Przez akcję „Flaga w Twoim oknie” chcemy pokazać ludziom, jak ważne wartości zawarte są w znaku narodowym - mówi Karol Przybysz, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji gdańskiej.
Lewicy trudno jednak odmówić tego, że sama nie angażuje się ideologicznie. Zapowiedzi spotkań dostępne na facebookowej stronie Krytyki poruszają tematy, które budzą niemałe emocje. Wśród nich depenalizacja posiadania narkotyków czy zaproszenie na Filmowy Festiwal LGBT. – W świecie obecny jest odwieczny konflikt dobra ze złem – komentuje tę sytuację Artur Zienkiewicz z ONR-u, doktorant na Wydziale Historii UG. – Niestety z narodem polskim jest ten problem, że trzeba mu przypominać o wartościach. Trzeba uświadamiać Polakom, że jesteśmy narodem wielkim z ponadtysiącletnią historią. Że współtworzyliśmy Europę chrześcijańską. Trzeba przypominać, że Polska wydała wielkich ludzi. Nie tylko generałów, polityków, naukowców i ludzi kultury. Także tzw. zwykłych ludzi, którzy odznaczyli się wielkością – stwierdza. – Taka jest rola i wartość tego święta. Każdy dzień roku powinien być świętem flagi. Do tego trzeba dążyć – podkreśla. Na pytanie, czy należy się bać środowisk narodowych, odpowiada żartobliwie: – Diabeł też boi się księdza ze święconą wodą. Narodowość postrzega w kategoriach psychicznych. Odcina się od wszelkich form rasizmu i faszyzmu. – My nie chcemy ludzi krzywdzić czy karać. Nie chcemy też odbierać im praw. Chcemy po prostu Polski silnej, wielkiej, katolickiej i narodowej. Nie wolno krzywdzić ludzi o innych poglądach. Kościół uczył tolerancji wobec ludzi wierzących odmiennie. Nie oznaczało to akceptacji ich poglądów. Z nami jest podobnie. Tak samo my patrzymy na społeczeństwo. W wielkiej Polsce też będzie dla nich miejsce. Choć jest to egzystencjalny spór o wartości. Ten spór jest odwieczny – podkreśla.
Szlachetna rywalizacja
Flaga narodowa powszechniej jeszcze niż w czasie świąt i narodowych rocznic jednoczy Polaków w momentach sportowej rywalizacji. Młodzi sportowcy uczący się w szkole na gdańskiej Żabiance wiedzą to doskonale. Paweł na co dzień trenuje piłkę ręczną. Miał okazję występować w reprezentacji narodowej. – Dla sportowca to fantastyczne uczucie stanąć pod polską flagą. Stać obok kolegów i słyszeć hymn. Byłem dumny z Polski, ale także z siebie i swojej ciężkiej pracy – opowiada. Dla niego polska flaga to przede wszystkim waleczność. – Nieraz pokazaliśmy, że jesteśmy waleczni. Polacy w walce stawali zawsze po słusznej stronie. Jesteśmy ambitni, honorowi, szlachetni. Jesteśmy godni zaufania – ocenia. – Dobrze, że takie święto jest obchodzone w Polsce. Trzeba podkreślić to, że jesteśmy Polakami – zaznacza. Sam w rodzinnym domu zawsze wywiesza flagę w narodowe święta. Powiewała nad domem także podczas Euro. – To chyba oczywiste – stwierdza. – Mieszkałem kiedyś za granicą, w Chinach. Wiem, co znaczy żyć poza krajem i czuć potrzebę kontaktu z ojczyzną – dodaje Andrzej, który trenuje tenis stołowy. – Byłem tam bez rodziny. Ta odległość była bardzo męcząca. A mentalność Chińczyków to zupełnie inna bajka – uśmiecha się.
Mimo rozłąki z krajem i rodziną na Polaków nie patrzy bezkrytycznie. Wymieniając wady narodowe, podkreśla pesymizm i niedostrzeganie dobrych rzeczy. – Nie doceniamy tego, co mamy – rzuca krótko. Mimo młodego wieku zauważa, że Polacy jednoczą się tylko wówczas, gdy pojawiają się duże problemy. Ta jedność trwa jednak zbyt krótko. Żaneta jest wysoką, szczupłą brunetką. Zaskoczenie budzi fakt, że na co dzień trenuje rugby. – Ważną cechą polskości jest rycerskość. To wspaniała cecha. Rycerskość jest bardzo męska – stwierdza. Flagę z rodzicami wywiesza 2 i 3 maja. Ostatnio wywiesili ją także w dniu rocznicy tragedii smoleńskiej. – Katolicyzm i narodowość bardzo ściśle się łączą – mówi ks. Jadanowski. – Jesteśmy wychowani w wierze katolickiej. Trzeba pamiętać, że wezwanie do miłości bliźniego to nie jakieś niekonkretne przykazanie. Odnosi się do tych, którzy są najbliżej, którzy stanowią naród. I nie ma tu znaczenia nawet to, czy ktoś jest wierzący. Jeżeli mówimy o dniu flagi, mówimy o miłości – podkreśla.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |