"(U)ważne i bliskie" spotkały się w Skierniewicach

Magdalena Gorożankin

publikacja 12.03.2022 16:30

W sobotę 12 marca po raz 9. wierne diecezji łowickiej zgromadziły się na wspólnej modlitwie w intencji wszystkich kobiet - tych bliskich sercu, ale także tych, które, choć nieznane, w duchu wiary są dla nich siostrami. Około 150 kobiet prosiło także o pokój w Ukrainie.

Od początku Msza św. jest głównym punktem kobiecych spotkań. Co roku przewodniczy jej ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba. Magdalena Gorożankin /Foto Gość Od początku Msza św. jest głównym punktem kobiecych spotkań. Co roku przewodniczy jej ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba.

Redakcja łowickiego oddziału "Gościa Niedzielnego", wspólnota Dzieła Dzielnych Kobiet, siostry apostolinki, Miasto Skierniewice oraz skierniewickie parafie po raz kolejny połączyli siły, by zorganizować IX Diecezjalny Dzień Kobiet. 

Od 9 lat w okolicach święta wszystkich kobiet parafia św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach jest miejscem modlitwy dla mieszkanek diecezji łowickiej. Choć na przestrzeni lat zmieniały się adresy i przestrzenie Diecezjalnych Dni Kobiet, niezmiennym centrum wydarzenia jest ołtarz w kościele św. Jakuba.

Nie inaczej było dziś, 12 marca, podczas IX DDK, które odbyło się pod hasłem "(U)ważne i bliskie". Do świątyni przyjechało blisko 150 pań z terenu diecezji łowickiej, głównie ze: Skierniewic, Żychlina, Sochaczewa, Międzyborowa, Makowa, Głowna, Białej Rawskiej, Rawy Mazowieckiej, Mszczonowa, Łęczycy, by modlić się w intencji swoich mam, córek, przyjaciółek, sióstr, wnuczek, ale także obywatelek Ukrainy, które od ponad dwóch tygodni walczą o wolność kraju, spokój swoich dzieci i drżą o życie mężów. 

Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji, wraz z którym przy stole eucharystycznym modlili się proboszczowie skierniewickich parafii: ks. Jan Pietrzyk, ks. Grzegorz Gołąb, ks. Rafał Babicki, a także duszpasterz wspólnoty Dzieła Dzielnych Kobiet ks. Rafał Woronowski i sekretarz biskupa ks. Andrzej Sylwanowicz. 

- Uważne i bliskie panie, oto liturgia słowa pokazuje nam dwa bliskie spotkania Jezusa z niewiastami. Niewiastami w potrzebie. Jedna nie jest w stanie sama prosić, druga czyni to, ale bez wypowiadanego słowa. I te dwie kierowane prośby spotykają się w Jezusie. Być może, że ta niewiasta, która najpierw słuchała Jezusa, gdy wysiadł z łodzi, chciała być blisko Niego. A w tym zrodziła się wiara i nadzieja: "Obym się tylko dotknęła Jego płaszcza". Ta nadzieja bliskiego spotkania z Jezusem była dla niej ważna i uważna. Ile musiała włożyć starań, by spotkać się z Jezusem? Jej nie było wolno stanąć w tłumie, nikogo dotknąć, bo narażała drugiego na nieczystość. Co musiało w niej być, że zdecydowała się na taki krok, na takie zbliżenie do Jezusa? - mówił w homilii bp Andrzej F. Dziuba.

Ponad 150 pań modliło się w intencji kobiet diecezji łowickiej, ale także o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie.   Magdalena Gorożankin /Foto Gość Ponad 150 pań modliło się w intencji kobiet diecezji łowickiej, ale także o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie.

Biskup odniósł się także do tegorocznego hasła IX DDK. - Potrzeba jest w Kościele wzajemnej wymiany darów, aby w ten sposób odzwierciedlić Jezusa ubogiego, umocnić swoją wiarę, miłość i stać się uważnym na drugiego człowieka, bliskim drugiemu człowiekowi. Drogie panie, uważne i bliskie. Te dwa słowa, które zechciałyście umieścić obok hasła "Jestem kobietą - Lubię to!", są także o was. Uważność, która będzie przejawiała się w wypowiadanych słowach czy noszonych w sercach uwagach, będzie wyrażać się we wrażliwości. Będzie w nich także ciągła bliskość. Bliskość, która rodzi serdeczność i miłość. Dlatego dziękujemy wam za tę, noszoną przez każdą z was, uważność i bliskość - mówił do zgromadzonych ordynariusz diecezji. 

W procesji z darami, prócz chleba, owoców, świecy i kwiatów, panie złożyły swoje intencje. Każda z nich w kolorowej kopercie trafiła po Eucharystii do innej kobiety. Przez rok uczestniczki spotkania będą wspierać się modlitewnie, mając świadomość, że w ich intencjach zawsze ktoś się modli. 

Modlitwy nie zabraknie także w intencji tych, które były uczestniczkami naszych kobiecych spotkań i uprzedziły nas w drodze do Pana. To im dedykowana była symboliczna statuetka "Anioła Dobroci". Ufamy, że nadal czuwają nad naszymi działaniami już w towarzystwie Najpiękniejszej z Kobiet. 

Agata Niedziółka, Joanna Sokołowska, Leokadia Gałecka i Ewa Bogusz odebrały wyróżnienie z rąk bp. Andrzeja F. Dziuby.   Magdalena Gorożankin /Foto Gość Agata Niedziółka, Joanna Sokołowska, Leokadia Gałecka i Ewa Bogusz odebrały wyróżnienie z rąk bp. Andrzeja F. Dziuby.

Wspomnianą statuetkę w tym roku przyznaliśmy po raz 5. Otrzymali ją przyjaciele naszego dzieła, osoby zaangażowane na różnych płaszczyznach w przygotowanie, koordynację, promocję Dni i Pielgrzymek Kobiet. W tym roku "Anioła Dobroci" otrzymali: ks. Henryk Linarcik, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy, który wspiera DDK od pierwszej edycji (ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć na wydarzenie); Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic im. Jana Olszewskiego, przyjaciółka DDK; Leokadia Gałecka, wdowa konsekrowana, która każdego dnia modli się w intencji naszych kobiecych działań; Ewa Bogusz, która od lat zaangażowana jest w promocję wydarzenia, wspiera je rękodziełem, dobrym słowem i propagowaniem akcji w środowiskach kobiet; Joanna Sokołowska, nasza wolontariuszka, która od 9 lat każdego dnia modli się za to dzieło, przed każdym spotkaniem aktywnie uczestniczy w przygotowaniach.