Noblista

Joanna M. Kociszewska

publikacja 12.09.2018 06:00

Warto sięgnąć po książkę, by poznać człowieka i naszą wspólną: polską, europejską, światową historię.

Noblista www.znak.com.pl Marek Górlikowski: Noblista z Nowolipek. Wydawnictwo ZNAK

Polak, laureat Pokojowej Nagrody Nobla? Do głowy przychodzi nam chyba tylko Lech Wałęsa. Skądinąd słusznie, niemniej szkoda, że nie pamiętamy o Józefie Rotblacie - urodzonym w Warszawie Polaku z brytyjskim paszportem. Ściśle rzecz biorąc, chyba nie wiemy o jego istnieniu.

Fizyk. W 1939 roku wyjechał do Liverpoolu. Pracował nad bombą atomową, by po jej zrzuceniu zdecydować się na prace na pograniczu medycyny. W 1954 roku wybucha na atolu Bikini amerykańska bomba wodorowa Schrimp. Konsekwencje są dramatyczne. To początek pokojowej działalności Rotblata, która po 40 latach uhonorowana została Pokojową Nagrodą Nobla.

Działalność organizacji, z którą się związał, z pewnością do dziś budzi kontrowersje. Józef Rotblat to jednak nie jest kandydat do pomnika, a człowiek, który widział przed sobą cel. I dokonywał różnych wyborów, niekoniecznie takich, które wszystkim się podobają.

Cenną warstwą książki jest też opis rzeczywistości politycznej i działań, jakie były prowadzone wokół bomby atomowej, prób atomowych i samego Rotblata. Autor biografii dotarł do dokumentów FBI i polskiej bezpieki, sięgnął także do archiwów noblisty. Warto mieć tego świadomość. Nawet, jeśli nie jest przyjemna.

Wątkiem niepomijalnym biografii jest II wojna światowa i Holokaust. Józef Rotblat wojnę spędził bezpiecznie, większość rodziny ocalała. W Treblince zginęła tylko jego żona i jej rodzice. Ale co znaczyło dla nich: przeżyć w okupowanej Polsce?

Warto sięgnąć po książkę, by poznać człowieka i naszą wspólną: polską, europejską, światową historię. Nawet jeśli nie wszystko z tego, co przeczytamy, nam się spodoba.

Marek Górlikowski: Noblista z Nowolipek. Wydawnictwo ZNAK.

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W 1995 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Józef Rotblat i organizacja, której przewodniczył. Jak brzmi jej nazwa (wystarczy skrócona)?

Odpowiedź brzmi: Pugwash (Pugwash Conferences on Science and World Affairs, Konferencje Pugwash w sprawie nauki i problemów światowych)

Nagrody wylosowały:

  • Pani Emilia z Andrychowa
  • Pani Leokadia z Białegostoku
  • Pani Monika z Raciąża
  • Pani Aurelia z Warszawy

Gratulujemy! Z laureatkami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.

Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.