Bezrobocie w Polsce najniższe od 8 lat

"To świetne informacje, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość".

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu br. wyniosła 8,8 proc.; to spadek o 0,3 pkt. proc. w porównaniu do maja br. - poinformowało MRPiPS, podkreślając, że tak dobrze nie było od października 2008 r.

"Bezrobocie w czerwcu spadło poniżej 9 proc. Tak dobrego wyniku nie było od 8 lat. To świetne informacje, które pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość rynku pracy w Polsce" - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. była o 1,4 punktu procentowego niższa niż w czerwcu ub. roku (8,8 proc. w porównaniu do 10,2 proc.).

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najbardziej (o 0,7 punktu) w województwie warmińsko-mazurskim, a więc tam, gdzie od lat utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Liczba bezrobotnych na koniec czerwca br. wyniosła 1,39 mln osób i w porównaniu do maja 2016 r. spadła o 62,8 tys. osób (o 4,3 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu br. wyniosła 146,5 tys. W porównaniu do maja wzrosła o 20,2 tys. (o 16 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszona w czerwcu br. była o 26,6 tys., czyli o 22,2 proc. wyższa w porównaniu do czerwca ub. roku.

«« | « | 1 | » | »»
 • passenger
  06.07.2016 14:02
  Jak nic "Polska w ruinie!" :))
 • Edgar
  06.07.2016 17:39
  Jeszcze roczek albo dwa rządów tych dyletantów a Polskę trzeba będzie oddać za długi 7 jej sąsiadom.
 • jarock
  06.07.2016 20:14
  Moim zdaniem te wszystkie statystyki to fikcja... Jeśli tylu Polaków wyjechało zagranicę, jeśli mamy ujemny przyrost naturalny, jeśli mimo nieznalezienia pracy jest się skreślanym z rejestru bezrobotnych to rzeczywiście może to tak wyglądać ale ile to ma wspólnego z rzeczywistością ??? Swoją drogą Urzędy Pracy są głownie stworzone do prowadzenia tego rodzaju statystyk bo jeśli sam sobie nie znajdziesz pracy to nie licz , ze zrobisz to dzięki urzędnikom.
 • Utu
  10.07.2016 14:10
  No i rację ma Scott, że istotne są przyczyny zmniejszenia bezrobocia tj. zwiększenie ofert pracy (a nie bezpodstawne skreślanie z listy). Idzie dobra zmiana, a ślepi zwolennicy Platformy widzą tylko swoją stratę. W końcu teraz ktoś te wyłudzane 80 miliardów z VAT-u będzie musiał zapłacić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.