Przez akcję „Flaga w Twoim oknie” chcemy pokazać ludziom, jak ważne wartości zawarte są w znaku narodowym - mówi Karol Przybysz, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji gdańskiej.
Wszystko zaczęło się w niewielkim Drohiczynie. Tam młodzież skupiona w KSM postanowiła podjąć walkę z brakiem szacunku dla polskich barw i symboli narodowych. Aby zmienić ten stan, podjęła akcję rozprowadzania polskich flag, która odbywa się w przededniu obchodzonego 2 maja święta. Inicjatywa z czasem objęła cały kraj. Dotarła także na Wybrzeże. – Nie pamiętam, kiedy w archidiecezji akcję organizowano po raz pierwszy – mówi ks. Artur Jadanowski. – Opiekunem KSM-u zostałem dwa i pół roku temu. Od tego czasu towarzyszę młodym ze stowarzyszenia we wszystkich ich działaniach – dodaje.
Katolicki patriotyzm
– Jednym z głównych zadań KSM-u jest służba ojczyźnie. Chcemy tę ideę rozpowszechniać zarówno wśród studentów, młodzieży szkół średnich, gimnazjalnych, jak i tych najmłodszych – z podstawówki. Flaga to dla narodu bardzo ważny symbol. Chcemy podkreślić, jak bardzo – akcentuje Karol Przybysz. Prezes ma 26 lat. Niedawno skończył studia. Jest magistrem logistyki. O akcji mówi z przejęciem. – We fladze zawarta jest historia Polski. Walka naszych przodków o to, by Polska była wolna. Trzeba pamiętać, że Polska była przez lata pod zaborami. 2 maja to czas, w którym można się chwilę zatrzymać nad tym wszystkim. To jest dla młodzieży ważna lekcja – dodaje. „Flaga w Twoim oknie” to akcja, która wymaga sporo zaangażowania.
Najpierw młodzież zamawia flagi o różnych wymiarach. Później potrzeba mozolnej pracy, aby dotrzeć do wszystkich proboszczów z informacją. Wreszcie w niedzielę poprzedzającą Dzień Flagi członkowie stowarzyszenia udają się do parafii. Tam biorą udział w sprzedaży. W niektórych parafiach proboszczowie angażują w akcję miejscową młodzież. W ubiegłym roku na terenie archidiecezji rozprowadzili 2000 flag. – Kościół zawsze wspierał naszą wolność. I podczas trudnych dni zaborów, i podczas komunizmu kształtował patriotyzm – tłumaczy młody prezes. – Polacy są patriotami. Nie zawsze potrafią to jednak okazywać. Jakbyśmy się tego wstydzili – ocenia. – Nie bez znaczenia jest tu rola mediów. O patriotyzmie mówi się ostatnio rzadziej. Buduje się w ludziach poczucie wstydu – dodaje. – My przez swoją akcję chcemy pokazać, że ten patriotyzm i wartości to sprawy najistotniejsze – pointuje.
Wartości, ale jakie
Wypowiadający się o roli i znaczeniu barw narodowych zgodnie stwierdzają, że są one nośnikiem wartości. Natomiast ich rozumienie bywa już diametralnie różne. Maria Klaman z gdańskiego środowiska lewicowej Krytyki Politycznej mówi: – Dla nas flaga oznacza demokrację rozumianą jako wpływ obywateli na to, co dzieje się w państwie. Barwy narodowe odczytuję jako zwrócenie się w stronę demokracji bezpośredniej. Biało- -czerwone kolory to system, gdzie mniejszość też ma głos i dawana jest jej przestrzeń do wypowiadania swojego zdania, bez zagłuszania przez wybór większości. Państwo czczące flagę powinno być zbudowane z szanujących się obywateli, dbających o to, aby nie wykluczać się wzajemnie i zawsze stawać w obronie dyskryminowanych. Biało-czerwone barwy to takie wartości, jak równość społeczna, wolność wyboru, dobro wspólne i zobowiązanie społeczne. Flaga niesie z sobą skojarzenia z demokracją pozwalającą żyć w Polsce na równi osobom o różnym światopoglądzie, pochodzeniu społecznym, orientacji seksualnej. To obywatele i obywatelki podchodzące do siebie z szacunkiem i empatią. – Na razie nie słyszeliśmy o organizowaniu żadnych form uczczenia tego święta – tłumaczy Maria Klaman. – Trzymamy się tradycji obchodów 1 maja. To święto jest nam bliższe – podkreśla. Pani Maria Klaman uważa, że flaga narodowa jest wykorzystywana przez środowiska nacjonalistyczne. Wskazuje, że ten symbol coraz mocniej wchodzi w środowiska kibiców, a sposób używania flagi nasuwa raczej odpychające niż pociągające skojarzenia . – Flaga narodowa kojarzy się w sposób coraz mniej neutralny. Nie jest to symbol dla każdego, bez wyrazu ideologicznego – podsumowuje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |