Nie baw się uczuciami

Jak randkować, żeby pięknie pokochać? Jak randkować, żeby pięknie się rozejść? – na to pytanie odpowiadali sobie młodzi.

Nie każde zauroczenie musi kończyć się związkiem i nie każdy związek ślubem. A umiejętność rozstania się w sposób niepozostawiający zranień jest niezwykle ważna. Przed emocjonalnymi pułapkami przestrzegali 20 młodych (głównie oazowiczów) organizatorzy rekolekcji Youcat Life, zorganizowanych w ostatni weekend listopada w Duninowie.

Youcat Life odbył się w naszej diecezji po raz czwarty, ale po raz pierwszy prowadzą go nasi diecezjanie – Ewelina i Adam Kościelni z oazowej diakonii życia (wcześniej posiłkowano się prelegentami z Katowic). To szansa, by takie rekolekcje częściej pojawiały się w diecezjalnym kalendarzu. A warto, bo jak mówią Kościelni, temat randkowania jest dobrą przestrzenią do zrozumienia, co jest piękne w ludzkich relacjach, nie tylko tych do drugiego człowieka, ale i do samego siebie, i do Boga.

– Młodzi na co dzień nie mają szans usłyszeć takich treści, ewentualnie czasem jakieś przestrogi z ust rodziców, ale w okresie buntu trudno im je przyjąć. Tutaj dociera to do nich od osób, które dzielą się własnym doświadczeniem. Poza tym omawiają to w grupach rówieśniczych, dlatego łatwiej jest im to uznać za swoje – mówi A. Kościelny.

Miej zasady

Młodych krępuje słuchanie o uczuciach, o cielesności, nie mówiąc o odpowiadaniu na pytania. A jednak chłoną tę wiedzę. – Uwielbiają te tematy i na katechezie, i w indywidualnych rozmowach – mówi ks. Mateusz Szczepański. – Ale kiedy sami zaczynają randkować, wtedy bardzo trudno jest im przyjąć inny punkt widzenia, niż narzuca im to popkultura.

Kapłan dowodzi, że młodym pomóc mogą rówieśnicy – dobrym przykładem, dorośli zaś mądrą rozmową. – Młodzi muszą się czuć wysłuchani. W sferze relacji popełniają wiele błędów, ale nie należy się tym gorszyć, oburzać. Kiedy spokojnie się to wytłumaczy, obdarzają zaufaniem. Doceniają, że ktoś ma niezmienne zasady, podczas gdy ich zmieniają się co chwilę.

Ewelinę Kościelną lata temu w zdumienie wprawiła wiadomość, że wolno jej mieć zasady. Tę złotą myśl powtarza młodzieży. – To nie jest dla nich oczywiste, że można czekać z seksem do ślubu, że można powiedzieć sympatii „nie”. Są tym zadziwieni, ale też napełnia ich to nadzieją – powiedziała.

Punktem wyjścia do rad typu: „nie spiesz się z pocałunkami”, „nie baw się uczuciami drugiej osoby”, „zachowaj ostrożność w zwierzeniach” czy przestróg przed nieudanym związkiem: „wycofaj się, póki zakochanie jest małe” był namysł nad stwórczym planem Boga wobec człowieka. – Człowiek jest całością i nie da się oderwać w nim ciała od ducha. Mówiąc o pięknie seksualności, schodzimy do podstaw, patrzymy na człowieka w świetle wiary – wyjaśnia Andrzej Koc z Kostrzyna Wielkopolskiego. A jego żona Agnieszka dodaje: – Pokazujemy młodym, że seksualność jest darem Bożym, a skoro tak, to należy ją zrozumieć, przyjąć, rozmawiać o niej. Dlatego czekamy na trudne pytania, wyjaśniamy, razem z kapłanem pokazujemy te problemy w świetle nauki Kościoła.

Odzyskuj

Dżentelmen, uczciwy, szczery – to męskie cechy, które jako pierwsze przyszły do głowy grupie dziewcząt. Warsztaty mają pomóc nastolatkom poznać własne oczekiwania co do idealnego partnera. Wybory w grupie chłopców są rzecz jasna odmienne. Temat różnic pomiędzy płciami to – prócz seksualności – ten, który wzbudza najwięcej emocji i zaskoczeń wśród nastolatków. – Niby to wszystko jest takie naturalne, niby się o tym wie, ale okazuje się, że słyszymy wiele rzeczy zupełnie dla nas nowych. Dobrze, że przekazuje to ktoś, kto tego sam doświadczył – chwali spotkania Julia z II LO w Koszalinie.

– My, młodzi, jesteśmy bardzo buntowniczy, nie chcemy, by ktoś nam dyktował, jak mamy żyć. Trzeba przełamać się, by tego od razu nie odrzucać – mówi Hubert Dacio, który do Duninowa przyjechał z podszczecineckiego Sitna. 16-latek nadstawia uszu, bo chce nauczyć się budować nie tylko relację z rówieśniczkami, ale i tę najważniejszą, z Bogiem. Poczuł już przykry smak straty, gdy pozwolił przygasnąć radości wiary, jakiej doświadczył na poprzednich rekolekcjach. – Nic samo się nie zrobi, trzeba dużo pracować. Ale jeśli na czymś nam zależy, to staramy się, by rozwijało się jak najpiękniej – wyjaśnia Hubert. Podczas rekolekcji Youcat Life pomagały mu w tym prócz konferencji chwile modlitwy i liturgia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg