MEN zlikwiduje klasy profilowane w LO

W liceach ogólnokształcących odejdzie się od profilowania klas, a nauka historii w pełnym wymiarze będzie obowiązkowa dla wszystkich uczniów - zapowiedziała wiceminister edukacji Teresa Wargocka. Poinformowała, że rozważany jest program wycieczek do miejsc historycznych.

Wiceminister odpowiadała w środę w Sejmie na pytania posłanek PiS Barbary Dziuk i Marzeny Machałek dotyczące rozszerzenia nauczania historii w szkołach średnich.

"MEN uznaje wyjątkowe znaczenie nauczania historii dla zachowania dziedzictwa narodowego Polski, kształtowania podstaw odpowiedzialności obywatelskiej za wspólnotę narodową oraz za przyszłość państwa polskiego" - podkreśliła Wargocka.

Oceniła, że ostatnia reforma edukacji doprowadziła do ograniczenia nauczania historii w 3-letnich liceach ogólnokształcących. Według niej wprowadzenie od II klasy przedmiotu "historia i społeczeństwo" dla uczniów, którzy wybierali profile nauczania inne niż humanistyczny spowodowało, że dla "ogromnej liczby polskich uczniów" nauka historii zakończyła się w wieku 16 lat. "Statystyki pokazują, że historia przestała być przedmiotem, którego uczniowie lubią się uczyć poprzez nieciekawe treści programowe, często wyrywkowe, podawane w skrótowych fragmentach" - powiedziała.

Według Wargockiej, dyrektorzy liceów ogólnokształcących, rodzice i uczniowie "są rozczarowani ofertą edukacyjną, którą zorganizowało państwo" - mówiła. "Zorganizowanie 4-letniego liceum ogólnokształcącego jest na pewno priorytetem naszego ministerstwa. Chciałabym bardzo wyraźnie zadeklarować, że będzie odejście od profilowania po I klasie. Lekcje historii będą obowiązkowe dla wszystkich uczniów na każdym etapie edukacji i będą obejmowała tak historię Polski, jak i historię powszechną, przy czym w szkołach średnich będzie odrębny dział +Dzieje Polski+. Historia będzie przedmiotem z wyodrębnioną podstawą programową" - poinformowała.

Wiceminister zaznaczyła, że trudno jest jej obecnie zadeklarować, jaki będzie wymiar nauczania historii. "Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie, żeby mówić o podstawach programowych i ramowych planach nauczania dla 4-letniego liceum, ale na pewno będzie on większy niż dotychczas. Chcielibyśmy () aby to były trzy godziny w tygodniu w całym cyklu nauczania" - mówiła. Zapewniła, że nowa podstawa programowa do nauczania historii będzie spójna, tak, by można było wracać do tych samych treści historycznych podawanych na różnym poziomie trudności w zależności od rozwoju intelektualnego i emocjonalnego ucznia.

"Musimy skończyć z tym, że historię, nauczanie historii, historię Polski uczeń może wybrać. Uczeń musi uczestniczyć w tych zajęciach" - podkreśliła.

Wargocka zaznaczyła, że nauczanie historii nie będzie się ograniczać tylko do lekcji w szkole. "Rozważamy opracowanie rządowego programu, który pozwoli nam na to, żeby każdy młody człowiek w procesie swojej edukacji, powiedzmy od 15. do 19. roku życia, miał możliwość poznać swój kraj. Planujemy, aby w tym cyklu kształcenia każda klasa szkolna, każdy uczeń odbył pewną podróż w przeszłość do tych miejsc, które przybliżą obraz i historię naszej ojczyzny" - powiedziała. "Tych miejscowości można z pamięci wymienić kilka i wszyscy się z tym godzimy: będzie Gniezno, będzie Kraków, będzie Szczecin, Przemyśl, Warszawa, Poznań" - dodała.

Jak wyjaśniła, dobrze przeprowadzone zajęcia na wyjeździe mają służyć temu, żeby "wiedza zdobyta w szkole, z podręcznika, z programu multimedialnego, z atlasu, stała się żywa, żeby w tych miejscach powstała refleksja i zachwyt nad Polską, zachwyt nad naszym dorobkiem w historii i w kulturze". Według niej ten program powinien być finansowany z budżetu. "Myślę, że jeżeli cele są jasne, uzasadnione, to również znajdą się środki finansowe" - zaznaczyła.

Stopniowy powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, a co za tym idzie likwidację gimnazjum, zapowiedziała w swoim exposé premier Beata Szydło. W swoim wystąpieniu mówiła też, że szkoła powinna kształtować postawę, której elementem winno być silne poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm.

We wtorek na stronie resortu edukacji pojawił się komunikat, że obecnie w MEN nie są prowadzone jakiekolwiek prace związane ze zmianą struktury szkół. "Zgodnie z deklaracją minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej wszelkie tego rodzaju zmiany będą poprzedzone identyfikacją i analizą obecnej sytuacji oraz szerokimi konsultacjami społecznymi" - napisano. Zaznaczono, że w styczniu upubliczniony zostanie harmonogram tych prac, w tym kalendarium zaplanowanych konsultacji społecznych dotyczących gimnazjów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • fs
  17.12.2015 17:18
  No i oczywiście powinno się odejść od nauczania religii na koszt świeckiego państwa.
 • Półwyspiarz
  18.12.2015 07:51
  Cyt."dyrektorzy liceów ogólnokształcących, rodzice i uczniowie "są rozczarowani ofertą edukacyjną, którą zorganizowało państwo". Zwłaszcza, nawet na pewno lekcjami religii, które są nikomu nie przydatne nauczane w takiej formie jak obecnie!

  "Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni
  dranie prawią mu kazania o moralności". (Marie von Ebner-Eschenbach)
 • mat-fiz
  18.12.2015 21:15
  Jestem ciekaw czo przyniesie usunięcie profilowanych klas. powiedzmy ja jestem uczniem 1 klasy liceum z rozszerzeniami matematyka i fizyka (w drugiej klasie jeszcze informatyka). chcę iść na informatykę stosowaną. Polscy studenci osiągają coraz większe sukcesy w branży gier, nowych technologiach. nie wszysce ale dosc duza czesc ich jest po liceum. teraz wystarczy pomyśleć jakie są ich realia na osgnięcie sukcesu gdyby konczyli profil ogólny.
 • s
  15.12.2019 19:16
  "Musimy skończyć z tym, że historię, nauczanie historii, historię Polski uczeń może wybrać. Uczeń musi uczestniczyć w tych zajęciach" - podkreśliła. Najlepiej w ogóle skończmy z jakimkolwiek wyborem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.