Izba Gmin przyjęła ustawę o "homomałżeństwach"

Izba Gmin głosami laburzystów i liberałów przyjęła we wtorek w trzecim czytaniu projekt ustawy o "homomałżeństwach" w Anglii i Walii.

Ustawa, znana jako "The Marriage (Same-Sex Couples) Bill", trafi obecnie do Izby Lordów, która może ją jeszcze utrącić. Jeśli jednak zdecyduje się ją zatwierdzić, ustawa zaczęłaby obowiązywać od lata 2014 roku.

Przyjęta przez Izbę Gmin ustawa przewiduje m.in., że pary homoseksualne, które chcą usankcjonować prawnie swój związek, będą miały wybór między partnerstwem cywilnym i "małżeństwem".

Osoby homoseksualne pozostające w związku partnerskim (wprowadzonym w 2005 r.) już teraz traktowane są tak jak małżonkowie, jeśli chodzi o prawo do dziedziczenia, prawa emerytalne, alimenty i prawo imigracyjne. W oficjalnych dokumentach nie mogą jednak występować jako małżonkowie.

Ustawa nie ma zastosowania do Kościołów, chyba że zdecydują, iż chcą ją stosować i konkretnie wyłącza państwowy Kościół anglikański.

Konserwatyści "powinni być dumni z przyjęcia ustawy" - powiedziała po głosowaniu minister kultury, mediów i sportu Maria Miller, która ją pilotowała. Większość posłów z tej partii głosowała jednak przeciwko jej przyjęciu (123 było "za", a 138 "przeciw"). Obradom towarzyszyła demonstracja kobiet przed parlamentem. Jedna z nich chciała staranować samochodem bramę.

"Zbzikowane pomysły obłąkanych lewicowców z lat 80. ubiegłego stulecia (...) stały się obowiązującą ortodoksją we wpływowych kręgach decyzyjnych. Ci, którzy się z nimi nie zgadzają, traktowani są z pogardą" - powiedział mediom konserwatywny poseł Edward Leigh.

Głosowanie nad ustawą poprzedziła burzliwa debata. Doły Partii Konserwatywnej zażądały głowy jej współprzewodniczącego lorda Feldmana, który miał obrazowo nazwać przeciwników ustawy "szaleńcami z mętlikiem w oczach", choć zaprzeczył, gdy mu to zarzucono.

Przewodniczący komitetów partii w terenie apelowali do premiera Davida Camerona, by zarzucił projekt ustawy, którego nie było ani w programie wyborczym partii, ani w umowie koalicyjnej z liberałami. Od pomysłu odciął się minister obrony Philip Hammond, uznając, że rolą rządu nie jest jej forsowanie.

Weteran torysów 82-letni lord Tebbit sądzi, że ustawa o równouprawnieniu małżeństw hetero- i homoseksualnych może mieć wpływ na dziedziczenie tronu.

"Sytuacja, w której kochająca się para chce sformalizować wzajemne zobowiązania i nie może zawrzeć związku małżeńskiego, jest niesprawiedliwa" - sądzi z kolei minister stanu ds. równości Lynne Featherstone.

Z myślą o utrąceniu ustawy w przededniu głosowania zgłoszono szereg poprawek przewidujących m.in. rozciągnięcie na pary heteroseksualne prawa do zawierania cywilnych związków partnerskich. Obecnie taka opcja dostępna jest tylko osobom homoseksualnym. Poprawkę odrzucono w głosowaniu w poniedziałek.

Fakt, że przed odrzuceniem projektu ustawy uratowała Camerona opozycyjna Partia Pracy, odbierany jest jako prestiżowy cios dla brytyjskiego premiera, co w świetle wcześniejszej rebelii części posłów z powodu jego polityki wobec UE oraz niezadowolenia dołów partyjnych interpretowane jest jako osłabienie jego pozycji.

Poparcie Camerona dla zrównania statusu małżeństw hetero- i homoseksualnych jest jednym z powodów, na które wskazuje się, tłumacząc rosnące polityczne notowania Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), która jest przeciwna "małżeństwom homoseksualnym".

«« | « | 1 | » | »»
 • gosc-i-mira
  22.05.2013 06:56
  Dziwi mnie tylko milczenie poligamistów. przecież to niesprawiedliwe i głęboko dyskryminujące. Tym bardziej że, do tyczy to krajów gdzie już nie długo będzie tych, których religia na to pozwala znaczna większość. A na pewno są też inni zwolennicy - bez religii. Poza tym to poligamiści powinni być uprzywilejowani bo dzięki nim ludzkość ma szansę przetrwać. Zachodnia ludzkość. No chyba że to by były poligamiczne związki jednopłciowe.
  Jak można być tak obłudnym i zakłamanym. Jednych się uprzywilejowało a reszcie mówi że jest dzieckiem z gorszego in vitro.
  Poligamiści, pedofile, zoofile, nekrofile i cała reszta, nie powinni się godzić taką niesprawiedliwością i dyskryminacją.
 • Jan
  22.05.2013 08:50
  w końcu pojawił się cudzysłów tam, gdzie zawsze powinien być. Trochę długo to trwało, ale jest. Miejmy jednak nadzieję, że na stałe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.