Rafalska: Zwiększamy kontrolę nad adopcjami międzynarodowymi

Zwiększamy kontrolę nad adopcjami międzynarodowymi; chcemy stworzyć takie warunki, by polskie dzieci były adoptowane przez polskie rodziny, również dzieci z niepełnosprawnościami - mówiła w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

W czwartek, podczas konferencji zorganizowanej po spotkaniu z premier Beatą Szydło, Rafalska mówiła, że adopcje międzynarodowe znacznie maleją. "Mówię tu o całej Europie; miejscami, skąd najczęściej są adoptowane dzieci, są kraje azjatyckie i kraje afrykańskie; chcielibyśmy być w elicie tych krajów, które zabezpieczają potrzeby dzieci" - podkreśliła.

Jak dodała, adopcji zagranicznych w skali roku jest ok. 300. Zwróciła uwagę, że panuje przekonanie, iż te adopcje dotyczą wyłącznie dzieci niepełnosprawnych, jednak - jak przekonywała - dzieci z niepełnosprawnościami stanowią zaledwie ok. 20 proc. tej grupy.

"Ponad 70 proc. adoptowanych za granicę dzieci to są rozdzielane rodzeństwa - to jest naprawdę poważny problem" - powiedziała Rafalska.

"Naszą ambicją byłoby stworzenie takich warunków - a mamy rozwijającą się i dobrą piecz zastępczą - żeby również te 20 proc. dzieci niepełnosprawnych, które wyjeżdżały za granicę, żeby być leczone i tam znajdowały rodzinę, miały tu stworzone dobre warunki" - dodała.

"Zrobimy wszystko, by do minimum ograniczyć adopcje zagraniczne, stworzymy takie warunki, żeby polskie dzieci były adoptowane przez polskie rodziny" - zadeklarowała premier.

Rafalska zastrzegła, że nie ma mowy o zakazie adopcji zagranicznych, ze względu na to, że ratyfikowaliśmy konwencję haską.

«« | « | 1 | » | »»
 • Kocór
  19.01.2017 21:15
  Na adopcję w województwie łódzkim czeka teraz ponad 700 dzieci, zgłoszonych w tym roku przez domy dziecka i rodziny zastępcze.
  Niemowlęta mają największą szansę na adopcję - 80 proc. par czeka właśnie na takie dzieci. Im dziecko starsze, liczba chętnych rodziców maleje. Dla kilkulatków szansą na normalny dom stają się często rodziny z zagranicy. W tym roku do Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego zgłosiły się cztery włoskie rodziny i zaadoptowały dziewięcioro dzieci. Najmłodsze miało cztery, a najstarsze dziesięć lat. - W Polsce największe szanse na adopcję mają niemowlaki i dzieci do trzeciego roku życia. Najlepiej, żeby były zdrowe. Adopcyjni rodzice często nie chcą wziąć dziecka, którego matką była np. alkoholiczka, w obawie o jego prawidłowy rozwój w przyszłości. Chore i starsze dzieci mają większą szansę na adopcję za granicą, dlatego z tej opcji często korzystamy - mówi Wysocka-Stasiak. Najwięcej par adopcyjnych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Włoch. Zdarzają się też rodzice z Francji i Holandii. - Rodziny z zagranicy są też jedyną szansą dla rodzeństwa. W Polsce trudno znaleźć parę, która chce zaadoptować dwójkę lub trójkę dzieci w różnym wieku, które są rodzeństwem- tłumaczy pani Dyrektor.
  źródło. Dziennik Łódzki.
 • Vidas
  19.01.2017 22:46
  Przecież to jakiś bełkot. I zupełna nieznajomość sytuacji -albo jest niedoinformowana, albo...
 • Ania
  25.11.2017 16:52
  Jestem oburzona tą decyzją-przecież na Zachodzie, Australii lub Nowej Zelandii te dzieci miałyby lepszy start w życiu niż w Polsce!!!
 • Ania
  03.12.2017 15:32
  To skandal że chcą ograniczyć opiekę zagraniczną nad niechcianymi dziećmi. Do wielu wiosek w Polsce nie dojeżdża żaden publiczny środek transportu (tzw. białe plamy komunikacyjne). Nawet dla zdrowego człowieka taka sytuacja jest trudna-a co dopiero dla niepełnosprawnego
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.