- Jadąc do Skierniewic, nie sądziłam, że Pan Bóg szykuje dla mnie tak niesamowite rzeczy. Nie dość, że odkryłam, że jestem 100-procentową kobietą, to jeszcze dowiedziałam się, że moja koleżanka jest prorokiem - śmieje się Jolanta Kucińska.
Kwiatek, list, świeczka
I Diecezjalny Dzień Kobiet upłynął nie tylko na wykładach, świadectwach i rozmowach przy kawie, ale także na słuchaniu dobrej muzyki, pracy w grupach i dziękczynieniu. O świetną muzykę zadbała Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Skierniewicach, której uczniowie, grając znane, współczesne i pełne życia utwory, rozbujali wypełnioną po brzegi salę. Wisienką na torcie był występ chóru szkolnego i zespołu wokalnego z Gimnazjum nr 3 pod kierunkiem Magdaleny Radek i Justyny Podkoń. Śpiewając znane piosenki o kobietach, gimnazjalistki natychmiast zyskały aplauz publiczności, która od pierwszej piosenki włączyła się w śpiew. – Nie wiedziałam, że w tych Skierniewicach macie taką zdolna młodzież – mówiła z zachwytem M. Rogaczewska, która po występach poprowadziła warsztaty „Otwarta przestrzeń”.
W czasie „burzy mózgów” kobiety i nieliczna grupa mężczyzn i księży szukali rozwiązań zgłoszonych tematów i problemów. W trakcie warsztatów zastanawiano się m.in. nad różnicami między kobietami i mężczyznami, asertywnością, mówieniem prawdy bez ranienia oraz feminizmie. Panie zostały także zachęcone do przystąpienia do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i wzięcia udziału w najbliższym wydarzeniu, jakim będzie I Piesza Pielgrzymka Kobiet do Matki Pięknej Miłości w Domaniewicach. Na zakończenie części wykładowo-warsztatowej do Gimnazjum nr 3 przybył bp Andrzej F. Dziuba, który z zainteresowaniem słuchał relacji i oglądał efekty pracy w grupach.
Jak przystało na Dzień Kobiet, każda z pań przy wyjściu otrzymała w prezencie tulipana, będącego symbolem piękna i młodości, świeczkę jako znak i zaproszenie do pielęgnowania domowego ogniska, którego winna być strażniczką, modlitwę nazywaną „Litanią chwały” oraz „List Jana Pawła II do kobiet”.
Pierwszy, nie ostatni
DDK w Skierniewicach zakończyła uroczysta Eucharystia, której w parafii św. Jakuba Ap. przewodniczył bp Dziuba. W homilii podkreślił, że dzień ten jest historycznym momentem. – Odtąd dzisiejszy dzień będzie się liczył jako pierwszy, jako fundament tego, co Bóg w swojej Opatrzności pozwoli nam czynić w kolejnych latach. To pierwszy Diecezjalny Dzień Kobiet, stworzony przez każdą i każdego z was. Warto dostrzegać ten dzisiejszy dar i widzieć w nim wielki pokój i wielką umiejętność, która nie wymaga krzyków, ulicznych manifestacji, prowokacji, bo jest typowym dla kobiety geniuszem, który promieniuje z jej godności – mówił. Pochylając się nad darem kobiecości, ordynariusz zachęcał panie do niesienia światła innym i modlitwy za kobiety, które odzierają swoje siostry z geniuszu bycia kobietą. I na siłę chcą im wmówić, że warto być kimś innym. Na zakończenie Eucharystii kobiety odmówiły „Litanię chwały” i zaniosły otrzymane tulipany przed obraz Matki Bożej, by tam powierzyć Jej swoje życie i swoją kobiecość.
– Było cudownie! – mówi Beata Głowienka. – Dużo ważnych treści. Ciągle jestem pod wrażeniem świadectw i porywających doznań artystycznych. Warsztaty wyzwoliły w nas myślenie. Z kościoła nie chciało się wyjść, tak chciało się jeszcze poprzytulać do Matki Bożej... Zadowolenia nie kryli także uczestniczący w DDK mężczyźni. – To jest kapitalna inicjatywa – przyznał Marek Kozłowski. – Dla mnie jest to niezwykłe, że kobiety zechciały się spotkać, wspierać i razem świętować w takim stylu. Lubię kobiety. Najbardziej swoją żonę, której wiele zawdzięczam. I muszę przyznać, że trochę wam zazdroszczę. Pomyślałem sobie, że fajnie by było, gdyby i mężczyźni mieli taki dzień. Ze zdaniem Marka zgodził się także Roman Czyżewski, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach, który nie tylko udostępnił salę, ale też był ogromnym wsparciem dla organizatorów. – Było super! Za rok też nie będziemy stali z boku – zapewniał.
Wyjeżdżając ze Skierniewic, o swojej radości mówiła także M. Rogaczewska. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego pierwszego w Polsce i Galaktyce Diecezjalnego Dnia Kobiet! Ta impreza ma niezwykły potencjał, dlatego ufam, że będzie się rozwijała. To był niesamowity dzień! Z całego serca wam dziękuję za zaproszenie i za możliwość bycia razem z wami częścią tych pięknych chwil. Bardzo dużo się dowiedziałam i nauczyłam. Będę z tego długo czerpać moc i otuchę! Wspólna inicjatywa „Gościa Niedzielnego”, sióstr apostolinek, Gimnazjum nr 3 i parafii św. Jakuba nie byłaby możliwa bez pomocy kobiet, które zaangażowały się w pieczenie ciast i sponsorów, wśród których byli: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Kopernik”, Zakład Produkcyjny Drzwi Drewnianych „Dendro-Pinus” Paweł Sokołowski, firmy Skiergaz i Tomasz Gręda z Centrum Ubezpieczeń.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |