Jak oficjalnie podano, 71 proc. uczestników przeprowadzonego w niedzielę w Szwajcarii referendum wypowiedziało się przeciwko wprowadzeniu ogólnopaństwowego 20-procentowego podatku od spadków przekraczających wartość 2 mln franków.
Inicjatywa ta wyszła z kręgów socjaldemokracji i związków zawodowych. Przeciwstawiły się jej koła gospodarcze i partie mieszczańskie, twierdząc, że stworzyłoby to problemy, zwłaszcza przy dziedziczeniu firm. Referendum potwierdziło jednocześnie wyłączną kompetencję poszczególnych kantonów w sprawach opodatkowania spadków i darowizn.
Na terenie niemal całej Szwajcarii dziedziczenie przez bezpośrednich potomków jest wolne od podatku.
W tym samym referendum blisko 62 proc. głosujących zgodziło się na to, by dopuszczalna liczba zarodków tworzonych drogą zapłodnienia in vitro została przy każdej takiej procedurze zwiększona z trzech do 12. Rozszerzono ponadto dostępność badań zarodków przed ich implantacją pod kątem wykrywania chorób genetycznych.
72,5 proc. uczestników referendum odrzuciło wprowadzenie w całej Szwajcarii jednolitych zasad udzielania stypendiów studenckich, natomiast minimalną większością 50,5 proc. głosów wsparto obowiązkowe opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez wszystkie gospodarstwa domowe. Abonament został jednocześnie zmniejszony z dotychczasowych 462 franków rocznie do 400 franków.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.