"Ale posłuchaj mnie...", czyli Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 27.05.2020 17:09

O małżeńskim dogadywaniu się, kłótniach, kryzysach i teściach "z nieba rodem" mówić będą goście 7. Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa "Tak na Serio". W tym roku wszystkie spotkania online.

...i że cię nie opuszczę aż do śmierci. Henryk Przondziono /Foto Gość ...i że cię nie opuszczę aż do śmierci.

Prosimy Boga o powołania kapłańskie, a dlaczego nie modlimy się za powołania do małżeństwa? – kilka lat temu w Niedzielę Dobrego Pasterza zapytali młodzi ks. Macieja Dalibora SDS. Odpowiedział: „Macie rację!”. I po raz siódmy z gronem świeckich i duchownych współpracowników organizuje Tydzień Modlitwy za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio". – Małżeństwo jest powołaniem, propozycją Boga, Jego planem na życie. Dlatego wymaga rozeznania, przygotowania i decyzji o miłości, wierności, a potem wytrwania w przysiędze – podkreśla ks. Maciej.

Zaprasza do spotkań, w tym roku ze względu na epidemię – transmitowanych online. Od 30 maja do 7 czerwca na profilach „Tak na Serio” na Facebooku i kanale YouTube będzie można posłuchać konferencji zaproszonych gości.

– Do tej pory nasz projekt realizowaliśmy głównie w salwatoriańskich parafiach archidiecezji warszawskiej, a także częściowo w archidiecezji krakowskiej. Teraz poprzez transmisje internetowe ma szansę dotrzeć do dużo większego grona – mówi salwatorianin.

Mateusz Ochman, mąż i ojciec córek, w antyporadniku „Jak unieszczęśliwić siebie i swoją rodzinę” mówić będzie o tym, że we wspólnym życiu warto pielęgnować inne wartości niż tylko sumy na bankowym koncie. Nasz redakcyjny kolega Maciej Rajfur i jego żona Kamila opowiedzą o małżeńskich rozmowach i dogadywaniu się, które w przypadku ekstrawertycznego, gadatliwego humanisty i introwertycznej pani fizyk – jak sami przyznają – jest możliwe tylko „dzięki wielkiej łasce Bożej”.

Bogdan Kryzys Krzak podpowie, jak przechodzić przez małżeńskie kryzysy, żeby nie kończyły się rozstaniem. O kłótniach i pojednaniu mówić będą „Aszykiv, czyli Katarzyna (psycholog) i Arek (lekarz i teolog). Z tematem „teściów z nieba rodem” spróbuje się zmierzyć Anna Małecka-Puchałka - pedagog, doradca małżeński, a przede wszystkim matka trójki dorosłych dzieci oraz teściowa.

Ksiądz Jarosław Ogrodniczak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich, będzie mówił o tym, jak żyć na co dzień mocą sakramentu małżeństwa, gdy „po ślubie kończy się bajka”.

Na wielu kursach, wieczorach narzeczeni przygotowują się do ślubu, do złożenia sobie przysięgi, ale po tym wydarzeniu, kiedy napotykają pierwsze trudności we wspólnym życiu, często czują się pozostawieni ze swoimi kłopotami i pytaniami. Potrzebne jest im wsparcie we wspólnocie Kościoła – zaznacza ks. M. Dalibor.

Jezuita ks. Wojciech Żmudziński, autor książki „Rodzice dodający skrzydeł”, poradzi, jak wychowywać dzieci do osobistej relacji z Bogiem, natomiast biblistka s. Judyta Pudełko PDDM przedstawi małżeństwo jako niezwykły dialog człowieka z Bogiem.

W tym roku początek Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa zbiega się z Dniem Tak na Serio, czyli ostatnią sobotą miesiąca, w którą regularnie organizatorzy i uczestnicy poprzednich edycji odmawiają specjalnie ułożoną modlitwę za wszystkich powołanych do małżeństwa. Najważniejszą częścią inicjatywy jest właśnie modlitwa: za tych, którzy nie znaleźli jeszcze miłości, a czują, że właśnie małżeństwo jest ich życiową drogą; za narzeczonych, małżonków i rodziny; za małżonków starających się o dziecko i tych, którzy czekają na narodziny, a także za wdowy i wdowców. Podczas tygodnia zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie, natomiast narzeczeni otrzymają błogosławieństwo.

Szczegółowy program konferencji i wydarzeń można znaleźć TUTAJ.

Inicjatywę wspiera Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz powołany z jej ramienia Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Małżeństw.