Boże Ciało w domu

KAI |

publikacja 10.06.2020 12:01

Fundacja Orszak Trzech Króli ma kilka propozycji na rodzinne przeżycie tej uroczystości.

Oto kilka propozycji Fundacji Orszak Trzech Króli na rodzinne świętowanie Bożego Ciała:

 

Boże Ciało w domu   pixabay
  • Przygotuj Dywan Kwiatowy

Stwórz z rodziną, młodzieżą i wszystkimi chętnymi dywan kwiatowy na procesję Bożego Ciała wewnątrz kościoła. Dywan ułożony z ziół i kwiatów we wzory, po którym przejdzie ksiądz z monstrancją dodaje wyjątkowego uroku kościołowi i podkreśla wagę wydarzenia jakim jest Procesja Bożego Ciała. Kilkumetrowy Dywan Kwiatowy można stworzyć w niecałą godzinę. Wszystkie etapy przygotowania dywanu są przedstawione w formie opisowej, a także video na stronie bozecialo.info.pl.

Fundacja Orszak Trzech Króli zapowiada, że każda parafia przygotowująca Dywan Kwiatowy otrzyma pakiet 100 śpiewników od Fundacji. Wystarczy wypełnić formularz na powyżej podanej stronie.

  • Stwórz "Kwiat dla Jezusa"

Przygotuj z całą rodziną kreatywny "Kwiat dla Jezusa", który będzie wykonany z dowolnego materiału – bibuły, papieru, plastiku czy metalu. Po zakończeniu wspólnej pracy nad nim ofiarujcie go w kapliczce lub kościele, jeśli miejscowy Ksiądz Proboszcz udzieli zgody.Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca też do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami na najpiękniejszy "Kwiat dla Jezusa". Konkurs rozstrzygnięty zostanie po Bożym Ciele. Szczegóły na facebookowym profilu Fundacji.

  • Przystrój parapet i okno

Długa tradycja przystrajania parapetów i okien na czas przejścia Najświętszego Sakramentu przez ulice miejscowości jest wyrazem pamięci i uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia. Stworzenie ozdób będzie okazją do wspólnego świętowania wraz z rodziną. Gdyby nie było możliwe zostawienie w kościele kreatywnego „Kwiatu dla Jezusa”, zaadoptować go można do przygotowanej kompozycji na oknie i parapecie.

Jak wyrazić miłość do Jezusa w Najświętszym Sakramencie, czytaj na następnej stronie:

Boże Ciało w domu   Jędrzej Rams /Foto Gość
  • Adoruj Najświętszy Sakrament

Zorganizuj parafialną adorację Najświętszego Sakramentu, wykorzystując rozwiązanie wcześniejszych zapisów. Każdy parafianin mógłby zapisać się w wybranym przedziale czasowym (np. 15 minutowych), tak aby zachować wymogi bezpieczeństwa. Zapisy można przeprowadzić poprzez formularz wystawiony przy wyjściu z kościoła lub na stronie internetowej parafii. Propozycje adoracji należy uzgodnić z miejscowym Księdzem Proboszczem. Jeśli nie byłoby takiej możliwości to udaj się ze swoją rodziną na prywatną adorację.

  • Zaśpiewaj dla Jezusa

Boże Ciało to także pieśni eucharystyczne, które zazwyczaj wyśpiewujemy na ulicach miast. Zaśpiewajmy je i w tym roku wspólnie w gronie rodzinnym w domu lub według możliwości w kościele.

  • Przejdź prywatną procesję

Skoro w większości kraju nie będzie można przejść procesji wraz ze wspólnotą lokalną, Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca, aby przejść prywatną procesję z rodziną. Pamiętajmy, aby zachować wszystkie środki ostrożności wymagane związku z pandemią. Udajcie się do kapliczki albo najlepiej do kościoła, gdzie będziesz mógł adorować Najświętszy Sakrament.

  • Przyjmij Komunię świętą

Warto w tym wyjątkowym dniu Bożego Ciała przyjąć sakrament Eucharystii – i to będzie najpełniejsze świętowanie. Ostatnio zniesione restrykcje pozwalają na uczestniczenie na Mszy Świętej większej liczbie osób. Jeżeli masz obawy, to można przyjść o innej porze niż suma, albo w czasie Oktawy Bożego Ciała (przez kolejnych siedem dni po święcie), która jest starym i głębokim duchowo zwyczajem. Istnieje także możliwość przyjęcia Komunii Duchowej. Polega ona na nawiązaniu duchowej łączność z Jezusem ukrytym w Sakramencie. Wystarczy prosta formuła słowna: Pragnę Cię przyjąć, Panie, z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych.

Jak wyrazić miłość do Jezusa w drugim człowieku, czytaj na następnej stronie:

Boże Ciało w domu   pixabay
  • Napisz kartkę do kapłana

Eucharystia nie byłaby możliwa bez kapłanów. Dlatego podziękuj im za ich posługę chleba i wina, które codziennie przemieniają w Ciało i Krew Pańską. Napisz list lub stwórz z całą rodziną laurkę i przekaż ją osobiście lub listownie wybranemu kapłanowi.

  • Zadzwoń do bliskiej osoby

Skoro już przyjąłeś Komunię to zanieś Chrystusa drugiemu człowiekowi. Boże Ciało to czas dziękczynienia za Ciało i Krew Chrystusa. Znajdź moment, aby podziękować Bogu, ale również konkretnej bliskiej osobie – matce, ojcu, siostrze, bratu, przyjacielowi. Zadzwoń sam lub wspólnie z rodziną.