Seniorzy w sieci

Wzrasta liczba osób w wieku 55+ korzystających z internetu. Nazywani „srebrną generacją” coraz sprawniej poruszają się w sieci, korzystając z urządzeń, których obsługi nauczyli się na emeryturze.

Około 35 proc. osób w wieku powyżej 55 lat korzysta w Polsce z internetu. Wśród zalet surfowania najczęściej wymieniają oni szybki dostęp do informacji i łatwy kontakt z rodziną czy znajomymi. Jest to szczególnie ważne, bo zmniejsza poczucie osamotnienia i ułatwia kontakt tym, którzy są ograniczeni ruchowo. Jest też pomocne, zwłaszcza kiedy bliscy pracują za granicą albo w innym rejonie kraju. Osoby starsze w wirtualny świat najczęściej wprowadzają właśnie bliscy. To oni uczą i pokazują, jak obsługiwać komunikatory czy konta społecznościowe. Wyjaśniają też, jak szukać informacji i rozwijać swoje zainteresowania online. Istotną funkcję pełnią też kursy obsługi komputerów dla seniorów prowadzone na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w domach kultury, bibliotekach czy przez organizacje pozarządowe.

Kim są?

Grupa surfujących seniorów nie jest jednolita. Część z nich to osoby zaczynające od zera. Ucząc się nowych umiejętności, wybierają tylko te aspekty, które są im potrzebne i którymi się interesują. Spędzają w sieci najmniej czasu i najczęściej korzystają z pomocy innych. To najstarsza grupa surferów. Nieco młodszą stanowią seniorzy, którzy obsługi komputera czy smartfona nauczyli się na emeryturze. Urządzenia, dzięki którym mogą połączyć się z internetem, traktują jak okno na świat. Sprawnie obsługują konta społecznościowe, pocztę mejlową i… uczą się nowych rzeczy. Ostatnia grupa to ludzie, którzy internetem posługiwali się już, pracując zawodowo. Najbardziej zaawansowani stanowią jednocześnie najszybciej rosnącą grupę internautów w wieku 55+.

Co robią w sieci?

Co ciekawe, dla seniorów internet nie jest światem równoległym do realnego. Stanowi raczej narzędzie do pozyskiwania nowych wiadomości, rozrywki i nawiązywania kontaktów. Ceniąc sobie szeroki wybór i możliwość porównywania cen, coraz częściej robią w sieci zakupy. W przeciwieństwie do młodszych użytkowników seniorzy nie marnują czasu spędzanego w internecie. Zresztą w większości przypadków nie do końca mają zaufanie do wirtualnego świata. Najbardziej drażnią ich znienacka atakujące reklamy i niezrozumiały dla nich język objaśniający obsługę pewnych aplikacji i narzędzi. Trudności dotyczą też przeglądania niektórych stron (nawet tych dedykowanych seniorom). W głównej mierze dlatego, że nie są one przystosowane do ograniczeń wzrokowych czy percepcyjnych osób w starszym wieku.

Internet dla seniorów to jeszcze mało przebadany, pełen możliwości wirtualny obszar. A szkoda, bo grupa zainteresowanych ciągle rośnie.

***

Blogi, czyli internetowe dzienniki

www.Balakier-style.pl to blog prowadzony przez Krystynę Bałakier (62 lata). Autorka jest dojrzałą kobietą, która po wielu latach pracy, m.in. w handlu zagranicznym, na emeryturze robi to, czym interesowała się od dziecka. Na blogu, Facebooku i Instagramie pokazuje stylizacje modowe własne i swoich klientek. Ubiera się w klasycznym, eleganckim stylu. Co ciekawe, większość obserwujących jej konta społecznościowe i czytających bloga to osoby młode. Swoimi stylizacjami blogerka pokazuje, że kobieta po 50 może wyglądać atrakcyjnie.

www.fashion50plus.pl – blog z szalonymi stylizacjami Jadwigi Janik (59 lat). Zaczęła blogować na emeryturze, ale moda interesowała ją od zawsze. Swoimi wpisami udowadnia kobietom, że w dojrzałym wieku można pozwolić sobie na kolorowy, niecodzienny styl ubierania się. Bloga i obsługi kont społecznościowych nauczyła ją córka. Ona też pomogła założyć jej bloga.

www.perlywwielkimmiescie.pl prowadzi Magdalena Jakubiec, jak pisze o sobie – „kobieta 50 plus”. Lubi odważne, otwarte na innych kobiety. Na jej blogu pojawiają się zdjęcia przypadkowo spotkanych na ulicy kobiet. Jest zwolenniczką twierdzenia, że „moda i elegancja nie mają wieku”.

www.facebook.com/Barbara-Prymakowska. Barbara Prymakowska – rocznik ’43 nazywana jest najszybszą babcią świata. Na Facebooku dzieli się miłością do sportu i swoimi wyczynami. Emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego przed pięćdziesiątką zaczęła biegać. Wzięła udział w wielu maratonach w Polsce i za granicą. Zdobyła tytuł World Marathon Majors, pokonując sześć najważniejszych maratonów świata. Została brązową medalistką w Mistrzostwach Świata w Biegu Górskim, a w 2011 r. zdobyła najwyższy szczyt Europy – Mount Blanc. Oprócz biegów jeździ na łyżwo- i nartorolkach, pływa oraz uprawia narciarstwo biegowe.

www.teresabancewicz.blogspot.com – to zapiski z podróży, które autorka, jak sama pisze, czasami odbywa za jeden uśmiech. Ta ponad 80-letnia kobieta najczęściej podróżuje autostopem. Po raz pierwszy w taką ekspedycję wybrała się do Skandynawii. Miała wtedy 62 lata, plecak pełen najbardziej potrzebnych rzeczy i swoich prac plastycznych, które planowała sprzedać w czasie wyjazdu. Przejechała autostopem Europę, Azję, Afrykę oraz obydwie Ameryki. W wyprawach najbardziej ceni sobie dobro, jakiego doświadcza od spotykanych ludzi.

www.fajna-baba-nie-rdzewieje.pl to pełen humoru blog, którego autorka przekonuje każdym wpisem, że kobieta „w pewnym wieku” może cieszyć się życiem i dzielić doświadczeniem. O swoich latach myśli pozytywnie. Namawia kobiety (i nie tylko), aby akceptowały swoją dojrzałość i robiły rzeczy, o których zawsze marzyły.

***

Dedykowane seniorom

• Portale dla seniorów www.senior.pl, www.cafesenior.pl
• Targi seniora 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RODZINA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg