Zerwana nić

Maciej Kalbarczyk

GN 40/2021 |

publikacja 07.10.2021 00:00

Mężczyźni są gorzej wykształceni, żyją krócej i częściej popadają w nałogi. Pomiędzy nimi a kobietami panuje coraz większe niezrozumienie.

Zerwana nić istockphoto

W powszechnym odczuciu ofiarami dyskryminacji ze względu na płeć są wyłącznie kobiety. Eksperci podkreślają, że zarabiają one mniej niż mężczyźni, a pełniąc rolę matek, są często wykluczone z rynku pracy. Ponadto wiele z nich doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej. Te zjawiska oczywiście mają miejsce, ale dominująca w mediach narracja o dyskryminowanych kobietach i posiadających wpływy mężczyznach nie jest do końca zgodna z prawdą. Interesujących informacji na ten temat dostarcza przygotowany przez Klub Jagielloński raport pt. „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”.

Bez dyplomu

W publikacji zwrócono uwagę na powstałe w ciągu ostatnich 30 lat różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn. Problemy zaczynają się już w szkole podstawowej. Z danych GUS wynika, że na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego chłopcy zdobywają średnio o 10 punktów mniej od swoich rówieśniczek. Najgorzej radzą sobie w testach sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem. Ponadto uczniowie ponad 2,5-krotnie częściej niż uczennice powtarzają klasę, a co roku świadectwo dojrzałości otrzymuje o 20 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Różnice pogłębiają się na ostatnim szczeblu edukacji. Z danych Eurostatu wynika, że wykształceniem wyższym może pochwalić się 52,6 proc. Polek oraz zaledwie 32,7 proc. Polaków w wieku 25–34 lat.

Eksperci twierdzą, że mężczyźni uzyskują gorsze wyniki w nauce m.in. ze względu na feminizację zawodu nauczyciela. W naszym kraju kobiety stanowią 98 proc. nauczycieli przedszkolnych, 83 proc. w podstawówkach oraz 69 proc. w liceach i technikach. Tymczasem badania potwierdzają, że nauczyciele tej samej płci lepiej przykuwają uwagę uczniów i stanowią dla nich wzór do naśladowania. Kolejną przeszkodą jest niedostosowanie systemu edukacji do potrzeb chłopców, którzy rozwijają się inaczej niż dziewczynki. Winna tego stanu rzeczy może być koedukacja.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.