Oby dotrwali do końca razem

Życie we dwoje zawsze niesie za sobą pewne konflikty, różnice zdań i poglądów. A gdy pojawia się dziecko, problemów przybywa. Wspólnota Czas dla Rodzin podpowiada małżonkom, jak sobie radzić z trudnościami.

Jak co roku na początku Adwentu wspólnota proponuje rekolekcje „Radosny czas oczekiwania”. Wspólnota Czas dla Rodzin opiera swoją działalność na trzech filarach: rodzinie, uwielbieniu i ewangelizacji. Po kilku latach działalności w grupie zrodził się pomysł rekolekcji dla małżeństw oczekujących na dziecko (także adopcję) oraz rodzin z małymi dziećmi „Radosny czas oczekiwania”. System jest bardzo prosty. Trzy spotkania w trzy kolejne niedziele Adwentu mają pomóc w przygotowaniu się na tę nową rzeczywistość, jaką jest pojawienie się nowego członka rodziny. - Jeżeli jest to Wasze pierwsze dziecko, staniecie się rodziną. Jeżeli to dziecko kolejne, pojawią się sytuacje, gdzie będziecie musieli stawiać czoła nowym konfliktom pomiędzy domownikami oraz decydować o priorytetach waszego życia - przypominają pewną oczywistość członkowie wspólnoty.

A niby poukładane

Państwo Krupowie są małżeństwem od 12 lat. Mają dwójkę dzieci w wieku 8 i 3 lat. Rok temu po raz pierwszy uczestniczyli w rekolekcjach „Radosnego czasu oczekiwania”. - Oboje czuliśmy w tamtym momencie potrzebę naprawienia czegoś w naszym życiu, zbliżenia się do Boga, przeniesienia naszego życia na mocne fundamenty - mówi Tomasz Krupa. Rekolekcje z CDR były dla nich bardzo owocne. - Dzięki tej nauce byliśmy w stanie odpowiednio poukładać naszą hierarchię wartości, związaną z Bogiem, współmałżonkiem, dziećmi i pracą. Nauczyliśmy się radzić sobie z problemami i im zapobiegać. Nasze życie stało się lepsze, lepiej się rozumiemy i jesteśmy szczęśliwi - opowiadają małżonkowie. Na tych rekolekcjach, jak podkreślają, rozpoczął się ich wzrost duchowy.

W życiu Anity i Andrzeja wszystko było poukładane. Mieli trójkę dzieci. Najmłodsze z nich ma 6 lat. Choć zaproponowano im udział w rekolekcjach, nie do końca byli przekonani, czy chcą w nich uczestniczyć. - Jesteśmy małżeństwem od 14 lat, dzieci mamy już nieco podchowane. Wydawało się nam, że rekolekcje dla małżeństw oczekujących na dziecko i rodzin z małymi dziećmi, nie są dla nas. A jednak Pan Bóg przyprowadził nas do Wspólnoty Rodzin, w której możemy rozwijać się i szukać pomocy w sprawach najważniejszych dla naszego życia - opowiadają razem Anita i Andrzej.

Rekolekcje „Radosny czas oczekiwania” rozpoczęły w życiu ich rodziny, jak podkreślają, nowy dobry czas. - Jeżeli kochacie Jezusa, chcecie Go wielbić wspólnie z innymi małżeństwami, ale również pracować nad sobą, nad swoim małżeństwem, nad dobrym wychowaniem dzieci, to może to być miejsce dla was - mówią z głębokim przekonaniem małżonkowie. - Wspólnota Czas dla Rodzin jest wspaniałym miejscem duchowego rozwoju dla ludzi, których powołaniem jest życie małżeńskie i rodzinne. My wciąż jesteśmy na początku tej drogi, ale wiemy, że jest właściwa - dodaje pani Anita.

Dobry czas

Wspólnota Czas dla Rodzin powstała w roku 1998 w Gdańsku-Matemblewie. Skupia ponad 60 małżeństw z Trójmiasta i okolic. W swoi nauczaniu opiera się na Piśmie Świętym, nauczaniu Kościoła, doświadczeniach własnych oraz innych chrześcijan. Współpracuje z Poradnictwem Rodzinnym, Szkołą Nowej Ewangelizacji i wspólnotami Miecz Ducha. - Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr we wspólnocie - opowiada Jacek Gawroński, lider wspólnoty.

Jak zaznaczają jej członkowie, przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz wzbogacone życie małżeńskie. Każdy uczestnik wspólnoty jest w kontakcie z małżeństwami i całymi rodzinami, które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku. Członek wspólnoty uczestniczy w Eucharystiach w pierwsze piątki miesiąca w kościele w Matemblewie, przychodzi na dni wspólnoty w jedną niedzielę w miesiącu, uczestniczy w konferencjach, a także spotyka się w formacyjnych małych grupach małżeńskich. Są one m.in. okazją do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych aspektów życia małżeńskiego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg