Dziecko nienarodzone może mieć osobowość w prawie

Od minionej środy możliwe jest w Niemczech uzyskanie osobowości prawnej dla dzieci zmarłych przed urodzeniem, nawet jeśli ich masa ciała jest niższa niż 500 gramów. Mogą więc też być one oficjalnie pochowane.

Do tej pory takie dzieci nazywano w Niemczech "Sternenkinder" - dzieci gwiazd, bo imiona ich zapisane były jedynie w niebie. Obecnie ich rodzice mogą je wpisać do rejestrów cywilnych i godnie pochować.

Ustawa w tej sprawie, przyjęta przez Bundestag, weszła w życie w minioną środę 15 maja. Dzieci nienarodzone zostały w ten sposób wpisane w świat istot ludzkich. Niemieckie ustawodawstwo idzie podobną drogą jak broniąca godności ludzkiego embrionu europejska inicjatywa "Jeden z nas".

«« | « | 1 | » | »»
 • Ku rozwadze
  19.05.2013 11:13
  Czy redakcja mogłaby tytuły dobierać trochę jaśniej. Po jego przeczytaniu najpierw pomyślałem, że każde życie poczęte przed nienarodzeniem może uzyskać osobowość prawną. Ale z treści wynika całkiem coś innego.

  To nie jest odosobniony przypadek. Co raz częściej Redakcji się to zdarza, że tytuł rozmija się z treścią na pierwszy rzut oka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.