Francja: Socjaliści chcą homomałżeństw

PAP |

publikacja 13.06.2011 21:25

Młodzieżówka socjalistów - głównej siły opozycyjnej we Francji - rozpoczęła w poniedziałek kampanię na rzecz prawnego uznania małżeństw homoseksualnych. Włączyła się w ten sposób w toczącą się we francuskim parlamencie pierwszą debatę na ten temat.

Francja: Socjaliści chcą homomałżeństw Delemir/www.flickr.com

Na swojej stronie internetowej Młodzi Socjaliści zachęcają wszystkich chętnych do zamieszczania własnych zdjęć wraz z napisem "Pozwólcie mi poślubić, kogo chcę". Na dole afisza można przeczytać: "Skończmy z homofobią Państwa".

W poniedziałek po południu na tej stronie www widniało już wiele "wklejonych" przez internautów fotografii pojedynczych osób lub par tej samej płci popierających tę inicjatywę. Nie wszyscy podeszli do tego pomysłu poważnie; niektórzy obrócili go w żart, zamieszczając w internecie zamiast swoich zdjęć podobizny postaci z filmów czy kreskówek, np. "Gwiezdnych wojen".

Nawiązując do złożonego w Zgromadzeniu Narodowym projektu uznania małżeństw homoseksualnych, twórcy strony twierdzą, że głosowanie przeciw tej propozycji jest "publiczną obroną nierówności prawnej z powodu orientacji seksualnej", i uważają to za "głęboko sprzeczne z zasadami Republiki".

Na swojej stronie Młodzi Socjaliści atakują też bardzo ostro rządzącą centroprawicową Unię na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), zarzucając jej "homofobię".

Kampania informacyjna Młodych Socjalistów przypada kilka dni po tym, gdy we francuskim parlamencie rozpoczęła się pierwsza debata o legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Wobec sprzeciwu centroprawicowej większości z UMP projekt autorstwa socjalistów nie ma szans na przyjęcie. Partia Socjalistyczna (PS) uważa jednak za swój sukces już to, że po raz pierwszy na forum parlamentu udało się doprowadzić do debaty na ten temat.

Przeciwnicy projektu twierdzą, że "małżeństwo mężczyzny i kobiety jest podstawą komórki rodzinnej" i że wobec tego powinno być zarezerwowane dla osób odmiennej płci.

Podkreślają oni też, że francuscy geje i lesbijki mogą zawierać od 1999 roku rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Legalizuje on związki nieformalne między dwojgiem ludzi bez względu na płeć, dając takim parom w niektórych dziedzinach, jak rozliczanie się z fiskusem, podobne prawa jak małżeństwom. Nie mogą natomiast adoptować dzieci.