Modny dom

Anna Leszczyńska-Rożek; GN 3/2019

publikacja 17.02.2019 06:00

Co roku pojawiają się nowe pomysły na urządzanie domów czy mieszkań. Zmienia się kolorystyka, moda na style, umeblowanie i dodatki. Co będzie modne we wnętrzach w 2019 roku?

Modny dom istockphoto Kolor roku 2019 - living coral - we wnętrzu

Co kilka lat zmienia się moda na kolory ścian lub tapety w określone wzory, dodatki, dekoracje okien czy oświetlenie. Coraz większy jest wybór drobnych mebli, takich jak stoliki kawowe, pomocniki, pufy czy krzesła. One często też mają spory wpływ na charakter wnętrza. Jakie kolory będą modne w tym roku? Warto przeczytać ten tekst, jeśli planujesz malowanie lub remont mieszkania.

Modny dom   istockphoto Kolor roku 2019 - living coral - we wnętrzu Modne kolory

Living coral 16-1546 został okrzyknięty kolorem roku 2019. Wyboru żywej koralowej czerwieni dokonał Instytut Pantone, który zajmuje się typowaniem trendów w kolorystyce. Na podstawie obserwacji gustów i pomysłów osób odpowiedzialnych za aranżacje wnętrz, architektów, kreatorów od 20 lat wybierany jest kolor roku. Ten wybór i towarzysząca mu paleta barw mogą zdominować nie tylko rynek wnętrzarski, ale i modowy. Według specjalistów z Instytutu Pantone kolor ma współgrać z „duchem epoki”, wynikać z nastrojów społecznych i zmieniających się potrzeb.

Ale czy wybory amerykańskiego instytutu od kolorów przekładają się na nasze gusta? W pewnych zakresach wybór może mieć znaczenie przy doborze niektórych akcentów we wnętrzach. Możemy spodziewać się dodatków – takich jak dekoracyjne poduszki, zamszowe obicie fotela lub ozdobnego krzesła bądź tapety – z elementami w kolorze roku. Być może to właśnie koralowa czerwień zastąpi i ożywi nieco modny w poprzednich sezonach brudny czy wyprany róż. Wybór tego koloru może wywołać także zainteresowanie motywami morskimi – stopniowe odchodzenie od motywów roślinnych kaktusa czy monstery dziurawej na rzecz koralowców i innych motywów związanych z florą i fauną mórz i oceanów.

Living coral ma szanse na popularność także w wiosennych kreacjach, elementach makijażu czy motywu przewodniego podczas przyjęć weselnych. Tym bardziej że ładnie komponuje się z innymi słonecznymi, letnimi kolorami. Odcienie turkusu, kobaltu, granatu czy zieleni będą dobrze współgrać z koralowym, pozytywnie wpływającym na nastrój kolorem. Nadal będą modne mocne akcenty w kolorze ciemnej butelkowej zieleni i eleganckiego fioletu. Do tego dochodzi cała paleta beżów w połączeniu z innymi kolorami czerpiącymi z natury. Beże też mogą łączyć się z chłodną szarością, ocieplając wnętrze. Wciąż modne będą także akcenty w odcieniach żółci (z kolorem musztardowym) i jasnej zieleni. Tak popularny kolor miętowy teraz nieco ustępować będzie miejsca ciemniejszemu – w odcieniu szałwii.

Jak używać kolorów we wnętrzach mieszkań i domów? To zależy od stylu, jaki lubimy, i gamy kolorystycznej, w której dobrze się czujemy.

Styl skandynawski

Ostatnio bardzo popularny, w nowym sezonie zmieni nieco swoje zimne oblicze. We wnętrzach charakteryzował się białymi, czystymi ścianami, umeblowaniem i większością dodatków w białej lub chłodnej kolorystyce. Dominowała biała farba na ścianach, meblach i podłogach, gdzieniegdzie przełamywana szarościami czy drewnianymi meblami. Najczęściej minimalistycznymi, nierzadko robionymi własnoręcznie przez właścicieli mieszkań lub meblami z „duszą” czy historią. Odnowionymi bądź nie. Takie wnętrza można ożywić różnymi kolorowymi dodatkami. Czy będą to zasłony w oknach, czy elementy dekoracyjne (ceramika, oświetlenie), ważne, aby wnosiły nieco urozmaicenia.

