Lokata w zdrowie

We wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego ruszył Regionalny Bank Mleka.

Jak to działa?

Matylda Czosnkowska-Łukacka, koordynator Regionalnego Banku Mleka we Wrocławiu, zaznacza, że bank powstał z potrzeby zapewnienia noworodkom z oddziału intensywnej opieki odpowiedniego wyżywienia. Stąd zabiegi prof. Barbary Królak-Olejnik oraz radnej miejskiej Agnieszki Kędzierskiej, by takie miejsce stworzyć w USK. Aby matka karmiąca mogła podzielić się swoim mlekiem, musi oczywiście być zdrowa. – Ważne, by jej laktacja była ustabilizowana i ewentualne problemy z karmieniem były rozwiązane. Taka mama zgłasza się do nas i umawiamy się na spotkanie – mówi. W 

czasie jego trwania przeprowadzany jest krótki wywiad na temat przebytych chorób, przyjmowanych leków, trybu życia. Następnie pobierana jest krew do badań przesiewowych oraz próbka mleka, która jest badana pod kątem mikrobiologicznym. – Gdy wszystko jest w porządku, taka kobieta jest kwalifikowana jako honorowa dawczyni – zaznacza. Wówczas mama dostaje specjalne butelki do przechowywania mleka kobiecego i wraca do domu, gdzie w dowolnym czasie może pobierać pokarm. Po napełnieniu pojemników wkłada je do zamrażarki i informuje o tym szpital, który po odbiór wysyła transport medyczny.

– Ważne, by to mleko nie uległo rozmrożeniu, bo wtedy staje się bezużyteczne. W szpitalu mleko jest pulowane – mieszanych jest ze sobą kilka porcji od jednej matki, a próbka tej mieszanki trafia do analizy składu. – W tych badaniach oceniamy koncentrację białka, tłuszczy, węglowodanów, a także przeliczamy kaloryczność pokarmu – tłumaczy. Ostatnim etapem jest rozlanie porcji do butelek i pasteryzacja. Tak przygotowane mleko trafia do zamrażarki i jest gotowe do podania dzieciom. Jego trwałość wynosi trzy miesiące. Dlatego M. Czosnkowska-Łukacka podkreśla, że zasoby banku będą na bieżąco wydawane i uzupełniane. Zaznacza jednak, że gdy zajdzie taka potrzeba, będzie można w tym miejscu zgromadzić większą ilość mleka.

Przełamanie

Doktor Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, która koordynuje powstawanie banków w Polsce, zwraca uwagę, że przed 10 laty koncepcja dzielenia się mlekiem ludzkim nie była dość dobrze przyjmowana przez środowisko medyczne. Jako biologowi udało jej się jednak powoli przekonywać lekarzy, że ten pomysł nie jest fanaberią, a praktyka ta jest stosowana w wielu krajach. – Pierwszy bank powstał w Warszawie, w szpitalu im. Orłowskiego, ale tam procedura nie miała szansy rozwinąć się na skalę regionalną. Kolejną placówką, która otworzyła bank, był Szpital Świętej Rodziny. Tam jest laboratorium na światowym poziomie, ze wszystkim sprzętami, które powinny w takim miejscu działać – opowiada.

Podkreśla, że bank mleka wymaga współpracy mam karmiących, klinicystów i techników laboratoryjnych. – Wiem, że na początku było bardzo wiele obaw wśród personelu medycznego, czy rodzice zgodzą się na podanie dziecku mleka innej kobiety. Ale jeśli rodzicom powie się, że dla ich dzieci jest to bezpieczne, ważne dla terapii, nie ma żadnych oporów. Nigdy się z taką odmową nie spotkałam – dodaje A. Wesołowska.

Zaznacza, że doświadczenia są z roku na rok coraz lepsze. Otwartość i gotowość z obu stron – dawców i biorców – jest coraz większa. W całej Polsce działa siedem placówek pod patronatem fundacji. – W tej chwili została złożona do Ministerstwa Zdrowia cała dokumentacja technologiczna obiegu mleka. Planowana jest nowelizacja rozporządzenia ministerialnego, by mamy oddające pokarm zaistniały w przestrzeni prawnej, bo póki co działają na zasadzie wewnątrzszpitalnych regulacji i nie ma bezpośredniego odniesienia do procedury medycznej.

– Na zlecenie ministra Konstantego Radziwiłła została podjęta ocena ekonomiczna żywienia mlekiem kobiecym wcześniaków, a w ostatnich dniach grudnia (po zamknięciu numeru, przyp. red.) w Agencji Oceny Technologii Medycznej zaplanowano posiedzenie, na którym ma być omawiana sprawa finansowania i taryfikacje, czyli będzie to procedura finansowana przez NFZ – wyjaśnia. Zapewni to nieograniczony dostęp do mleka kobiecego dzieciom najbardziej potrzebującym w całym kraju.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| RODZINA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg