Kiedy stres nas niszczy

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 44/2020 |

publikacja 29.10.2020 00:00

Z powodu ciągle zmieniającej się sytuacji związanej z pandemią jesteśmy narażeni na długotrwały stres. Jak zredukować napięcie nerwowe?

Kiedy stres nas niszczy zdjęcia istockphoto

Sposobów na rozładowanie napięcia narastającego w ciągu dnia, tygodnia, a czasem i miesiąca jest kilka. Sen, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna oraz kontakt z przyrodą – to podstawowe metody. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w których mimo zmęczenia nie potrafimy zasnąć, mimo snu nie budzimy się wypoczęci, a nawet najlepsza dieta powoduje zaburzenia pracy układu pokarmowego. Pojawiają się też inne dolegliwości: migreny, skurcze mięśni, nerwobóle, mdłości, drażliwość, niestabilność emocjonalna, nadpobudliwość lub spadek formy fizyczno-psychicznej. Jeśli nie są one spowodowane chorobami wewnętrznymi, a przemęczeniem, stresem wywoływanym przez bodźce zewnętrzne czy nadmiernym wysiłkiem umysłowym, można zastosować terapię ziołową. Zioła bowiem pomogą stłumić na jakiś czas reakcje nerwowe narządów takich jak serce i przewód pokarmowy; działają również uspokajająco lub nasennie.

Na uspokojenie i dobry sen

W wielu mieszankach ziołowych niwelujących napięcia nerwowe i bezsenność czy działających tonizująco i uspokajająco wymienianych jest kilka dziko rosnących w Polsce ziół. W „Zielniku klasztornym ojca Grzegorza” znaleźć możemy mieszankę składającą się z owocu róży (100 g), kwiatu rumianku (50 g), kwiatu przelotu (50 g), ziela dziurawca (50 g), ziela podróżnika (50 g), korzenia arcydzięgla (50 g), kwiatu wrzosu (50 g), liści macierzanki (20 g) i szyszek chmielowych (20 g). Napar przygotowany z łyżeczki takiej mieszanki i szklanki wrzątku można wypijać przed snem po 20 minutach parzenia.

Podobne działanie mają też ziele melisy i korzeń kozłka, popularnie zwanego walerianą. Ten drugi w zależności od dawki może mieć działanie uspokajające lub nasenne. Niestety, większość dostępnych w sklepach herbatek nie działa wcale lub wykazuje bardzo słabe działanie (zauważył to w swoich badaniach m.in. dr Henryk Różański). Dzieje się tak najprawdopodobniej z powodu nieodpowiednich warunków przetwarzania roślin na herbatki oraz ich przechowywania. A jeśli chodzi o właściwości lecznicze, to na przykład waleriana zachowuje ich najwięcej, jeśli ze świeżego kłącza przygotujemy nalewkę alkoholową w proporcji 1:5. Aby spokojnie zasnąć, wystarczy wymieszać 15 ml takiej nalewki ze szklanką wody i wypić godzinę przed snem.

Dostępne jest 47% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.