Ucieczka od problemów

Tomasz Gołąb/ GN 28/2011 Warszawa

publikacja 19.07.2011 14:18

Najczęściej znikają latem. Każdego roku rodzice, korzystając z pomocy specjalistów, próbują odnaleźć aż 5 tys. dzieci. Głównie dziewcząt.

Ucieczka od problemów Tomasz Gołąb/ GN Jak zapobiegać ucieczkom? – Przede wszystkim rozmawiać ze swoim dzieckiem, słuchać jego opinii, nie krytykować, ale wspierać – radzą specjaliści.

Z doświadczeń Fundacji Itaka wynika, że duża liczba młodych osób ucieka w Warszawie i okolicach. Celem kampanii „Nie uciekaj”, która rozpoczęła się jeszcze w maju, jest ograniczenie liczby ucieczek z domu.  – Wbrew pozorom chęć przeżycia przygody to tylko jedna z wielu przyczyn. Dzieci uciekają z powodu problemów w domu. Najczęściej powodem jest brak wsparcia i zrozumienia oraz brak bliskości z rodzicami. Nastolatki uciekają także w wyniku nadmiernych wymagań, którym nie są w stanie sprostać, oraz braku akceptacji – mówi Joanna Gogolińska z Itaki.

Jak zapobiegać ucieczkom? Przede wszystkim rozmawiać ze swoim dzieckiem, słuchać jego opinii, nie krytykować, ale wspierać. – Nie uciekać też od własnych problemów, bo sposobu radzenia sobie z trudnościami dziecko uczy się od rodziców – dodaje J. Gogolińska.

1 lipca na billboardach w Warszawie pojawiła się reklama kampanii. Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych promowała w ten sposób linię telefoniczną w sprawie zaginięć nastolatków i dzieci. 116 000 jest to całodobowy, bezpłatny numer, pod którym można zgłosić zaginięcie osoby nieletniej. Linia jest kierowana zarówno do rodziców, jak i nastolatków, które uciekły z domu lub to planują.

W 2010 r. telefon dzwonił 5 tys. razy. Specjaliści Fundacji interweniowali w 228 przypadkach zaginięć dziecka, z czego 80 proc. zaginionych udało się odnaleźć. Od połowy maja działa też serwis internetowy  www.nieuciekaj.pl zawierający dwie oddzielne strefy: dla rodziców i opiekunów oraz nastolatków. W serwisie można znaleźć informacje, jak rozwiązywać konflikty w rodzinie, aby nie doszło do ucieczki dziecka.

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi działania poszukiwawcze, oferuje wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne dla rodzin. Prowadzi też Bazę Danych Osób Zaginionych oraz bazę osób o nieustalonej tożsamości (NN) – obie są ogólnodostępne na stronie www.zaginieni.pl. Itaka działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.  Pomoc świadczy bezpłatnie.