O tym, że słowo potrafi zabić, nie trzeba nikogo przekonywać. Zwłaszcza słowo ostre jak brzytwa, którego ofiarą coraz częściej, w internetowej sieci, pada młody człowiek.
Stop cyberprzemocy
Na szczęście w naszym regionie do tak drastycznych skutków cyberprzemocy nie doszło. Niemniej nie można przymykać oczu i żyć w błogostanie, że zjawisko to nie dotyczy naszych dzieci i młodzieży. O skali zjawiska hatingu trudno mówić, jest to bowiem trudne do zbadania, ale o tym, że jest ona olbrzymia, świadczą choćby posty na regionalnych forach, opinie pod tekstami zamieszczanymi na portalach lokalnych mediów.
– Mamy nadzieję, że na ocenę skali zjawiska cyberprzemocy pozwoli projekt, do którego realizacji przystępujemy w połowie września – mówi Damian Szwagierczak. – Komputery, tablety, smartfony są cudownymi wynalazkami, ale niestety niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. Musimy się z nich nauczyć mądrze i dobrze korzystać – zarówno dorośli, jak i w szczególności dzieci oraz młodzież. Temu mają służyć warsztaty z tworzenia filmów nagrywanych smartfonami, telefonami komórkowymi oraz spotkania z psychologiem i przedstawicielem policji – asp. szt. Andrzejem Barnasiem, którzy ze swej perspektywy przedstawią problem cyberprzemocy. Zajęcia realizowane będą w godzinach pozalekcyjnych w LO im. Kopernika, którego dyrekcja bardzo chętnie przystała na włączenie się w ten sposób w projekt „Stop cyberprzemocy w szkole”.
– Niestety często młodzież nagrywa bez zastanowienia jakieś filmiki, które następnie upublicznia w internecie. Bywa, iż są to obrazy mogące wyrządzić innym wielką krzywdę poprzez ośmieszenie, napiętnowanie, pomówienie itd. – mówi Anna Rawska. – Dlatego zależy nam, by młodzi ludzie nauczyli się za pomocą profesjonalnych programów realizacji mądrych i dobrych jakościowo filmów. Podsumowaniem i jednocześnie efektem warsztatów ma być nagranie spotu społecznego przeciw cyberprzemocy, który zostanie wyemitowany na portalach internetowych oraz w mediach. Grupie osób zaangażowanych w realizację projektu zależy, by nie skończyło się na tym jednorazowym przedsięwzięciu, ale by było ono kontynuowane i obejmowało coraz szersze kręgi.
– Zależy nam bardzo na ciągłości tego programu – podkreśla Witold Bochyński, odpowiedzialny za stronę finansową, a dokładnie za napisanie aplikacji, dzięki której program zyskał uznanie i dotację z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Akademii Aktywnych Obywateli. – Dzisiaj angażujemy dzieci i młodzież z konkretnych placówek, w przyszłym roku chcielibyśmy, aby materiały na temat cyberprzemocy dotarły do wszystkich szkół w powiecie tarnobrzeskim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |