Mniej plastiku, więcej zdrowia

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 7/2019 |

publikacja 14.02.2019 00:00

Jak ograniczyć zużywanie plastiku w codziennym gospodarowaniu? Czy w dzisiejszych czasach jest to w ogóle możliwe? Najlepiej przekonać się samemu.

Statystyczny Polak w ciągu roku zużywa ok. 300–400 foliowych siatek. Dla porównania: Fin tylko cztery. istockphoto Statystyczny Polak w ciągu roku zużywa ok. 300–400 foliowych siatek. Dla porównania: Fin tylko cztery.

Plastik staje się plagą dla naszego środowiska. Coraz częściej przeczytać można informacje o martwych zwierzętach z foliowymi torebkami w żołądkach czy tonach plastikowych odpadów zaśmiecających lądy i morza. A tworzywa sztuczne spotykamy na każdym kroku i trudno wyobrazić sobie, że może być inaczej.

Torby i opakowania

Plastikowe jednorazówki są kupowane w dużych ilościach przy okazji robienia zakupów. Pewnie ich cena jest zbyt niska albo po prostu trudno pamiętać o zabraniu torby wielokrotnego użytku. Jest to plaga, z którą trzeba walczyć. Statystyczny Polak w ciągu roku zużywa ok. 300–400 foliowych siatek. Dla porównania: Finowie tylko cztery. Najczęściej plastikowe torby po jednych zakupach lądują w śmietniku, w najlepszym wypadku w pojemniku na plastiki. A przecież łatwo plastikowe jednorazówki zamienić na koszyk, sznurkowe czy materiałowe siatki lub inne torby, których użyjemy wiele razy. Dla osób, które nie mogą dźwigać ciężkich rzeczy, świetnie sprawdzą się torby na kółkach, tak popularne za naszą zachodnią granicą. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wszechobecne woreczki, w które odruchowo pakowane są produkty od owoców i warzyw po wędlinę i słodycze. Można tego unikać, bo wiele produktów wcale nie wymaga pakowania do woreczka, a niektóre wystarczy owinąć w papier. Przy dużym samozaparciu owoce czy warzywa można pakować do woreczków uszytych własnoręcznie (np. z niepotrzebnych firan, poszewek czy ściereczek) lub wkładać produkty, np. takie jak kiszone ogórki czy wędzone ryby, do szklanych lub plastikowych pojemników. Warto zwrócić uwagę na to, że sporo artykułów żywnościowych można kupić albo w plastikowych opakowaniach, albo bez nich, na wagę. Dotyczy to m.in. mięsa, serów, orzechów, kasz. Niektóre produkty, takie jak jogurt, olej czy mleko, kupimy w opakowaniach szklanych. Sama świadomość i mądre wybory pozwolą podczas zakupów wykorzystać dużo mniej plastiku.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.