Proaborcyjny nacisk Arłukowicza

Eksperci prawni Ordo Iuris podkreślają, że minister zdrowia nie ma prawa żądać od szpitali informacji o tym, ile razy lekarze - powołując się na klauzulę sumienia - odmówili udziału w badaniach prenatalnych bądź przeprowadzeniu aborcji, pisze "Nasz Dziennik".

Takie pytanie resort wystosował do 406 szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris ocenia to jako próbę łamania praw obywatelskich. Każde żądanie dodatkowych wyjaśnień od lekarza, który skorzystał z klauzuli sumienia, a nawet od dyrektora szpitala, w którym lekarz pracuje, jest swego rodzaju próbą nacisku na to, aby w przyszłości z klauzuli sumienia nie korzystać - oceniają organizacje lekarskie i stowarzyszenia obrońców życia.

Prezes zarządu instytutu Ordo Iuris prof. Aleksander Stępkowski uważa, że sumaryczne wskazanie liczby przypadków powołania się na klauzulę sumienia może prowadzić do naruszenia art. 53 ust. 7 Konstytucji RP, zakazującego zmuszania kogokolwiek do ujawnienia światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

- Realizując to polecenie, dyrekcja szpitala naraża się na ewentualną odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych lekarza, którego uchylenie się od wykonania świadczeń medycznych ze względów sumienia zostałoby w ten sposób ujawnione - konkluduje prof. Stępkowski.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  22.04.2014 11:17
  Gdyby szanowna mamusia pana Arłukowicza przed 30 grudnia 1971 dokonała aborcji to nie byłoby teraz Bartka. Ps. Najbardziej interesuje mnie co na temat działań swojego syna w sprawie aborcji mogłaby powiedzieć jego matka.
 • issewen
  22.04.2014 11:50
  Chrześcijanie nie są tolerowani, można ich zmuszać do wszystkiego przynajmniej na zachodzie i w USA, nie dajmy się ludzie! Modlitwa i post ftw! ;)
 • Ginter
  22.04.2014 13:31
  Co za typ. On się zachowuje jak jakiś folksdojcz i szmalcownik. Teraz będzie łaził po szpitalach i czystki robił, kto jest wierzącym lekarzem czy położną? kto jest przeciwko zabijaniu nienarodzonych? tfu! aborcji? PO dla mnie już nie istnieje, to jest od dzisiaj dla mnie Pogańskie Odczłowieczenie. Wstyd mi za własne Państwo i Naród że ten typ nazywa siebie lekarzem, że jest Ministrem Rzeczpospolitej Polskiej. Przez całe życie nie zapomnę tej facjaty, niech się lepiej modli do Lenina żebym miał sucho w ustach gdy go spotkam face to face.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.