Chcecie lepiej dogadywać się w małżeństwie? Zagórnik czeka!

Urszula Rogólska

publikacja 27.08.2019 11:28

To będzie już kolejna edycja "Dialogu Małżeńskiego" - cyklu dziesięciu spotkań, prowadzonych w znakomitej atmosferze konstruktywnej rozmowy, modlitwy i dobrej dawki dobrego humoru, które gwarantują małżonkowie Oazy Rodzin - Anita i Krzysztof Tyrybonowie wraz z moderatorem ks. Jackiem Moskalem.

Od lewej - prowadzący spotkania Dialogu Małżeńskiego: Anita i Krzysztof Tyrybonowie, ks. Jacek Moskal oraz wspierający ich Katarzyna i Alfred Gibasowie. Urszula Rogólska /Foto Gość Od lewej - prowadzący spotkania Dialogu Małżeńskiego: Anita i Krzysztof Tyrybonowie, ks. Jacek Moskal oraz wspierający ich Katarzyna i Alfred Gibasowie.

Już trwają zapisy na szóstą edycję kursu "Dialog małżeński" - o tym, jak komunikować się w małżeństwie, jak rozmawiać o problemach. Cykl dziesięciu cotygodniowych spotkań - dla wszystkich małżeństw, niezależne od stażu małżeńskiego, zaangażowania - bądź nie - w życie Kościoła; tych szczęśliwych i tych borykających się dziś z różnymi trudnościami - rozpocznie się w środę 11 września o 19.00 w Centrum im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku koło Andrychowa. Na pewno warto!

Wszelkie informacje i zapisy przez e-mail: bukowinskidialog@gmail.com

Kiedy trzy lata temu w Centrum im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego kończyła się pierwsza edycja "Dialogu Małżeńskiego", Katarzyna i Alfred Gibasowie, jego uczestnicy, mówili: - 22 lata po ślubie... Dwa lata po Alphie, ewangelizacja, służba na kolejnych Alphach, potem nasz kurs Beta i kolejne posługi dla uczestników następnych edycji... My zachęcaliśmy innych do udziału w kursach, a dzięki jednej parze, która trafiła na Alphę po takim zaproszeniu, sami odnaleźliśmy swoją wspólnotę - Domowy Kościół. I dwa miesiące temu tutaj, w Zagórniku, w pokoju nad kaplicą relikwii bł. ks. Bukowińskiego tak się pokłóciliśmy, że półtora dnia na siebie nie mogliśmy patrzeć. I zobaczyliśmy wtedy, jaką delikatną bańką jest małżeństwo i... jak ta kłótnia była nam potrzebna. Uświadomiliśmy sobie, jak bardzo o małżeństwo trzeba dbać. Kiedy dowiedzieliśmy się o kursie dialogu, myśleliśmy, co też kolejny kurs może nam dać. Ale jak usłyszeliśmy jedno zdanie - że Pan Bóg stworzył nas, rozmawiając już wtedy z Synem i Duchem Świętym o tym, jacy mamy być - byliśmy powaleni. Zostaliśmy i nie żałujemy.

Gerard Adamczyk z Nidku, który wtedy uczestniczył w kursie z żoną Anetą, mówił wówczas: - Mamy za sobą prawie 15 lat małżeństwa, ale po tym kursie widzę, że każde młode zaczynające od zera małżeństwo powinno tu być. Przyjechaliśmy tu z ciekawości. Rok temu, po kursie Alpha, wstąpiliśmy do Domowego Kościoła, gdzie dialog małżeński jest jednym ze zobowiązań. Kiedy dowiedzieliśmy się, że ten kurs będzie poświęcony właśnie dialogowi, postanowiliśmy spróbować. Od Alphy nasze życie zaczęło się zmieniać. Jesteśmy coraz bliżej Boga i patrzymy na małżeństwo z Bożej perspektywy. Nauczyliśmy się okazywać sobie więcej szacunku i zrozumienia.

Po tamtej edycji i Gibasowie, i Adamczykowie dołączyli do grona współorganizatorów następnych kursów, które odbywały się w Zagórniku, jak i w Trzebini. Kolejne edycje cieszą się ogromnym powodzeniem, a liczba miejsc jest ograniczona - by kurs spełnił swoje zadanie, może w nim uczestniczyć do 20 par. Spotkania prowadzą Anita i Krzysztof Tyrybonowie - małżonkowie Domowego Kościoła z andrychowskiej parafii św. Macieja, wraz z diecezjalnym moderatorem rodzinnej gałęzi Oazy - ks. Jackiem Moskalem.

- Dialog Małżeński to kurs o komunikacji w małżeństwie, bazujący na doświadczeniach Oazy Rodzin. Tematykę spotkań oparliśmy na naszym doświadczeniu życia w Domowym Kościele; na tym, co pomogło nam kiedyś uratować nasze małżeństwo i pozwala budować je każdego dnia - opowiadają Anita i Krzysztof Tyrybonowie. - Mottem wszystkich spotkań stały się słowa z Ewangelii św. Jana: "Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli".

Podczas cotygodniowych spotkań przy domowych wypiekach i kanapkach małżonkowie będą słuchać i rozmawiać - w cztery oczy -  o wielu aspektach życia małżeńskiego, niby oczywistych, ale - jak zgodnie przyznają Tyrybonowie - takich, które warto na nowo sobie uświadomić. M.in. o hierarchii wartości w małżeństwie, o zaangażowaniu społecznym, o obowiązkach pracowników i pracodawców, o rodzinnych historiach życia, o komunikacji werbalnej i niewerbalnej, o językach miłości, konfliktach i przebaczeniu.

Chcecie lepiej dogadywać się w małżeństwie? Zagórnik czeka!