Porozmawiaj z dzieckiem

gb

publikacja 20.10.2023 11:24

- Katechizm, który mi dałeś jest pełen opowieści, prostych historii, które każdy mógłby sobie wymyślić, ale tego nie robimy - usłyszał od pierwszej osoby redaktor "Katechizmu wg bł. Edmunda Bojanowskiego".

Porozmawiaj z dzieckiem episkopat.pl Prezentacja "Katechizmu wg bł. Edmunda Bojanowskiego" odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Z prawej ks. prof. Andrzej Kiciński, który jest redaktorem książki, obok niego s. prof. Loyola Opiela, służebniczka dębicka, która sprawowała opiekę merytoryczną nad publikacją.

Staraniem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (służebniczek dębickich) ukazał się "Katechizm wg bł. Edmunda Bojanowskiego". Katechizm został napisany z myślą o rodzinach i pomocy rodzicom w rozmowie z dziećmi na tematy dotyczące wiary i życia religijnego. Mogą z niego korzystać również osoby odpowiedzialne za katechezę oraz zaangażowane w duszpasterstwo parafialne.

Wszystkie teksty zebrał ks. prof. Andrzej Kiciński. Po co? - Idea katechizmu zrodziła się głównie z czterech powodów. Pierwszym z nich był i jest nadal bezpośredni kontekst przekazu wiary. Wielu rodziców, z którymi pracuję, prosiło mnie o pomoc w znalezieniu budujących opowiadań, które mogliby czytać swoim dzieciom przed snem. Łatwo można się domyślić, że dostrzegają oni zagrożenia włączania niesprawdzonych opowiadań z komputera czy TV. Drugim powodem były stałe kontakty ze Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek BDNP, które pozwoliło mi dostrzec, że siostry mają znakomite osiągnięcia w opracowaniu wymiaru pedagogicznego myśli i działalności bł. Edmunda - mówi ks. prof. Kiciński.

Ksiądz Kiciński dał gotowy tekst przeczytać ojcu dużej rodziny i poprosił, by ten podzielił się swoimi uwagami. Jak mówi ks. Kiciński, jego odpowiedź go zaskoczyła. Rzeczą, na którą zwrócił uwagę było bowiem tylko jedno zdanie: porozmawiaj z dzieckiem. "Jak porozmawiać z dzieckiem, gdy cierpi, gdy ktoś zrobił mu krzywdę lub gdy ja mam po prostu zły dzień. Od czego zacząć, jak złapać kontakt? Co więcej - jak zaciekawić go sprawami wiary w czasach, gdy coraz więcej osób żyje jakby Boga nie było? Katechizm, który mi dałeś jest pełen opowieści, prostych historii, które każdy mógłby sobie wymyślić, ale tego nie robimy. Rozmawiamy o polityce, o cenach cukru i co tam słychać tak ogólnie. Bojanowski natomiast ze wszystkiego co widzi tworzy gawędy, jakby siedział przy ognisku. Potem zaczyna zagadywać, a wszystko zaczyna się od prostych pytań, które nie brzmią jak egzamin, lecz lekcja zwyczajności"  - usłyszał ks. Kiciński od ojca wielodzietnej rodziny.

Wydany katechizm można w wersji papierowej nabyć w sklepiku prowadzonym w Dębicy przez Stowarzyszenie "Dobroć": Katechizm wg bł. Edmunda Bojanowskiego.

Jest też dostępny w wersji elektronicznej (pdf) na stronie Repozytorium KUL: Elektroniczna wersja Katechizmu wg bł. Edmunda Bojanowskiego.