubika. Ten adres miał stać się jego wizytówką na następnych kilkadziesiąt lat. – Poszedłem do wojska jako kowal, a wróciłem jako mechanik – mówi krótko.

Warsztat prowadził z ojcem do 1978 roku. Wtedy już właściwie nie podkuwano koni. Wyparły je te mechaniczne. A o nie trzeba było dbać inaczej. Zaczęli klepać sprowadzane z NRD wozy. Po raz pierwszy od końca wojny można to było robić legalnie. Od razu skorzystali na tym bolesławieccy handlarze. Do granicy stąd raptem 40 km... Ciekawe, że robią to do dziś.

Wtedy blachy i silniki starych, niemieckich wozów były solidne. – Mercedesy, volkswageny, golfy, ople, a wszystko roczniki pięćdziesiąte, trafiały w nasze ręce zdezelowane, po wypadkach, z zatartymi silnikami. A my z tatą umieliśmy je doprowadzić do takiego porządku, że jeszcze długie lata jeździły bez naprawy. Tata z łatwością zamienił kowalstwo na mechanikę. Był bardzo pojętny, otwarty na nowości. Zaraz po wojnie, jeszcze w latach 40., naprawiał silniki w motocyklach, chociaż był przecież tylko kowalem. Cylinder pospawał, tłok założył – i  tylko jeździć! Bo powojenne lata, aż do Gierka, to było królestwo motocykli – opowiada pan Józef.

Walka z materią

Od samego początku to był rodzinny interes: ojciec i dwóch synów. Potem brat Józefa poszedł na swoje. – Nie dogadywał się z nami – wyjaśnia. Już wtedy musieli konkurować o klienta nie tylko z bratem, ale i z innymi warsztatami w mieście. Ale klientów nie brakło żadnemu. Monetą przetargową była jakość. A tej w warsztacie Igrasów nigdy nie brakowało.

Od śmierci ojca w 1983 r. pan Józef sam gospodarzy w warsztacie. Klientów ma dość, mimo że punktów mechaniki pojawia się coraz więcej. Bo jak ktoś tu naprawi samochód, prawie zawsze wraca. Co go tu ciągnie? Pan Józef mówi, że nie wie. Ale wszyscy wiedzą, że znajduje prawdziwą satysfakcję w walce z oporną materią, z tajemnicami mechaniki i kinetyki, z tajemnymi siłami trzymającymi żelazną ręką zapiekłe nakrętki i zardzewiałe sworznie.

– Czasami trzy dni myślę, szukam: gdzie, co, jak? Nie poddam się, dopóki się nie dowiem, o co chodzi – opowiada. Cóż, skrupulatność i zawziętość to w końcu jeszcze nie najrzadsze cechy. Ale jedna wyróżnia Józefa rzemieślnika od innych mechaników w mieście: brak komputera w warsztacie.

– Wszystko staram się zdiagnozować bez tego. Uważam, że komputer może zmylić, podać sprzeczne dane albo fałszywą informację. Doświadczenia nie da się tak łatwo oszukać – zapewnia. Po informatyka dzwoni dopiero, gdy doświadczenia nie starcza. Po to tylko, aby nabrać nowego.

Taka konkurencja cieszy

– Kiedyś, w latach 70. i 80., bardzo dużo się remontowało silników. Wiadomo – części brakowało, trzeba było sobie radzić. Dosztukowywać, dorabiać, kombinować. I udawało się. Tym się te czasy różniły od dzisiejszych. Mechanik był rzemieślnikiem, artystą i przedsiębiorcą w jednym. Przedsiębiorcą, bo przedsiębrał, imał się różnych sposobów, byle tylko klient był zadowolony, a maszyna jeździła. Dziś liczy się zupełnie co innego. Dziś ludzie się zmienili i maszyny są inne. – Teraz się nie opłaca remontować silnika, bo wymiana całego jest tańsza. Nie opłaca się warsztatom być przedsiębiorczymi – uważa.

Podobną sytuację pan Józef obserwuje we wszystkich innych dziedzinach rzemiosła. – Coraz mniej jest rzemieślników, coraz więcej wymieniaczy. Zwłaszcza młodych. Wymieni taki cały moduł, ale nie wie, dlaczego się zepsuł – mówi. – Tak samo zmienili się kierowcy. Kiedyś szofer wiedział, co ma pod maską. W razie czego mały zestaw kluczy pomagał wrócić szczęśliwie do domu. Współcześni kierowcy nie mają czasami pojęcia, jak wygląda silnik. Nie potrafią wymienić koła. Chociaż na tych kursach powinni im to powiedzieć! Zwariowany czas – zżyma się.

Józefowi nie wystarczała jego rzetelność warsztatowa. Potrzebował jeszcze pomagać innym. Udzielać się społecznie. Taką możliwość znalazł niedaleko – w Cechu Rzemiosł Różnych przy Opitza, jego macierzystej placówce. W ciągu tych kilkudziesięciu lat stał się wychowawcą całej armii młodych rzemieślników, których przygotowywał w swoim warsztacie do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Ilu? Mówi, że boi się liczyć. Część z nich ma swoje warsztaty w Bolesławcu i okolicy. Cieszy go to, choć to przecież konkurencja. – A tam! – macha ręką – taka konkurencja tylko cieszy.

Ale przyszłość rzemiosła widzi w ciemnych barwach. – Dziś nawet piekarz może być fryzjerem, a lekarz mechanikiem – śmieje się. Do dziś jest bardzo częstym gościem w budynku cechu, gdzie w reprezentacyjnej sali stoi sztandar cechowy z wyszytą inskrypcją: „Wierni Bogu i ojczyźnie”. Jak to rzemieślnicy.

TAGI: