Detoks cyfrowy

Grzegorz Brożek

publikacja 07.07.2020 11:40

Tarnowska Fundacja "Auxilium" z Fundacją Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania przygotowały program, który pomoże dzieciom odłożyć na bok monitory i ekrany.

Detoks cyfrowy Grzegorz Brożek /Foto Gość Bogna Białecka, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania oraz ks. dr Józef Partyka, prezes Fundacji "Auxilium".

- Przez realizację tego projektu, w którym prowadzimy rodziców krok po kroku, chcemy skutecznie pomóc im w zakresie odtrucia dzieci i młodzieży z nadmiernego korzystania z nowych technologii. Chcemy pomóc w zbudowaniu zdrowych nawyków dzieci w używaniu urządzeń i mediów elektronicznych, i przygotować ich na nowe wyzwania – mówi ks. dr Józef Partyka, prezes Fundacji "Auxilium", która prowadzi w całej diecezji specjalistyczne poradnie pod szyldem "Arka".

Detoks cyfrowy polega na wyeliminowaniu ekranów (smartfona, komputera, laptopa, tabletu) z życia dziecka lub nastolatka na 3 tygodnie. Pozwala to układowi nerwowemu i hormonalnemu na "reset" - powrócenie do stanu zdrowej równowagi po okresie przebodźcowania technologią.

Detoks cyfrowy   rodzice.co Logo projektu.

Aby skorzystać z detoksu, wystarczy na stronie RODZICE.CO zarejestrować się, zapisać na bezpłatny newsletter dla rodziców, a dalej postępować według przysyłanych na skrzynkę pocztową wskazówek. Można też w dowolnym momencie korzystać ze wsparcia telefonicznego specjalistów, psychologów z Poradni "Arka" w Tarnowie, którzy będą dostępni od środy do piątku w godzinach 18.00-21.00 pod numerem telefonu: (+48) 12 4447922. Rodzice otrzymują też dostęp do prowadzonej na Facebooku grupy wsparcia.

Zasadniczo, jak piszą specjaliści, autorzy projektu, detoks możliwy jest w trzech formach. Pierwsza z nich to radykalne odcięcie dziecka od wszelkich ekranów, połączone ze zmianą środowiska, na przykład wyjazdem na obóz, co jest skuteczne, ale trudnością jest powrót do normalnego trybu życia, do codzienności. Inna metoda to radykalne odcięcie od ekranów bez zmiany środowiska, najtrudniejszy sposób, ale skuteczny. Wreszcie trzeci sposób to odcięcie częściowe, limitowane. Teoretycznie najłatwiejsze do wprowadzenia, ale szalenie trudne w realizacji. Abstynencja, jak piszą specjaliści, jest wbrew pozorom łatwiejsza niż kontrolowane użytkowanie.

 - Rzecz w tym, że nie wystarczy zabrać dziecku urządzeń elektronicznych. Detoks cyfrowy musi zostać starannie przygotowany i przemyślany. Niezbędne jest też wsparcie dla osób, które się go podejmują. Dlatego oferujemy bezpłatną, kompleksową pomoc w tym zakresie - tłumaczy ks. Józef Partyka.

Szczegóły projektu znajdziemy również na stronie Poradni "Arka": DETOKS CYFROWY. 

Zachęcamy!