Katowice. Małżonkowie świętowali jubileusze

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 19.05.2019 16:29

Eucharystię w intencji małżeństw przeżywających jubileusze celebrowano w katowickiej katedrze po raz 6. Modlitwie przewodniczył dzisiejszy solenizant abp Wiktor Skworc.

Katowice. Małżonkowie świętowali jubileusze ks. Sebastian Kreczmański /Foto Gość Eucharystia w intencji małżonków jubilatów miała miejsce już po raz 6.

Metropolita katowicki podczas Eucharystii w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla nawiązał do tegorocznego hasła XII edycji Metropolitalnego Święta Rodziny, które brzmi: "Rodzina - wspólnota pokoju".

- Bóg pragnie, aby ludzkość żyła w zgodzie i pokoju. Dlatego położył jego fundamenty w samej naturze człowieka, stworzonego "na swój obraz". Ten Boży obraz urzeczywistnia się nie tylko w pojedynczym człowieku, ale także w owej szczególnej komunii osób utworzonej przez mężczyznę i kobietę, którzy tak ściśle jednoczą się w miłości, że "stają się jednym ciałem" - mówił abp Skworc podczas homilii w katowickiej katedrze.

- Dzisiaj w katedrze Chrystusa Króla przed księdzem arcybiskupem i biskupami pomocniczymi zgromadzili się świadkowie miłości wiernej, uczciwej i trwałej. Małżeństwa, które przeżywają swój czas łaski - jubileusze - mówił na początku Eucharystii ks. Zdzisław Brzezinka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin katowickiej kurii.

W czasie Mszy św. w katedrze zgromadziło się ponad 800 par małżeńskich, które przeżywają swoje jubileusze. - Wydaje się, że pierwszym i najważniejszym celem obchodzenia rocznic i jubileuszy jest wdzięczność, małżeńskie "dziękuję" wypowiedziane pod adresem męża, żony i wspólne "dziękuję" wypowiedziane w modlitwie wobec Boga - powiedział abp Skworc.

Odnosząc się do tegorocznego hasła Metropolitalnego Święta Rodziny, abp Skworc przypomniał, że jeżeli "rodziny żyją miłością, otwierając się wielkodusznie na całe społeczeństwo, to wówczas są najważniejszym czynnikiem przyszłego pokoju". - Cywilizacja pokoju nie jest możliwa, jeżeli braknie miłości i jej świadków - stwierdził.

Metropolita katowicki, zwracając się do małżonków jubilatów, porównał ich małżeństwa do toczących się dziejów historii zbawienia. - Jeśli czerpaliście siłę do wspólnego pisania historii życia z Boga, z modlitwy, Eucharystii i wzajemnej miłości, wasza historia płynęła i płynie z nurtem dziejów zbawienia, otwarta na Boga zstępującego z niebios i pragnącego pośród was mieszkać. Jeśli, złączeni w dobrej i złej doli, byliście i jesteście dla siebie prezentem, darem, wasza historia ujmuje wartością prawdy i sprawiedliwości, wolności i miłości, szacunku, przebaczenia i dialogu - mówił.

Dziękując małżonkom za świadectwo wierności na przestrzeni lat, zauważył, że to właśnie rodzina jest "podstawową i niezastąpioną wspólnotą wychowawczą, środowiskiem stwarzającymi najlepsze warunki do przekazywania wartości religijnych i kulturowych, które pomagają człowiekowi w ukształtowaniu własnej tożsamości". Podkreślił, że "rodzina nosi w sobie przyszłość społeczeństwa".

W dzisiejszą niedzielę podczas Mszy św. razem z małżonkami świętował także sam abp Skworc, obchodząc kolejną rocznicę urodzin. Z tej okazji pod koniec Eucharystii metropolicie katowickiemu przedstawiciele rodzin złożyli życzenia. - Dziękujemy dobremu Bogu za twoje posługiwanie dla całej diecezji - mówili.

Natomiast po zakończonej Mszy św. każda para małżonków jubilatów miała okazję podejść do biskupów oraz księży, aby otrzymać indywidualne błogosławieństwo. Później wszyscy udali się na plac przed Kurią Metropolitalną na "małe wesele". Tam, przy dźwiękach muzyki, można było posilić się i spotkać w gronie najbliższych.

Eucharystia w intencji małżonków jubilatów miała miejsce już po raz 6. Wśród 800 zgromadzonych par było ponad 300 przeżywających 50. rocznicę wspólnego pożycia małżeńskiego.

Poniżej galeria zdjęć