Zadbać 
o więź

O miłości małżeńskiej, w której odbija się miłość Boga, z o. Ksawerym Knotzem rozmawia Agata Puścikowska


Agata Puścikowska: Napisał Ojciec książkę o duchowości małżeńskiej… 


O. Ksawery Knotz: Starałem się, by o misterium, jakim jest miłość małżeńska w kontekście miłości Boskiej, napisać możliwie najprostszym językiem. Tak, by była przystępna dla wszystkich: teologów, księży, duszpasterzy, ale przede wszystkim dla małżonków. 


A mimo to nie jest prosto przebrnąć przez wszystkie wywody. Od miłości, również fizycznej, mężczyzny i kobiety do miłości Chrystusa względem Kościoła-Oblubienicy. To nawet się może wydawać nieco... niestosowne.


Jeśli „niestosowne”, to dlatego, że ten wątek Pisma Świętego jest nieznany i nie kojarzymy miłości Boga z miłością małżeńską. Kościół przez wiele wieków bał się mówić, że w miłości małżeńskiej, pełnej miłości, odbija się obecność Pana Boga. Bóg jest w niej realnie obecny. I dopiero Jan Paweł II to wyraźnie wyartykułował. Trójca Święta objawia się w małżeństwie, a Bóg stworzył małżeństwo na swój obraz. Jeśli się tej prawdy nie przyjmuje, nie postrzega z wiarą swojego małżeństwa, to miłość przeżywa się tylko po ludzku. Natomiast jeśli będziemy świadomi głębszej tajemnicy związanej z sakramentem małżeństwa w naszym życiu, odsłoni nam się głębsza rzeczywistość, związana właśnie z obecnością Pana Boga między małżonkami. 


Przepiękne. Ale kto aż tak postrzega sakrament małżeństwa?


Pewnie by się pani zdziwiła, jak wiele małżeństw szuka, próbuje odkryć i zrozumieć tajemnicę obecności Boga w swoim związku. Nawet po wielu latach małżeństwa. Dlatego zgłaszają się na rekolekcje, dlatego przyjeżdżają i pytają. Chcą na nowo zaprosić Jezusa do swojego małżeństwa. 


A przy okazji dowiedzieć się, „co wolno, a czego nie”?


Tak naprawdę jeśli odkryje się duchowość małżeńską, sens budowania więzi, i zrozumie się wartość ludzkiego ciała, niknie niepokój często obecny w tych pytaniach. Znając dobro, by wzrastać w miłości, także wyrażanej przez seksualność małżonków, nie potrzeba już pytań, „co jest grzechem, a co nie”. Piękno ludzkiej miłości jest wyzwalające i pochodzi wprost od Boga. Więc jeśli będziemy postrzegać je jako dar od Niego, wzajemny dar od siebie samych, wiele „technicznych” problemów przestanie istnieć. Małżonkowie poradzą sobie z nimi sami, bez terapeuty.


Zawsze?


Zawsze nie, bo na życie małżeńskie, również sferę erotyczną, ma wpływ wiele czynników. Choćby dzieciństwo i atmosfera domu rodzinnego, doświadczenia młodości i wiele innych. Natomiast małżonkom naprawdę pragnącym jedności między sobą i jedności w Bogu po prostu łatwiej pokonywać pewne trudności. I zwykle łatwiej przebiega ewentualna terapia.


«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Tomek
  19.11.2015 12:11
  Celne spostrzeżęnie: dbać o małżeństwo, a w kościele ciągle tylko mowa o rodzinie.
 • wiesiek
  19.11.2015 19:14
  "Kościół przez wiele wieków bał się mówić, że w miłości małżeńskiej, pełnej miłości, odbija się obecność Pana Boga. Bóg jest w niej realnie obecny. I dopiero Jan Paweł II to wyraźnie wyartykułował."

  Jakieś totalne bzdury, dalej nie czytam.
  Zastanawia mnie jedynie czy to brak wiedzy, czy manipulacja.
 • biedak
  20.11.2015 15:37
  Z góry mówię że jestm ignorantem - nie jestem mężem. Ale.. czytając O. Ksawerego mam jednak nieodparte wrażenie, że cała ta więź, relacja i co tam jeszcze pisze o małżeństwie pięknego, że wg niego sprowadza się to na koniec końców do akt małżeńskiego tylko..
  .
  Akt małżeński na pewno jest fantastyczna rzeczą, ważną i potrzebną, ale chyba nie może być też jedyną z punktu widzenia wiary - czy i poganie nie uprawiają miłości i nie są szcześliwi?
  Wielu z nich żyje nawet lepiej, w pełniejszej zgodzie niż masę małżeństw chrześcijańskich.. Co więcej, w małżeństwie chrześcijańskim wykonuje akt w ramach sakramentu, Bóg jest obecny - poganie uprawiają miłość (nie akt sakramentalnie małżeński) popełniając grzech ciężki. Gdzie jest zatem klucz, co różni te dwa modele w bardziej wyrazisty sposób? Czyżby tylko akt seksualny sakramentalnie ważny lub nieważny?
  .
  Chrystus oddał swoje życie, wziął konkretne grzechy swojej oblubienicy na siebie, służył jej, dał się - słowem pokazał nam miłość w wymiarze krzyża, boską miłość, możliwą tylko i wyłącznie jeśli ma się naturę Pana Jezusa, jeśli ma się Ducha św. Moim zdaniem także tak, jeśli nie przede wszystkim tak widzi się nadnaturalną miłość - tu widzi się obraz miłości Boga do Kościoła, miłości do wroga która przemienia serca.
  .
  Osobiście poznałem gościa, byłego masona, który dawno rozwiódł się z żoną, robił karierę ale.. nawrócił się, kiedy jego żona poszła jednego razu prosić go o przebaczenie za jej grzechy. Tylko tyle..odszedł od masonów i wrócił do żony. Ktoś może powiedzieć że dostał łaskę od Boga i dlatego - oczywiście dostał łaskę, ale stało się to możliwe dzięki żonie, która poprzez swoją pokorę i miłość (nie w formie aktu seksualnego a w wymiarze krzyża) zdołała wstrząsnąć nim..
  .
  Do czego zmierzam? Moim zdaniem dwa aspekty: psychfizyczny oraz duchowy uzupełniają się. To co pisze O. Knot (aspekt psychofizyczny głównie) z pewnością jest potrzebne i dobre, pogłębiona refleksja nt. ciała, odwaga w podjęciu tego tematu, pomoc małżeństwom - to jest dobre. Nie można jednak twiedzić że to jest całe małżeństwo, bo nie jest. Było wiele małżeństw białych (które obeszły się bez miłości fizycznej), a które są tak niewygodne dla "zwykłych" małżeństw - które ukazały że istnieje inna miłość w małżeństwie także. Ok, nie wszyscy są do niej powołani w pełni - ale na pewno po części. Bez Ducha św., bez przebaczenia, noszenia grzechów drugiej strony, bez tego rodzaju miłości - nie zaistanieją warunki dla miłości fizycznej. I o tym też trzeba mówić.
 • Dan
  21.11.2015 10:49
  Ojciec Ksawery porusza tu kwestie, o których traktuje w swej najnowszej książce "Zaślubiny w Bogu mężczyzny i kobiety". To jest punkt wyjścia w całej dyskusji
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.