Ocieplenie wnętrz zapewnią także naturalne, miłe w dotyku i kolorowe tekstylia (dywany, poduchy, tapicerka). Wszystkie dodatki w żywych, ciepłych barwach pozwolą przełamać monokolorystyczne wnętrza i nieco je odświeżyć. W nowym sezonie nawet te skandynawskie mają tętnić życiem. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Styl skandynawski lubi też aranżacje z żywych roślin, kolorowe plakaty na ścianach i designerskie elementy retro.

Modny dom   ISTOCKFOTO Tapety w duże kwieciste wzory nadają wnętrzu charakter

Z poprzedniej epoki

W urządzaniu wnętrz inspiracji często dostarczają nam poprzednie dekady, a czasem nawet stulecia. Starannie odrestaurowane meble dodają szyku niejednemu pomieszczeniu. Po latach popularności ozdobnych, bogato rzeźbionych mebli w stylu Ludwika XIV obecnie zaobserwować można powrót do czasów PRL-u. Stare, proste i nierzadko wykańczane na wysoki połysk komody, stoły, a nawet meblościanki stały się bardzo modne. Charakterystyczne fotele J. Chierowskiego czy krzesła – muszelki ze Słupskich Fabryk Mebli są bardzo popularne i poszukiwane. Entuzjaści tego nurtu odkrywają na nowo polski design z lat 60., 70. i 80. A jest się czym zachwycać. Designerskie meble mimo archaicznych kształtów i nie zawsze szlachetnych materiałów, z których zostały wykonane, okazują się ponadczasowe, praktyczne i estetyczne także w dzisiejszych czasach.

Podobnie wygląda to w przypadku przedmiotów użytkowych. Zestawy porcelany z czasów PRL-u sygnowane i zaprojektowane w tamtych czasach zachwycają wzornictwem do dziś. Niektóre fabryki kontynuują produkcję swoich czołowych designerskich kolekcji. Słynne na całym świecie modernistyczne figurki z fabryki porcelany Ćmielów czy kawowe zestawy („Ina” i „Dorota”) w bardzo charakterystycznych obłych kształtach zaprojektowane przez L. Tomaszewskiego to dzisiaj prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie. W kolejnych sezonach nurt zachwytu designem z lat 60. i 70. przesunie się do lat 80. Bardziej zaokrąglone kształty mebli, kolorowe wykończenie frontów – to propozycje dla osób planujących zmiany w swoich mieszkaniach. Jako materiał wykończeniowy łazienki czy kuchni znowu modne staje się lastriko. I to w wersji najbardziej pstrokatej, przez niektórych nazywanej „salcesonem”. Modny dom   Muzeum Narodowe „Siłacz” („Atleta”) projektu L. Tomaszewskiego

Do łask wraca też nurt modern art déco. Misterne wzory na ścianach, nasycone kolory i wielkoformatowe tapety 3D w kwiaty – to tylko niektóre z propozycji. Do tego dodatki w złotym i miedzianym kolorze. Charakterystyczne, uproszczone kuliste lampy, stoliki kawowe z metalowymi elementami, złote lustra i frędzle w wykończeniu mebli i tekstyliów – to kilka z wielu propozycji. Trend ten zaobserwować można także w aranżacjach łazienek. Ten nurt spodoba się szczególnie osobom lubiącym przytulne, zaciemnione wnętrza z charakterem.

Modny dom   ISTOCKFOTO Stoliki kawowe w kolorze miedzi i złota to bardzo modny element

Blisko natury

Styl ten dobrze sprawdza się zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i dużych domach. Spokojna, stonowana kolorystyka czerpie inspiracje one z natury. W nadchodzącym czasie najbardziej modne w tym nurcie będą różne odcienie beżu. Dobrze współgrają z drewnianymi, prostymi meblami i dodatkami dopasowanymi pod względem barwy do całości. Mogą to być zasłony, dywany czy poduszki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, konopie. Kamienne lub drewniane podłogi też dobrze będą współgrały z całością. Najciekawszym elementem, jakim można ozdobić takie wnętrza, są skarby natury znalezione podczas spacerów czy wakacyjnych wędrówek. Kawałki drewna, kamienie czy roślinne kompozycje wystroju podkreślą charakter wystroju, podobnie jak elementy etniczne (ceramika, kilimy, dywany).

Najczęściej jesteśmy przywiązani do wnętrz, w jakich mieszkamy. Czasami jednak zmiana koloru ściany czy dodatków potrafi odmienić i odświeżyć pomieszczenie. Warto o tym pomyśleć przy okazji remontu.