W społecznej debacie na temat leczenia niepłodności i dofinansowania metody in vitro brakowało głosu katolickich par, wiernych nauczaniu Kościoła. Czas to zmienić.
Telefon i warsztaty
Na początku 2014 r. stowarzyszenie planuje uruchomić także ogólnopolski telefon wsparcia. Dyżurować będą przeszkoleni wolontariusze – początkowo dwa małżeństwa będące w trakcie leczenia za pomocą naprotechnologii i jedno małżeństwo, które zdecydowało się na adopcję. – Ich zadaniem będzie przede wszystkim dawanie wsparcia, świadectwa, dzielenie się swoim doświadczeniem. Małżeństwa, które od wielu lat czekają na dziecko, czasem chcą po prostu usłyszeć: „Nie jesteście sami, rozumiemy wasz ból” – mówi I. Salata.
Drugim ważnym projektem będą prelekcje dla księży i kleryków, którzy w temacie niepłodności i poronień często czują się skrępowani lub zagubieni. Zdarza się, że – pomimo najszczerszych dobrych chęci – nie potrafią rozmawiać z małżeństwem, które cierpi i szuka duchowego wsparcia. – Słowa: „Nie martwcie się, jakoś to będzie i może następnym razem się uda” mogą być dodatkowym zranieniem. Podobnie, jak nieprzemyślana, rzucona szybko rada, że zawsze można zdecydować się na adopcję. Można, bo adopcja jest dobrem, ale trzeba do tego dojrzeć. Chcemy opowiedzieć księżom, co przeżywamy, dlaczego potrzebujemy modlitwy i swoich duszpasterzy – tłumaczy Mateusz. – Kapłanom brakuje również wiedzy, gdzie odesłać takie małżeństwa po fachową pomoc. Z wielu małżeństw, które prowadzę, tylko jedno przyszło do mnie dzięki wskazówce spowiednika. Oprócz rzeczowego wyjaśnienia, dlaczego in vitro jest moralnie złe, podpowiedział, że warto spróbować naprotechnologii – dodaje I. Salata.
W nieco dalszej przyszłości stowarzyszenie chce również wydać książkę będącą zbiorem rozmów ze specjalistami w zakresie niepłodności (psychologiem, lekarzem, instruktorem modelu Creightona, bioetykiem). Znajdą się w niej też świadectwa niepłodnych małżeństw oraz tych, które doczekały się już potomstwa. A już wkrótce Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych zaprasza na kolejne adwentowe rekolekcje pod hasłem: „Wbrew nadziei uwierzyliśmy nadziei”. Odbędą się one 14 i 15 grudnia w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (ul. Nazaretańska 1). Poprowadzi je ks. Krzysztof Wieczorek. W programie są również spotkanie z diagnostą laboratoryjnym Joanną Kuźmą, psychologiem z ośrodka adopcyjnego „Pro Familia”, oraz świadectwa małżeństwa adopcyjnego i rodziny zastępczej.
Osoby, które chciałyby przyłączyć się do stowarzyszenia, mogą kontaktować się z zarządem, pisząc pod adresem: stowarzyszenie@AbrahamiSara.pl. Informacje o stowarzyszeniu, duszpasterstwie oraz zapisach na rekolekcje można znaleźć na: www.abrahamisara.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.