Wolontariat rodzinny to sposób na łączenie pokoleń

ag

publikacja 29.10.2022 08:41

Wspólna herbata, albo wyjście na zakupy, a może gry planszowe lub spacer? Do takiej inicjatywy wspólnie młodych i seniorów zaprasza Fundacja Aktywności Obywatelskiej.

Starsze i młode pokolenie mają sobie wiele do zaoferowania, wystarczy otworzyć się na siebie nawzajem. Agnieszka Gieroba /Foto Gość Starsze i młode pokolenie mają sobie wiele do zaoferowania, wystarczy otworzyć się na siebie nawzajem.

Pandemia namieszała w naszym życiu. Jedni z tym trudnym czasem poradzili sobie lepiej, inni gorzej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich była samotność.

– W sposób szczególny osamotnione zostały osoby starsze, które w obawie o swoje zdrowie zamknęły się w domu. Nie tylko przestały chodzić na zakupy, czy do kościoła, ale często ograniczyły także kontakty rodzinne czy towarzyskie. Mimo tego, że, miejmy nadzieję, najgorszy czas pandemii mamy za sobą, wielu seniorów pozostało w swojej samotności i to chcemy zmienić, przynajmniej lokalnie w Lublinie na własnym podwórku – mówi Anna Pazik z Fundacji Aktywności Obywatelskiej, koordynatorka projektu „W rodzinie siła. Wsparcie aktywności lubelskich rodzin”.

Tak zrodził się pomysł, by wyjść do osób samotnych.

– Zależy nam na tym, by było to spotkanie różnych pokoleń: seniorów i ludzi młodych, którzy będą wspierani przez swoich rodziców. Zapraszamy więc rodziny z dziećmi powyżej 10 roku życia, by wspólnie podjęli się działania wolontariackiego na rzecz seniorów w swojej okolicy – wyjaśnia Anna Pazik.

Wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec być może w swojej klatce w bloku, czy na swojej ulicy czy dzielnicy osoby starsze. Warto wtedy się zainteresować, czy nie potrzebują naszego wsparcia. – Nie chodzi tu o jakieś wielkie rzeczy. Wystarczy czasem pójść razem na spacer, zrobić zakupy, zaproponować wyjście do kościoła, czy wypić razem herbatę i porozmawiać. Nasze doświadczenie pracy z seniorami pokazuje, że czasem wystarczy jakiś mały gest z otoczenia, by osoba starsza przełamała lęk przed wychodzeniem z domu i poczuła się dowartościowana tym, że ktoś ją dostrzegł – wyjaśnia koordynator.

Lublin jest takim miastem, gdzie mieszka wiele rodzin, które nie mają na miejscu swoich krewnych w tym dziadków, stąd pomysł na łączenie młodych i starszych.

– Zapraszamy osoby młode niepełnoletnie, które pod opieką swojej mamy, czy taty włączą się w naszą inicjatywę. W ten sposób mamy nadzieję także na pogłębienie relacji rodzinnych, które pandemia też nadwyrężyła. Wspólne zaplanowanie działania na rzecz innej osoby może być okazją do głębszych rozmów w domu, a przede wszystkim do spędzenia razem czasu. Takie działanie z pewnością przyczyni się do rozwoju uważności na siebie nawzajem i wzmocni więzi rodzinne – zachęcają pomysłodawcy projektu.

Punktem kontaktowym osób starszych i młodych będzie Fundacja Aktywności Obywatelskiej.

– Poprzez parafie, organizacje dla seniorów czy koła wolontariatu docieramy do seniorów, którzy są otwarci na spotkanie z młodym pokoleniem. Można też zgłosić seniora osobiście. Z kolei osobom młodym zapewniamy szkolenie, które pomoże w nawiązaniu relacji z seniorami, służymy wsparciem i pomocą. W tej chwili trwa rekrutacja do programu, więc zapraszamy do wielkiej przygody, jaką jest wolontariat – zachęcają organizatorzy.

Osoby, które chciałby się zaangażować, mogą kontaktować się z Fundacją Aktywności Obywatelskiej ul. Dolna 3-go Maja 6/3 lub mailowo na adres: fundacja-fao@o2.pl.