Mapy myśli

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 13/2019 |

publikacja 28.03.2019 00:00

W okresie intensywnej nauki trudno zapamiętać wszystkie najważniejsze informacje. Jak uporządkować wiedzę, plany, myśli, pomysły, wspomnienia? Sposobem jest stworzenie specjalnej mapy.

Główne elementy  opisane w tekście,  potrzebne przy tworzeniu  map myśli. Roman Koszowski /Foto Gość Główne elementy opisane w tekście, potrzebne przy tworzeniu map myśli.

W skrócie to słowno-obrazowy sposób notowania, który ułatwia zapamiętywanie, porządkowanie i wiązanie ze sobą myśli czy informacji. Dzięki wyobraźni, wiedzy i zdolności kształtuje logiczne myślenie. Tworzenie skojarzeń słów z obrazami wspiera kreatywność nawet najbardziej ospałych umysłów. A nadana całości przejrzysta struktura pozwala uporządkować wiedzę i ułatwia jej zapamiętywanie. Metoda ta jest przeciwieństwem notowania linearnego, tak powszechnego dzisiaj w szkołach. Sporządzane przez uczniów i studentów notatki często są zbyt obszerne i nie zawsze czytelne. Samo notowanie zresztą bywa nużące i powoduje dekoncentrację. Na dodatek w zapisanym w zeszycie tekście trudno jest czasem powiązać ze sobą fakty, czy odnaleźć ciąg przyczynowo-skutkowy. W czasach, gdy najbardziej w pamięć zapadają obrazy, mapy myśli mogą być odkryciem nie tylko ułatwiającym naukę. – Bardzo pomogły mi na studiach. Wtedy po raz pierwszy spotkałem się z tym tematem, który następnie bardzo mnie zainteresował. Ćwicząc przed sesją na sobie tę metodę, zorientowałem się, że jestem w stanie opanować materiał w krótszym czasie. To pozwoliło mi osiągnąć lepsze wyniki i zdać wszystkie egzaminy w terminach bez żadnych problemów – mówi dr inż. Tomasz Stachura, pasjonat i popularyzator wykorzystania map myśli w nauce, pracy i biznesie. Od czego zacząć?

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.