Serce domu

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 16/2019 |

publikacja 18.04.2019 00:00

Przy stole rodzą się więzi. Czy ostatnio zmieniła się rola tego mebla, tak ważnego dla życia rodziny?

Serce domu istockphoto

Powinien być stabilny i na tyle duży, aby wszyscy, którzy są do niego zapraszani, mogli wygodnie usiąść. Według naszej tradycji w dni świąteczne stół powinien uginać się od jedzenia. Na co dzień jest miejscem, gdzie wspólnie się żartuje, a czasami płacze. Miejscem wzruszeń, wspomnień, smaków z dzieciństwa i zwierzeń z najtrudniejszych sytuacji. Miejscem kłótni, sporów, ostrych rozmów o polityce i godzenia się. Wreszcie – miejscem radości i świętowania wzajemnej obecności.

Czy w ostatnim czasie zmienił się styl życia? Czy nadal spotykamy się przy stole, aby ze sobą być i wspólnie zjeść, czy tylko zjeść?

wspólny posiłek

Badania przeprowadzone przez CBOS (luty 1998) pokazują, że jeszcze dwadzieścia lat temu ponad połowa respondentów deklarowała, iż zjada wspólnie obiady i kolacje. Mimo tych optymistycznych wyników można zauważyć pewien trend, który będzie miał wpływ na spędzanie czasu w rodzinie dzisiaj. W badaniach tych pokolenie dojrzewające w latach 1982–1991 deklaruje większe przywiązanie do biesiady w pokoju przed telewizorem niż przy stole. Natomiast u młodszych respondentów (poniżej 24. roku życia) spędzanie czasu w kuchni i wspólne przygotowywanie posiłków zupełnie straciło znaczenie jako czynnik integrujący rodzinę.

Ten trend niestety utrzymuje się do dziś. Coraz więcej nastolatków pytanych obecnie o wspólne spędzanie czasu przy stole wymienia tylko jeden posiłek dziennie zjadany ze wszystkimi domownikami. W większości domów posiłkom towarzyszy na stałe włączony telewizor i ciągły kontakt z rówieśnikami przez media społecznościowe. Zresztą dotyczy to nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Obowiązki zawodowe i więcej zajęć dodatkowych mają duży wpływ na problem ze znalezieniem pasującej wszystkim pory posiłków. A nacisk na aktywne spędzanie wolnego czasu w weekendy nie zawsze pozwalają na spotkania z dalszymi członkami rodziny i znajomymi.

Skutki uboczne

Wspólny posiłek jest ważny pod każdym względem. Działa niemal terapeutycznie na wszystkich członków rodziny. Brak równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym czy okołoszkolnym to główny powód izolacji i rozluźnienia więzi niezbędnych do scalania bliskich sobie ludzi. W konsekwencji dochodzi do zagubienia tradycji rodzinnych i zaburzeń wynikających z osamotnienia wśród najbliższych. A przecież to właśnie podczas wspólnych posiłków najczęściej omawiane są bieżące sprawy, problemy czy wydarzenia dnia codziennego. Plany na przyszłość, kwestie związane ze szkołą i życiem zawodowym oraz ze zdrowiem. Komentowane wydarzenia ze świata i najbliższego otoczenia.

Nie bez znaczenia jest sam proces przygotowania posiłków i stołu. Wspólne zaangażowanie nawet najmłodszych buduje poczucie wspólnoty.

Procentujące korzyści

Wspólne posiłki to swego rodzaju kształtowanie charakteru i zachowań, które głęboko się zakorzeniają. To właśnie przy stole dzieci przejmują od rodziców nawyki żywieniowe. Ma to niewątpliwy wpływ na ich późniejsze zdrowie. Badania opublikowane w „Public Health Nutrition” wykazały, że dzieci zjadające posiłki w gronie rodzinnym nie mają problemów z odżywianiem się i utrzymywaniem prawidłowej wagi w przyszłości. Nie bez znaczenia jest też regularność posiłków i atmosfera przy stole.

Wypracowane wspólnie rytuały związane z posiłkiem korzystnie wpływają na tworzenie więzi, poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Dzięki nim domownicy mają lepszy kontakt i większe zaufanie do siebie. Łatwiej też w trakcie posiłków nauczyć dobrych manier i sposobu zachowywania się przy stole. Nie tylko przez poprawianie dzieci, ale przede wszystkim – obserwację starszych. Dzieci aktywnie uczestniczące w celebrowaniu posiłków przy stole w większości przypadków wykazują większy zasób słownictwa. Potrafią prowadzić konwersację i łatwiej nawiązują kontakty z innymi. Mają też większą pewność siebie i mogą się pochwalić lepszymi wynikami w nauce. Są dobrymi słuchaczami i potrafią lepiej argumentować. Odważniej wyrażają swoje opinie na różne tematy. Mają poczucie przywiązania do miejsca i ludzi, a niektóre tradycje rodzinne będą kultywować w swoich domach.

Powrót do biesiady

Przywrócenie do życia wspólnych posiłków nie jest łatwe. Co zrobić, aby każdego dnia, a nie tylko od święta rodzina mogła spotkać się choć na chwilę przy stole? Ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie każdy może wygodnie usiąść i zjeść. Warto ustalić grafik i dopasować w miarę możliwości swoje zajęcia tak, aby każdy znalazł czas na wspólny posiłek. Do jego przygotowania najlepiej zaangażować całą rodzinę. Pomocne będzie też ustalenie takiego menu, które wszystkim odpowiada. Warto się nad tym zastanowić i wypracować kompromis. Ważna jest też wspólna modlitwa przed posiłkiem i dobra atmosfera. Pomocne może okazać się ustalenie zasad zachowania przy stole. Reguły mogą dotyczyć wielu aspektów. Na przykład sposobu serwowania dań. Tego, czy każdy nakłada sobie na talerz, ile i co chce, czy dostaje porcję wydzieloną przez osobę starszą. Kolejną rzeczą jest odłożenie na bok telefonów. Przy takim założeniu trzeba pamiętać, że ustalenia obowiązują i starszych, i młodszych.

A jak wygospodarować czas na świąteczne biesiadowanie we wspólnym, często poszerzonym o dalszą rodzinę czy przyjaciół gronie? Najczęściej zniechęca do tego ogrom przygotowań i długie godziny spędzane w kuchni. Może wystarczy pohamować nieco swoje ambicje kulinarne i zamiast gotować czy piec kilkanaście dań, zredukować je do kilku? Czasem proste jedzenie, które można serwować dwa dni z rzędu, jest rozwiązaniem. Zaangażowanie całej rodziny w przygotowanie przyjęcia lub kolacja, na którą każda gospodyni przynosi swoje specjały, też nie są złymi pomysłami. Ważne, aby w święta cieszyć się spotkaniami z bliskimi ludźmi i wolnym czasem na rozmowę przy stole. W końcu nie bez powodu papież Franciszek żegna się co niedzielę z pielgrzymami zgromadzonymi na placu św. Piotra słowami: „Dobrego obiadu!”. I nie o samo jedzenie mu chodzi, ale o prawdziwie wspólne świętowanie. •