Komentarze 4
 • podaj nick
  25.03.2019 17:38
  jak się pan bioetyk zapatruje na kwestię szczepionek produkowanych na tkankach pozyskiwanych z aborcji
  • Dremor
   25.03.2019 20:29
   Bioetycy i teologowie już się w tej kwestii wypowiadali. Od tego czasu nic się nie zmieniło, jeśli dokonano czynu niegodziwego i w jego wyniku osiągnięto cel, to ocena moralna osiągniętego celu zależy od bezpośredniej intencji.

   W tym konkretnym przypadku złem moralnym byłoby celowe dokonanie aborcji z intencją otrzymania szczepionki, ale samo uzyskanie szczepionki na tkankach pochodzących z aborcji nie będzie złem.

   Stosując przykład analogiczny - zamordowanie kogoś po to, by następnie pobrać od niego organ do przeszczepu będzie podwójnym złem moralnym. Natomiast wykorzystanie do przeszczepu organu pochodzącego od człowieka, którego zamordowano będzie moralnie dobre, bo ratujemy życie innemu człowiekowi. Lekarz, który pobiera organ nie cieszy się z morderstwa, ani nie liczy na to, że ktoś kogoś zamorduje, by dostarczyć mu organów, więc jego czyn oceniamy jako dobry.
   • jo_tka
    25.03.2019 21:53
    jo_tka
    No, nie jest to takie proste. W kwestii przykładu: narządów nie pobiera się od osób zamordowanych, chyba że pobierający współpracuje z mordercą. Kwestia czasu. Nie pobiera się ich nawet od osób skazanych na śmierć, bo mogłoby to rodzić patologie.

    W kwestii szczepionek wyprodukowanych z użyciem tkanek pobranych podczas aborcji, a następnie hodowanych w laboratoriach (bo realnie chodzi o dwie aborcje, dokonane w latach 60. XX w. ) istniała zdaje się jakaś forma współpracy między pobierającym materiał a dokonującym aborcji [nie sugeruję celowości]. I jest to już jakiś rodzaj materialnej współpracy w złym. Nadal z owoców tej decyzji korzystamy. Czasem nie mamy wyboru: nie ma (przynajmniej bezpiecznej) alternatywy np. dla MMR. A konsekwencje różyczki wrodzonej mogą być dramatyczne. Zatem: bezpieczeństwo dzieci nienarodzonych wymaga powszechnych szczepień. Ale należy domagać się stworzenia i udostępnienia szczepionek, co do których etyczności nie ma wątpliwości. Proszę sobie poszukać stanowiska Papieskiej Akademii Pro Vita.
   • Dremor
    27.03.2019 11:28
    W Polsce nie ma przepisu zakazującego pobierania organów od ofiar morderstwa. Jeśli osoba zamordowana wyraziła wolę, by jej organy zostały pobrane, to jeśli istnieją techniczne możliwości nic nie stoi na przeszkodzie, by organy pobrać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg