Benedyktyńskie planszówki

Czyli módl się i pracuj. Na przykład w klasztornym skryptorium.

Boom na gry planszowe trwa w najlepsze. Kolejne festiwale, zloty, kluby oraz to, co najważniejsze: nowe, coraz bardziej pomysłowe i kolorowe gry – nie tylko dla najmłodszych. Nierzadko także z chrześcijańskim przesłaniem.  

Np. kilka miesięcy temu informowaliśmy o wielkopostnej planszówce, w której na graczy czekały m.in. diabelskie pokusy, grzechy o które można się było potknąć, jałmużna, czy obowiązkowa spowiedź. Ostatnio zaś, na rynku, pojawiły się benedyktyńskie „Skryptorium” i „Ora et Labora”. Gry dwie, ale mieszczące się w jednym, sporych rozmiarów, efektownym pudełku.

W tej pierwszej musimy pomóc średniowiecznemu skrybie w poskładaniu w całość rozrzuconych sentencji. Wędrujemy więc klasztornymi korytarzami i ogrodowymi ścieżkami, by skompletować mądrości przypominające nam chociażby o tym, by „widząc jakieś dobro, przypisywać je Bogu, nie sobie”, a „złe myśli przychodzące do serca, natychmiast rozbijać o Chrystusa”.

Oczywiście tych świętych mądrości jest w grze dużo, dużo więcej. Co ciekawe, nie używamy tu tradycyjnej kostki do gry, a specjalnego, średniowiecznego „koła fortuny”, na którym, prócz cyfr, informujących nas o ile pól możemy się poruszyć, są także tajemnicze pióra, pergaminy i rośliny. Przystępnie napisana instrukcja wyjaśnia, co oznaczają dla nas wszystkie te zagadkowe symbole, kojarzące się z ilustracjami z bezcennych manuskryptów sprzed wieków.

W drugiej grze – „Ora et Labora” wcielamy się natomiast w młodych pomocników, którzy przybyli do klasztoru aby poznać życie benedyktyńskich mnichów. Są wspólne prace, wspólne posiłki i modlitwy. W poznawaniu reguły pomaga nam także sympatyczny opat, który zawsze, gdy zadanie jest dla nas zbyt trudne, może wyznaczyć nami inne, nieco łatwiejsze.

Tu, przede wszystkim, zbieramy karty, także przypominające nam o Bogu, modlitwie, czy kontemplacji („otwórzmy nasze oczy na przebóstwiające światło, a nasze uszy na głos Boży” – głosi jedna z nich. Inne przypominają, by „często znajdować czas na modlitwę”, by „w duchu miłości Chrystusowej modlić się za nieprzyjaciół”, by „nie działać pod wpływem gniewu”). Dzięki temu, w bardzo prosty i pomysłowy sposób, uczymy się podstaw benedyktyńskiej duchowości i najważniejszych fragmentów Reguły św. Benedykta, zaś starannie wykonane plansza, pionki i żetony sprawiają dodatkową, „estetyczną” frajdę graczom. Zwłaszcza tym młodszym, którym poruszanie się po planszy kolorowymi „chopkami”-pomocnikami sprawia szczególną radość. Mają się bowiem z kim utożsamić.

Podsumowując: idealna gra dla całej rodziny (można ją nabyć na stronach Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC. Wystarczy kliknąć tutaj).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg