- Jesteśmy dumni z Jana Pawła II. Słuchał prostych ludzi, miał szacunek do chorych i cierpiących. Potrafił kochać wszystkich, nawet niedoszłego zamachowca, który chciał go zabić - mówili uczniowie VI klasy szkoły podstawowej w Niwiskach.
Czy można rozpocząć przygotowania do kanonizacji jeszcze za życia osoby, która w oczach wielu ludzi uchodzi za świętą? Uroczyste ogłoszenie świętości to przywilej Kościoła i jest oparte na określonych procedurach. Jednak w życiu Kościoła, wspólnoty wszystkich ochrzczonych ogromną rolę odgrywają wrażliwość i świadomość wierzących. Dlaczego taki „oficjalny” wstęp? Ponieważ chcemy przedstawić kilka wyjątkowych wydarzeń z naszej diecezji, które jednoznacznie potwierdzają, że Kościół jest jeden i że procedury kanoniczne wyrażają świadomość wszystkich ochrzczonych we wspólnocie Kościoła.
Ulubieniec młodzieży
W 2004 r. Jan Paweł II pomimo podeszłego wieku i choroby wytrwale pełnił urząd następcy św. Piotra. Dokładnie w tym czasie pojawił się w Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze pomysł organizacji konkursu o papieżu – bezdyskusyjnym przyjacielu młodzieży. – Chcieliśmy, żeby młodzież na miarę swoich możliwości zapoznała się z orędziem ojca świętego skierowanym właśnie do niej. Nie mieliśmy ambicji tworzyć konkursu na jak najwyższym poziomie, który byłby skierowany do wąskiej grupy wybranych uczniów. Przez konkurs, już na etapie szkolnym, a później diecezjalnym, chcieliśmy propagować nauczanie Jana Pawła II – powiedziała Małgorzata Ragiel dyrektor ZSB w Zielonej Górze. Pierwsza edycja konkursu „Młodzież w nauczaniu Jana Pawła II” odbyła się w marcu 2005 r. Laureat w nagrodę otrzymał książkę z dedykacją Jana Pawła II i wyjazd na spotkanie z papieżem w Rzymie. Osobiste spotkanie z ojcem świętym nie doszło niestety do skutku, ponieważ Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Jednak zwycięzca I konkursu uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych na placu św. Piotra. Prawie każdego roku laureaci wyjeżdżali do Rzymu, mieli okazję modlić się przy grobie papieża Polaka. Zwycięzca konkursu z 2011 r. brał udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II, a tegoroczny laureat X – jubileuszowej edycji konkursu będzie wraz z całym Kościołem świętował przyjęcie bł. Jana Pawła II w poczet świętych.
Przez 10 lat konkursu ok. 8 tysięcy uczniów szkól średnich różnych profili z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej brało udział w etapie szkolnym, a 730 uczestniczyło, reprezentując najwyższy poziom wiedzy, w finałach etapu diecezjalnego. Organizatorzy podkreślają, że fenomenalne przygotowanie młodzieży zaskakiwało ich każdego roku. W pracę z uczniami zaangażowani są od lat katecheci, którzy poświęcają wiele miesięcy na systematyczne przygotowania. W organizacji konkursu bierze czynnie udział całe grono pedagogiczne ZSB, uczniowie oraz klerycy z WSD w Paradyżu. Biskupi diecezjalni Adam Dyczkowski i Stefan Regmunt corocznie wspierają konkurs honorowym patronatem i ufundowaniem głównej nagrody. – Myślę, że udało się nam stworzyć rodzinę – grupę ludzi, którzy chcą poznać Jana Pawła II i realizować jego nauczanie w swoim życiu – powiedziała Bożena Stępniewska, organizatorka konkursu. Bez cienia wątpliwości organizatorzy i uczestnicy konkursu aktywnie uczestniczą w niepowtarzalnych wydarzeniach historycznych, które wiodą przez świadectwo życia, śmierć i narodziny dla nieba Jana Pawła II.
Patron dla szkoły
Wokół osoby Jana Pawła II skupiła się również społeczność szkoły w Niwiskach. Tworzenie spójnego programu wychowawczego wymaga patrona, którego postawa byłaby czynnikiem konsolidującym działalność szkoły. – Rozpoczynając procedurę wyboru patrona szkoły, nie przedstawiałam żadnych konkretnych kandydatur, ponieważ jest to decyzja mieszkańców, rodziców, grona pedagogicznego i uczniów. Na szkolnym korytarzu ustawiliśmy skrzynkę „Wybieramy patrona szkoły” i wszyscy mogli podawać swoje propozycje – powiedziała Marzanna Kujtkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Niwiskach. Po dwóch tygodniach pierwsza faza głosowania wyłoniła 5 kandydatur, wśród których pojawili się: Jan Paweł II, Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Henryk Sienkiewicz oraz Unia Europejska. W następnym etapie klasy prezentowały poszczególne kandydatury. 26 listopada 2013 r. odbyło się głosowanie. Zdecydowaną większością głosów zwyciężyła kandydatura bł. Jana Pawła II. Głosowanie potwierdziło, że wybierający opowiedzieli się za osobą, do której można odnosić się z pełnym zaufaniem. W przypadku papieża istnieje czytelna spójność pomiędzy tym, co mówił, i tym, co robił. W procesie wychowawczym integralność słów i czynów odgrywa decydującą rolę. – Nie wychowujemy dzieci tylko słowami, ale przede wszystkim postawą i to od sposobu zachowania rodziców, nauczycieli zależy skuteczność przekazu kierowanego do dzieci – zaznaczyła Marzanna Kujtkowska.
Sylwetka patrona jest wyraźnym elementem scalającym działanie społeczności szkoły, tworzącym atmosferę. Do Rady Miejskiej spójny wniosek złożyły Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. – Nie ukrywam, jestem bardzo zadowolona, że szkoła będzie nosiła imię Jana Pawła II. Nam nauczycielom potrzebny jest wzór bez skazy. Karol Wojtyła jest postacią, do której możemy się odwoływać bez najmniejszych wątpliwości. Jego zaangażowanie na rzecz pokoju, pojednania między wyznaniami, religiami, różnymi kulturami jest wzorem, jak we współczesnym świecie uczyć się tolerancji i szacunku wobec człowieka. Poznając sylwetkę Jana Pawła II, nie koncentrujemy się na jednorazowych wydarzeniach, ale chcemy stworzyć cykl rozmaitych działań, które przyczynią się do tego, że Jan Paweł II będzie mógł tutaj po prostu zamieszkać, w naszych głowach i sercach. W wielomiesięczne przygotowania zaangażowani byli wszyscy: rodzice, nauczyciele, uczniowie. Te wspólne działania bardzo nas zintegrowały – podkreśliła Marzanna Kujtkowska.
Uczniowie VI klasy zwrócili uwagę na ważne dla nich cechy osobowości Jana Pawła II: „Papież często był uśmiechnięty, pełen radości”, „Słowa Jana Pawła II dodają nam otuchy – dzieci są przyszłością świata – to dla nas bardzo ważne”, „Papież lubił grać w piłkę, był wysportowany”, „Możemy uczyć się od papieża szacunku do ludzi, umiejętności wybaczania, budowania prawdziwych relacji”. 13 czerwca 2014 r. odbędą się uroczystości oficjalnego nadania imienia Jana Pawła II Szkole w Niwiskach. Natomiast gimnazjum w Bojadłach już od 9 lat nosi imię wielkiego Polaka Jana Pawła II. W szkole, do której uczęszcza 113 uczniów, działa Szkolne Koło Caritas, a wolontariuszem jest co piąty uczeń. Postać patrona szkoły mobilizuje młodzież do angażowania się w projekty charytatywne – pomoc w świetlicach środowiskowych w Bojadłach i Klenicy, odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej, zbiórki dla potrzebujących. – Zbieraliśmy fundusze na paczki świąteczne, radość małych dzieci była nie do opisania – powiedział Bartek Pasek z III klasy. W wieczór poprzedzający uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II w Rzymie młodzież gimnazjalna poprowadzi czuwanie modlitewne w kościele parafialnym w Bojadłach.
W drodze do Ojca
„Papież pielgrzym” to tytuł wieczornicy, montażu słowno-muzycznego, który przygotowują na 28 marca uczniowie ze szkoły w Niwiskach. Około 600 tys. wiernych uczestniczyło w pielgrzymce bł. Jana Pawła II do Gorzowa Wlkp. w 1997 r. Na uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie 27 kwietnia nie będzie aż takiej rzeszy wiernych z naszej diecezji, ale organizowanych jest ok. 20 pielgrzymek, wiele osób pojedzie także prywatnie, żeby przeżyć te wyjątkowe wydarzenia. – Wyjazd na pielgrzymkę do Rzymu i udział w uroczystościach kanonizacyjnych to przede wszystkim złożenie hołdu bł. Janowi Pawłowi II, którego postać wzbudza podziw, a jednocześnie jest to możliwość uczestniczenia w historycznych wydarzeniach, kiedy polski papież zostaje ogłoszony przez Kościół świętym. Wiele osób wyjeżdżających na tegoroczne uroczystości brało udział w pielgrzymce z okazji beatyfikacji Karola Wojtyły i to jest potwierdzeniem wyjątkowości czekających nas przeżyć – mówił ks. Tadeusz Petrus, duszpasterz z Gaworzyc, organizator pielgrzymki. Uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II coraz bliżej, inicjatyw związanych z osobą papieża oprócz tych opisanych w artykule jest również bardzo wiele, a gdzie w tym wszystkim jestem ja? Do czego inspiruje mnie osoba wielkiego Polaka? Przed każdym z nas czas na odpowiedź.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |