Polski rynek pracy coraz bardziej przyjazny dla kobiet

PAP |

publikacja 21.02.2017 13:05

Znaczny spadek bezrobocia wśród kobiet, zwiększenie zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin oraz zmniejszenie różnic w wynagrodzeniu wobec mężczyzn - według raportu PwC "Women in Work Index" polski rynek pracy staje się coraz bardziej przyjazny dla kobiet.

Polski rynek pracy coraz bardziej przyjazny dla kobiet Tomasz Gołąb /Foto Gość Według raportu PwC "Women in Work Index" polski rynek pracy staje się coraz bardziej przyjazny dla kobiet

Najnowsza edycja raportu "Women in Work Index" obejmuje dane za 2015 r.

W badaniu podkreślono, że Polska awansowała o trzy pozycje i znalazła się na 9. miejscu w rankingu PwC "Women in Work Index", który analizował sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD. Awans Polski - zaznaczono w raporcie - jest przede wszystkim związany z dużym spadkiem bezrobocia wśród kobiet (z 18 proc. do 8 proc. w 2015 r.) oraz ze zwiększeniem stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (wśród kobiet). Powodem awansu Polski jest także jedna z najmniejszych różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. "Wskaźnik tzw. pay gap w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Mniejszym mogą pochwalić się jedynie Nowa Zelandia i Słowenia" - napisano.

Jak wynika z analizy PwC, jeśli obecny pozytywny trend utrzyma się na tym samym poziomie, to różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce uda się zniwelować do 2021 r. - najszybciej spośród wszystkich badanych krajów.

"Rosnąca pozycja Polski w rankingu PwC Women in Work Index to kolejny przykład tego, jak wiele udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich lat dynamicznego rozwoju gospodarczego. Osobiście cieszy mnie fakt, że polscy przedsiębiorcy stawiają na kobiety, doceniając ich potencjał i kompetencje. Wyzwaniem ciągle pozostaje jednak zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych" - oceniła Anna Sieńko, partner w PwC.

W raporcie zwrócono uwagę, że tradycyjnie na pierwszych miejscach zestawienia PwC znalazły się kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Stawkę zamykają Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej 10-tce znalazła się jeszcze Słowenia - 5. lokata.

PwC jest firmą doradczą; przeprowadza m.in. audyty w zakresie doradztwa biznesowego, doradztwa podatkowego i prawnego. Ranking "Women in Work Index" powstał na podstawie analizy wskaźników, tj.: stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienie (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i równość wynagrodzenia w porównaniu z mężczyznami.

TAGI: