Narodowy Bank Polski wprowadził niedawno do obiegu nowy banknot 200-złotowy. Trwają także prace nad banknotem o nominale 500 zł.
Lubimy gotówkę
Jak podkreśla NBP, „odmłodzenie” banknotów to operacja czysto techniczna. Zarówno stare banknoty, jak i zmodernizowane są tak samo ważne i pozostaną równolegle w obiegu. Zamiana będzie przebiegała naturalnym trybem: starsze, zniszczone pieniądze będą stopniowo wycofywane z użycia, a ich miejsce zajmą te z nowymi zabezpieczeniami. W portfelach mamy już 30 proc. nowych 50- i 100-złotówek oraz 60 proc. banknotów o niższych nominałach. – W 2015 r. liczba banknotów o nominale 200 zł wzrosła o 33 mln sztuk, czyli o 20 proc. Świadczy to o zwiększonym zapotrzebowaniu na wysokie nominały – mówi Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego.
NBP rozpoczął już prace nad nowym nominałem. 500-złotówka wejdzie do obiegu najwcześniej w przyszłym roku. Graficznie będzie kontynuacją serii władców polskich, zaprojektowanej przez Andrzeja Heidricha. Na wchodzących w jej skład banknotach znalazły się portrety władców z dynastii Piastów i Jagiellonów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego. Na nominale 500-złotowym zobaczymy wizerunek króla Jana III Sobieskiego.
Skąd się biorą pieniądze?
W Polsce wyłączne prawo do emitowania znaków pieniężnych, jak nazywane są banknoty i monety, którymi się posługujemy, ma Narodowy Bank Polski. Zajmuje się tym Departament Emisyjno-Skarbcowy. Departament ten zajmuje się również zapewnianiem odpowiedniego zapasu monet i banknotów poszczególnych nominałów. To Departament Emisyjno-Skarbcowy sprawdza autentyczność banknotów i monet, a także dba o to, by były dobrze zabezpieczone przed fałszowaniem i miały właściwą jakość. Uszkodzone i zużyte wymienia na nowe. Do zadań tego departamentu należą również: sprzedaż monet, banknotów i numizmatów przeznaczonych na cele kolekcjonerskie, wydawanie albumu walut obcych oraz wzajemna wymiana wzorów znaków pieniężnych z innymi bankami centralnymi czy współpraca z instytucjami UE i innymi organizacjami zagranicznymi przy produkcji, emisji oraz obiegu banknotów i monet, a także w przeciwdziałaniu ich fałszowaniu.
Więcej o ekonomii na stronie www.nbp.pl
Jak sprawdzić, czy banknot jest prawdziwy?
Co zrobić z falsyfikatem?
Jeśli podejrzewamy, że banknot może być fałszywy, pod żadnym pozorem nie wprowadzajmy go do obiegu. Jego autentyczność sprawdźmy w najbliższym banku. Jeżeli nasze obawy się potwierdzą, pracownicy zatrzymają falsyfikat. Dla nas oznacza to utratę banknotu, ale nie wiąże się z innymi konsekwencjami. Gdybyśmy próbowali zapłacić nim w sklepie, sprzedawca zatrzyma banknot i wezwie policję. Próba wprowadzenia do obiegu fałszywych pieniędzy jest przestępstwem, za które grozi kara więzienia. Na łagodniejsze potraktowanie mogą liczyć tylko osoby, które zrobiły to nieumyślnie, nie wiedząc, że posługują się sfałszowanymi pieniędzmi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |