Kultura i moralność rodziny w globalnym społeczeństwie

Europejski Kongres Rodzin rozpoczął się w Trnawie na Słowacji. Jego organizatorami są krajowe Stowarzyszenie Rodzin Chrześcijańskich, episkopat tego kraju i miasto Trnava. Wydarzenie wpisuje się m.in. w obchodzony na Słowacji Rok Świętych Cyryla i Metodego i zakończy się w sobotę.

Przedstawiciele organizacji należących do Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich spotykają się w pałacu arcybiskupów trnawskich by pochylić się nad tematem: „Kultura i moralność rodziny w globalnym społeczeństwie”.

Prócz niezwykle uroczystej oprawy organizacyjnej, począwszy od podniosłego otwarcia Kongresu i prezentacji delegatów, przygotowano bogaty program. Składa się na niego niemal czterdzieści referatów, seminaria i panele tematyczne uwzględniające niemal wszystkie problemy związane z rodziną żyjącą w dzisiejszym skomplikowanym świecie. Przewidziano też kilkugodzinne wyjazdy edukacyjne do Bratysławy, Nitry i w okolice Trnawy i oczywiście codzienną Eucharystię. Wśród prelegentów i prowadzących seminaria jest także Polka Teresa Kapela, znana działaczka ruchów promujących i wspierających rodziny wielodzietne. Wystąpi też ks. prof. Tadeusz Zasępa, rektor Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku.

Trzeba zaznaczyć, iż możliwość organizacji tak dużego i prestiżowego wydarzenia to ogromne wyróżnienie dla działającego od 1969 roku na Słowacji Ruchu Rodzin Chrześcijańskich (HKRSR – Hnutie Kresťanských Rodín Slovenskej Republiky). Ruch ten to inicjatywa i dzieło świeckich katolików, od początku do dziś animowany przez tych samych małżonków Marię i Vladimira Ďurikovčów. Istniejące przez całe lata w warunkach konspiracji, przetrwało do czasów wolności i ma ogromne zasługi w promowaniu chrześcijańskiego modelu rodziny, formacji narzeczonych i samych małżonków. To jedyne na Słowacji stowarzyszenie organizujące przez dziesiątki już lat kursy przedmałżeńskie i rekolekcje małżeńskie. Od 1991 roku jest członkiem europejskich i światowych stowarzyszeń rodzin katolickich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama