Jak towarzyszyć młodzieży w pandemii?

ks. Maciej Świgoń

publikacja 22.04.2021 16:50

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Psychologów Chrześcijańskich zorganizowało w środę 21 kwietnia webinar dla księży, braci i sióstr zakonnych pt. "Pandemia - jak towarzyszyć ludziom młodym?".

Od prawej: Katarzyna Nowicka, ks. Łukasz Grelewicz i ks. Adam Jeszka. Archiwum organizatora Od prawej: Katarzyna Nowicka, ks. Łukasz Grelewicz i ks. Adam Jeszka.

W czasie ponadgodzinnego spotkania online Katarzyna Nowicka, psycholog i psychoterapeuta, oraz ks. Łukasz Grelewicz, wicedyrektor Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, opowiadali, wspólnie z prowadzącym ks. Adamem Jeszką, w jaki sposób pomagać młodzieży w trudnym czasie izolacji.

- Ważne jest, aby zachęcać młodych ludzi do budowania relacji z drugim człowiekiem. Okres rozwojowy jest najistotniejszy w tworzeniu tych relacji. Młodzi ludzie potrzebują przyjrzeć się sobie, poznać siebie w kontakcie z bliźnim. Jak to robić? Podczas pracy zdalnej wykorzystywać wszystkie możliwości techniczne, jednak zdecydowanie zachęcam, aby proponować spotkania na żywo - mówiła K. Nowicka.

Na pytanie, w jaki sposób rozbić stan emocjonalny złości u młodzieży, ks. Grelewicz odpowiedział, że ważna jest obecność kapłana, poświęcony czas, a także otwartość na wysłuchanie, aby młody człowiek miał szansę "wyrzucić" z siebie to, co przeżywa, miał okazję się wygadać.

Pod koniec spotkania uczestnicy mieli również okazję zadawać własne pytania.

Webinar można obejrzeć, klikając tutaj.