On szuka dinozaurów. Ona wymyśla gry rodzinne. Razem wychowują dzieci i pomagają innym rodzinom.
Aleksandra i Tomasz Sulejowie. Ona z wykształcenia polonistka, on – paleontolog. Mają trzy córki i małego synka. I wielkie pasje: on do grzebania w ziemi i znajdowania okazów sprzed 230 mln lat, ona – do wymyślania gier, które ratują rodziny. A wspólnie jeżdżą po Polsce, pływają z dziećmi na łódkach, a przede wszystkim starają się sprostać zasadom zebranym pod wspólnym tytułem: „Misja rodziny Sulejów”.
Cele do realizacji
Te zasady, spisane punkt po punkcie, wiszą na honorowym miejscu w salonie. Krótki tytuł i wyjaśnienie: „Miłość do Pana Boga” – jest na pierwszym miejscu, „Miłość bezwarunkowa” – punkt skierowany do wszystkich członków rodziny. Potem jeszcze „Czas na wyłączność” – bo wiadomo, że w natłoku pracy i tysiąca spraw o czas wyłącznie dla dzieci czy małżonka bardzo trudno. I ważne są jeszcze: „Spotkania z przyjaciółmi i rodziną”, „Piękny ogród” (przy czwórce dzieci postulat jest raczej chwalebną ideą do realizacji w przyszłości). Cenią też Sulejowie wspólne wakacje, posiłki czy piękne prowadzenie domu. Tyle wzniosłe teorie. A życie?
– To nasze cele, które w miarę możliwości staramy się realizować. Taki plan na lata – śmieją się Aleksandra i Tomasz. – Wyznaczenie ważnych dla nas kierunków, spraw istotnych – spisanych przez Aleksandrę, Tomasza, Marię, Gabrielę, Weronikę, przy niemej akceptacji małego Tadeusza. Gdy się coś przemyśli, przedyskutuje, ustali i spisze, łatwiej o tym pamiętać i do tego dążyć.
Na co dzień Aleksandra prowadzi dom, jest też twórczynią rodzinnej gry „Pytaki”. – Gra powstała z potrzeby, czy raczej potrzeb wielu rodzin, by być razem, by ze sobą rozmawiać, by poruszać nawet najtrudniejsze tematy – opowiada Aleksandra. – Najpierw graliśmy tylko w naszym domu, potem pokazałam prototyp gry koleżankom i znajomym. Zagraliśmy – spodobało się. Następnie powstała pierwsza, jeszcze nieco eksperymentalna partia. A potem...
Potem okazało się, że gra, prosta i skomplikowana jednocześnie, bardzo spodobała się polskim rodzinom. Zachwyciły jej prostota: losowanie pytań dotyczących życia codziennego, zachowań, emocji, tego, co się lubi, a czego nie, gdzie każdy członek rodziny chciałby pojechać na wakacje i jakie są jego marzenia i skomplikowanie – jak czasem skomplikowane są wzajemne relacje nawet w bardzo kochających się rodzinach. A przecież gdy się już wyciągnie pytanie typu: „Co chciałbym zmienić w mojej rodzinie” – to trzeba spokojnie, rzeczowo i bez podnoszenia głosu odpowiedzieć.
– Z tych zadań, pytań i odpowiedzi często rodzą się dyskusje, rozmowy, dialog – o który warto zabiegać w każdej rodzinie, w każdym małżeństwie, wśród rodzeństwa – opowiada Aleksandra. – Mnie bardzo cieszy, gdy dostaję listy od użytkowników gry, w których piszą o swoich doświadczeniach życiowych i o tym, że gra – bywa i tak – uratowała ich małżeństwo. Bo w końcu, między jedną partyjką a drugą, zaczęli ze sobą po prostu rozmawiać. My gramy i rozmawiamy – między odrabianiem lekcji, zakupami i wszelkimi domowymi pracami.
Tomaszowi prace domowe i opieka nad dziećmi niestraszne, więc prowadzenie domu wspomaga. Wspomaga wtedy, gdy w nim... przebywa. Często jednak jeździ po Polsce i świecie. Jest jednym z bardziej znanych polskich (i nie tylko) paleontologów. Jego największe odkrycia to latający prehistoryczny gad z Krasiejowa, czyli ozimek volans, olbrzymi dicynodont i duży teropod – smok wawelski z Lisowic. – W 2006 r. uczestniczyłem w wykopaliskach zorganizowanych przez prof. Jerzego Dzika w górach Karatau w Kazachstanie, gdzie odnaleźliśmy późnojurajskie prapióro. Organizowałem też duże wykopaliska w Rosji i ekspedycję na Grenlandię – opowiada Tomasz, bujając na rękach kilkuletnią Weronikę. – Wszystkie te wyjazdy i odkrycia zawdzięczam mojej żonie. Bo to ona, podczas mojej nieobecności, dźwiga cały ciężar prowadzenia domu i organizacji życia rodzinnego.
Dr hab. Tomasz Sulej jest też kierownikiem Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN oraz propagatorem i inicjatorem pomysłu powstania w Warszawie Narodowego Muzeum Przyrodniczego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |