W nowym wydaniu popularnej książki "Sztuka naturalnego planowania rodziny" Liga Małżeństwo Małżeństwu zaproponowała uproszczony, bardziej przejrzysty sposób zapisywania wyników obserwacji objawów śluzu szyjkowego i szyjki macicy.
LIga Małżeństwo Małżeństwu Książkę można wygrać w naszym konkursie - zobacz na końcu tekstu
Wiadomo, że zróżnicowane poziomy hormonów w poszczególnych fazach cyklu kobiecego oddziałują na kluczowe objawy płodności (podstawowa temperatura ciała, śluz szyjkowy i związane z nim odczucia oraz stan szyjki macicy). W pierwszej części cyklu kobiecego wzrasta stężenie estrogenów, co sprawia, że szyjka macicy zaczyna wytwarzać śluz. Wyściela on ścianki pochwy i stopniowo staje się coraz bardziej lejący, wodnisty lub płynny i pewna jego ilość wypływa na zewnątrz. Im bardziej jest płynny, tym lepiej wspomaga plemniki w dotarciu do komórki jajowej. Po owulacji, kiedy wzrasta poziom progesteronu, śluz gęstnieje i zazwyczaj wysycha. Choć można mówić o wielu cechach śluzu szyjkowego spowodowanych zmianą poziomu hormonów, w standardowym zastosowaniu metod rozpoznawania płodności wyróżniamy zasadniczo dwa jego typy: mniej płodny i bardziej płodny.
Śluz typu mniej płodnego – odczucia i cechy
Kiedy zaczyna rosnąć poziom estrogenów, kobieta zauważa bądź odczuwa obecność śluzu szyjkowego. U wielu pań zaznacza się on najpierw odczuwanymi na sromie: lekką wilgotnością, nawilżeniem lub lepkością, a im bliżej owulacji, tym wyraźniejsze stają się te odczucia. Mimo iż cechy śluzu wydają się łatwiejsze do określenia, to jednak równie ważne są związane z nim odczucia. Gdy na początku cyklu śluzu jest jeszcze zbyt mało, by można było opisać jego charakter, wówczas właśnie wcześniejsze odczucia sygnalizują nadejście fazy płodności.
Wytwarzany przez szyjkę macicy śluz jest zwykle najpierw lepki i nie daje się rozciągać, jego nitka szybko się rozrywa. Kobiety opisują go jako kleisty, gęsty, papkowaty, grudkowaty lub nieco rozciągliwy, ale wyraźnie gęstszy niż śluz typu bardziej płodnego. Jego cechy można opisać na wiele sposobów i każda kobieta znajduje własne określenia.
Tego rodzaju śluzu nie można nazwać „niepłodnym”, bowiem jego pojawienie się jeszcze przed owulacją wskazuje na pewną aktywność estrogenów i jeżeli w normalnie przebiegającym cyklu miesiączkowym nastąpi współżycie przy obecności tego rodzaju śluzu, jest szansa na poczęcie się dziecka.
Śluz typu bardziej płodnego – odczucia i cechy
W miarę jak stężenie estrogenów wzrasta, osiągając szczyt tuż przed owulacją, można już wyraźnie wyczuć śluz szyjkowy, ponieważ w okresie okołoowulacyjnym jest on tak rozrzedzony, że wypływa z pochwy, co więc wiele kobiet odbiera jako odczucie intensywnej mokrości oraz śliskości przy podcieraniu sromu. Czasem śluz nie jest w ogóle widoczny, a kobieta ma jedynie wyraźne wrażenie silnej mokrości. Tego rodzaju odczucia są równie ważne jak to, co możemy zaobserwować.
Wzrost poziomu estrogenów powoduje także zmiany w charakterystyce śluzu szyjkowego: staje się on rozciągliwy, nitkowaty, rzadki i może przypominać surowe białko jaja kurzego. Śluz typu bardziej płodnego robi się elastyczny, jego nitka daje się wielokrotnie rozciągać między palcami, nie zrywa się.
Wskazujące na wysoką płodność cechy rozciągliwego, rzadkiego i nitkowatego śluzu towarzyszą zazwyczaj wyraźnym odczuciom mokrości na zewnątrz pochwy lub śliskości przy podcieraniu sromu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |