"Mama w pracy" po raz piąty

Rozpoczęła się kolejna, piąta edycja konkursu "Mama w pracy", organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja. Zgłoszenia można przesyłać do końca lutego przyszłego roku. W maju poznamy zwycięzców, którzy zapewniają młodym matkom najlepsze warunki zatrudnienia.

Firmy nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu oferują swoim pracownicom m.in.: dodatkowy płatny miesiąc urlopu macierzyńskiego, opiekę medyczną w czasie ciąży, pokrycie kosztów porodu w wybranym szpitalu, wyprawkę dla dziecka, umożliwiają przychodzenie do pracy z dzieckiem i ustalenie indywidualnego harmonogramu pracy, pracę w ruchomym wymiarze godzin, a także korzystanie z firmowego transportu do prywatnych celów.

Konkurs jest częścią kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację Świętego Mikołaja od 2007 r. "Mama w pracy". Jego organizatorzy chcą pokazać, że kobiety łączące życie rodzinne z karierą zawodową są doskonale zorganizowanymi i lojalnymi pracownicami, a firmy wyróżnione jako przyjazne pracującym mamom, stają się pożądanym miejscem pracy i podnoszą swoją wartość.

Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii wynika, że zdecydowana większość kobiet chce łączyć pracę zawodową z macierzyństwem. Jednak co piąta pracująca kobieta odkłada urodzenie dziecka w obawie przed utratą pracy. 15 proc. kobiet deklaruje, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytano je o plany macierzyńskie, a 22 proc. spotkało się z negatywną reakcją pracodawcy na informację o ciąży. Prawie co trzecia matka na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym spodziewa się zwolnienia, a pracę traci co szósta.

Wśród czynników ułatwiających powrót do pracy po urlopie macierzyńskim kobiety na pierwszym miejscu wymieniają wyrozumiałość pracodawcy. Kobiety cenią sobie elastyczny czas pracy, pracę w domu i na część etatu. Większość młodych mam (85 proc.) woli słabiej płatną pracę pozwalającą wychodzić do domu o czasie niż ciekawe i dobrze płatne zajęcie wymagające częstego pozostawania po godzinach.

Z ankiet przysyłanych przez uczestniczki konkursu wynika, że zdecydowana większość kobiet w ciąży spotyka się z życzliwym traktowaniem przez przełożonych (78 proc.) i współpracowników (89 proc.), wciąż zdarzają się trudności z łączeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych: 12 proc. matek dzieci młodszych niż 4 lata ma nieprzyjemności, gdy korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a 11 proc. wbrew własnej woli pracuje "po godzinach".

"Obawy matek, które chcą wrócić do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka, nie są bezzasadne. Obecnie, podczas konfrontacji z rynkiem pracy, okazuje się, że gruntowne wykształcenie, doskonałe predyspozycje zawodowe nie są wystarczającym argumentem w przypadku zatrudnienia kobiety. Ważne jest, aby stworzyć młodym matkom warunki, które pozwolą pogodzić pracę zawodową z macierzyństwem" - ocenia koordynatorka projektu Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja.

Udział w konkursie jest bezpłatny, warunkiem jest wypełnienie ankiet przez przynajmniej 15 proc. zatrudnionych kobiet (minimum 10). Wyniki ankiet wypełnionych anonimowo przez pracownice zostaną zebrane w raport, który na zakończenie konkursu otrzyma każda z uczestniczących w nim firm. Będzie to informacja dla pracodawców, jak ich firmy postrzegane są przez pracujące tam kobiety. Do poprzednich edycji konkursu wpłynęły zgłoszenia od ponad 440 firm, których pracownice wypełniły łącznie 17 tys. 52 ankiety.

"Sytuacja kobiet, które jednocześnie chcą być matkami i realizować się zawodowo powoli się zmienia. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. W naszym konkursie chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na ten aspekt życia każdej kobiety oraz przekonać pracodawców, że warto wprowadzać rozwiązania, które poprawią sytuację matek na rynku pracy. Mamy nadzieję, że kolejna edycja konkursu zgromadzi jeszcze więcej firm przyjaznych mamom. Zapraszamy wszystkie przedsiębiorstwa do udziału w konkursie" - dodaje Błaszczyk.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu można pobrać na stronach internetowych Fundacji Świętego Mikołaja (www.mamawpracy.pl). Współorganizatorami konkursu są dziennik "Rzeczpospolita" oraz instytut badawczy MillwardBrown SMG/KRC.

Fundacja Świętego Mikołaja od ponad 11 lat organizuje kampanie społeczne i kulturalne, do najważniejszych należą "Grunt to rodzina" na rzecz rodzicielstwa zastępczego i "Solidarni" - projekt, w ramach którego prowadzona jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia dalszą edukację, rozwijanie talentów i umiejętności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRACA, RODZINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg