Pasja na życie i śmierć

Joanna M. Kociszewska

dodane 07.07.2018 06:00

Czy warto ryzykować życiem, swoim i innych? Dlaczego (dla czego) warto?

Pasja na życie i śmierć www.znak.com.pl Bartek Dobroch: "Artur Hajzer. Droga Słonia" Wydawnictwo Znak

Himalaje. Karakorum. Korona Ziemi. Co ciągnie ludzi na ośmiotysięczniki? Co sprawia, że morderczym wysiłkiem próbują przesunąć granice ludzkich możliwości? Dlaczego nie powstrzymują ich urazy, odmrożone palce, w końcu wypadki śmiertelne?

Są wejścia sportowe i te turystyczne. Wejścia pierwsze, nowe, odkrywcze, szczyty (dziś już częściej: drogi) nietknięte ludzką stopą i te wydreptane, prowadzone przez fachowców, komercyjne...

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się niedawno "Droga Słonia". Biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Wspinał się odkąd mógł. Ale w pewnym momencie zrobił sobie kilkunastoletnią przerwę. Wrócił w góry przed pięćdziesiątką. Z jednej z wypraw, pięć lat temu, nie wrócił. 7 lipca 2013 roku pozostał na zawsze na Gaszerbrum I.

Dlaczego zginął? Co znaczyło zamieszanie informacyjne? Dlaczego poinformował o śmierci partnera, któremu nic się nie stało, w sms-ie opisując to, co przydarzyło się jemu samemu niewiele później? Czy i jakie znaczenie miała nie tak dawna przecież tragedia na Broad Peak?

Ta książka to bardzo wiele rozmów, z ludźmi, którzy na różnych etapach życia Słonia (tak nazywano Artura Hajzera) znali. Rozmawiali o człowieku, który już nie żył, podobnie jak wielu przed nim i niestety po nim. Mimo to książka nie jest pomnikiem, a Słoń nie przypomina w niej herosa bez skazy.

Program, który stworzył, nosi dziś jego imię. Jest kontynuowany. Potrafi budzić w nas emocje niewiele chyba mniejsze niż gra polskiej reprezentacji w piłkę nożną. Nie zawsze pozytywne. Czy warto ryzykować życiem, swoim i innych? Dlaczego (dla czego) warto? Historia Słonia na te pytania nie odpowie. Odpowiedź każdy musi znaleźć sam, swoją własną. Pozwala jednak przyjrzeć się życiu człowieka gór z bliska. Może zrozumieć?

Ciekawa propozycja na wakacje.

 

Bartek Dobroch: "Artur Hajzer. Droga Słonia" Wydawnictwo Znak.

Tagi: